2p

Vasárnap is zajlottak az események Izrael közel-keleti konfliktusában.

  • Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közlése szerint kiiktatták a Hezbollah egyik legfőbb vezetőjét, Nabil Kaoukot. Kaouk állítólag egyike volt azoknak, akiket a pénteken Bejrútban izraeli légicsapás következtében megölt Haszan Naszrallah lehetséges utódjaként tartottak számon a Hezbollah élén. Halálát később a Hezbollah is megerősítette.
     
  • Még egy kulcsember haláláról felrepültek hírek – egy vasárnapi déli bejrúti támadásban állítólag életét vesztette a Hezbollah Bader osztagának feje, Abu Ali Rida, aki a Hezbollah utolsó élő katonai vezetője maradt Nabil Kaouk kiiktatásával. A halálhírét a szervezet cáfolta, „cionista propagandának” nevezve azt.
     
  • Jelentős légicsapás ért egy jemeni kikötőt. Hodeidah városának kikötőjéről van szó, a médiában közzétett felvételek szerint többek közt olajtároló létesítményeket ért a csapás. A támadás tényét Izrael is megerősítette, a közlés szerint a húszi lázadókat célzó csapást több tucat légi eszközzel hajtották végre, és az olajtárolók mellett erőműveket is célzott. Izrael az országot ért húszi támadásokat jelölte meg az akció kiváltójaként.
  • Az Egyesült Államok szerint nem a teljes körű háború a módja annak, hogy az emberek visszatérjenek otthonaikba Észak-Izraelben. John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője szerint Izrael nem lesz képes biztonságosan visszajuttatni az embereket otthonaikba az ország északi részén, ha teljes körű háborút vív a Hezbollah vagy Irán ellen; hanem a diplomácia fenntartásának fontosságát hangsúlyozta.
     
  • Európai külügyminiszterek, köztük az Egyesült Királyság, Németország és Franciaország tárcavezetői is tűzszünetet szorgalmaztak Izrael és a Hezbollah közt, mivel attól tartanak, hogy a konfliktus az egész régióra kiterjed.
     
  • A libanoni egészségügyi minisztérium közölte, hogy eddig 14 mentős halt meg a Libanon keleti és déli részén, valamint a fővárosban, Bejrútban két napja tartó intenzív izraeli bombázásokban.

(The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem fenyegethet országokat csak úgy reggelente – kiosztották Trumpot
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 20:21
A brazil elnök szerint nem diktálhat szabályokat a világnak.
Nemzetközi Trump bejelentette: tíznapos tűzszünet Izrael és Libanon között
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 19:06
Ideiglenes tűzszünet lép életbe. 
Nemzetközi Szíria bejelentette az amerikai erők távozását
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 18:16
Bár ezt Washington nem erősítette meg.
Nemzetközi Óriási gázüzletet kötött Ukrajna Amerikával
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 18:06
Az ukrán gázszektor több száz millió dolláros finanszírozásában állapodott meg Kijev az amerikai Exim Bankkal – közölte Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök.
Nemzetközi Ukrajna szerint kritikus a Patriot-rakéták utánpótlása
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 15:32
Sürgősen pótolni kell a rakétákat – figyelmeztet az ukrán légierő.
Nemzetközi Szijjártó Péter kihagyja a jövő heti EU-s találkozót
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 14:07
Nem megy Luxemburgba.
Nemzetközi Politikai patthelyzet Szerbiában: nem lesz előrehozott választás
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 13:21
Jelenleg nincs társadalmi és politikai konszenzus a stratégiai államügyekről és Szerbia jövőbeli céljairól, ezért nem időszerűek az előrehozott választások – jelentette ki Djuro Macut szerb miniszterelnök.
Nemzetközi A lengyelek már tudják, merre fordul a Tisza-kormány Ukrajna ügyében?
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 11:08
Elmondta a lengyel külügyminiszter, mire számít az Orbán Anita vezette magyar külügytől.
Nemzetközi Kis-Benedek József: a Tisza-kormány teljes fordulatot hoz majd a magyar EU-politikában
Izsó Márton - Wéber Balázs | 2026. április 16. 10:27
Száz százalék, hogy alapvető, pozitív fordulat fog bekövetkezni a magyar-uniós viszonyban – jelentette ki Kis-Benedek József lapcsoportunk műsorában, a Klasszis Podcastban. A biztonságpolitikai szakértő szerint ezzel visszatérhetünk Európába, „ahol a helyünk van”, a nézetkülönbségeket Brüsszellel a migráció vagy az Ukrajna-politika területén pedig kompromisszumokkal fel lehet oldani. Úgy véli, hogy a Tisza-kormány miniszterjelöltjei kompetensek, és visszaszerzik az uniós pénz egy részét. 
Nemzetközi Dacos üzenet jött az iráni elnöktől
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:56
Nem lesz megadás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG