3p

Mi vár a magyar gazdaságra a választások után?
Tényleg elkerülhetetlen lesz a megszorítás?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai uniós tagállamok védelmi miniszterei megvitatják, hogyan lehetne megerősíteni az ukrán katonák uniós kiképzési misszióját, a cél további 60 ezer katona kiképzése - jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő pénteken Brüsszelben.

A védelmi miniszterek informális tanácskozására érkezve Borrell elmondta az újságíróknak, hogy kollegáival egy kijevi kiképzőközpont megnyitásáról is tárgyalnak, miközben a kiképzés jelenleg Lengyelországban és Németországban folyik.

"Beszélni fogunk egy kijevi sejt nyitásának lehetőségéről, hogy fokozzuk a koordinációt az ukrán fegyveres erőkkel" - jelentette ki.

Azt is elmondta, hogy tárgyalnak az ukrajnai fegyverszállítások késlekedéséről, az uniós tagállamok miniszterei "megvizsgálják, hol tartanak kötelezettségvállalásaik teljesítése terén".

Hangsúlyozta: az ukránok csak támogatással tudják sikeresen felvenni a harcot az orosz erőkkel, a kurszki hadművelet, "ez a merész, sikeres stratégiai akció", is jól példázza ezt.

Ukrán katonák harckocsin az ukrajnai Szumi területen, az orosz határ közelében
Ukrán katonák harckocsin az ukrajnai Szumi területen, az orosz határ közelében
Fotó: EPA / George Ivancsenko

Mint mondta, Ukrajna az adományozott F-16-os vadászgépeket arra használja, hogy megállítsa Oroszország támadásait az ukrán városok ellen, mivel Moszkva célba vette az ukrán villamosenergia-rendszereket, hogy a télre sötétbe és hidegbe taszítsa az országot. Emlékeztett, arra hogy az EU szeretné, ha minden tagállam, amely fegyvert küldött Ukrajnának, feloldaná azok használatának korlátozását, de hangsúlyozta, hogy erről a tagországok maguk rendelkeznek.

Ezzel összefüggésben kijelentette: "nevetséges azt állítani, hogy a fegyverek orosz területen belüli használatának engedélyezése Moszkva elleni háborút jelent".

"Ukrajnát orosz területről támadják, és a nemzetközi jog szerint reagálhat a támadásokra, azokon a területeken, ahonnan csapást mérnek rá" - mutatott rá.

Borrell ugyancsak fontosnak nevezte az európai védelmi ipari termelés kapacitásának növelését. Szavai szerint már mintegy 700 ezer 155 milliméteres tüzérségi lövedéket gyártottak le, ami már közelít a célul kitűzött egymillió lőszerhez.

"Iparunk növeli kapacitását, és továbbra is ragaszkodom ahhoz az elképzeléshez, hogy Ukrajna támogatásához figyelembe kell venni az orosz területeken belüli célzás lehetőségét. Senki sem akar háborúban állni Oroszországgal, mi csak Ukrajnát támogatjuk, amely egyenlő feltételekkel szeretne harcolni" - jelentette ki.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Elképesztő megoldást talált Trump az orosz-ukrán háborúra?
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 19:33
Nem tágít, választást akar Ukrajnában a háború alatt is az amerikai elnök.   
Nemzetközi Ezen áll vagy bukik az ukrajnai háború befejezése
Wéber Balázs | 2025. december 9. 18:31
Úgy tűnik, hogy az ukrajnai harcok lezárását gyakorlati szempontból két nagy problémakör akadályozza: a területi kérdések és az Ukrajnát megillető biztonsági garanciák. Amíg ezekben nem születik kompromisszum, és amíg Putyin nyeregben érzi magát, addig lehet bármilyen békecsúcs, aligha fognak elhallgatni a fegyverek. Nagyító alatt ezúttal a Nyugat és Ukrajna súlyos dilemmái.
Nemzetközi Litvánia szükségállapotot hirdetett
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 16:51
A Fehéroroszországból érkező léggömbök miatt. 
Nemzetközi Nem elég a Louvre-rablás, jön a dolgozók sztrájkja is
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 15:31
Határozatlan idejű sztrájkot hirdettek december 15-től a párizsi Louvre dolgozói, tiltakozásul a „romló munkakörülményeik” és az „elégtelen források” miatt – közölte a világ leglátogatottabb múzeumának CFDT szakszervezete hétfőn a többi érdekképviselettel történt egyeztetést követően.
Nemzetközi Zelenszkij új béketervet ígér Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 15:08
Miután Zelenszkij kizárta ukrán területek feladására, átírja a béketervet, amit a Fehér Ház felé eljuttat. 
Nemzetközi Szijjártó Péter még a Fővárosi Nagycirkusz igazgatóját is elvitte Moszkvába
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 13:55
A magyar-orosz üzleti fórumon összesen 240 vállalatközi tárgyalásra kerül sor kedden Moszkvában, és ez sokat segíthet abban, hogy hazánk a lehető legjobb startpozíciót vehesse fel az ukrajnai háború utáni időkre, és igazi nyertese lehessen az új világgazdasági korszaknak – jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Moszkvában.
Nemzetközi Tovább gyűrűzik az európai uniós korrupciós botrány?
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 13:22
Ennyit lehet tudni az Európai Unió új korrupciós botrányáról, amelyben az EU diplomáciai szervezete és a leendő eurokraták elitképzője is érintett lehet. Az úgynevezett EEAS-gate vizsgálat már két magas rangú tisztviselő lemondásához vezetett.
Nemzetközi Zelenszkijt fogadta a pápa – XVI. Leó igazságos és tartós békét remél
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:46
Az ukrajnai háború volt a központi témája XIV. Leó pápa és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozójának Castel Gandolfo pápai rezidenciáján – közölte a Szentszék kedden.
Nemzetközi Újabb települést foglalhattak el az oroszok Kelet-Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:31
Elfoglalta Osztapivszke települést Dnyipropetrovszk megyében az orosz hadsereg az elmúlt nap folyamán az ukrajnai háborúban – közölte kedden a moszkvai védelmi minisztérium.
Nemzetközi Pezsgőt bonthat Orbán Viktor: miniszterelnökké nevezték ki egyik fő európai szövetségesét
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 10:24
Kormányfővé nevezte ki Andrej Babist, az októberi képviselőházi választásokon győztes Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom elnökét kedden Prágában Petr Pavel cseh köztársasági elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG