3p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta Ukrajnának a makroszintű pénzügyi stabilitást biztosító 50 milliárd eurós, hosszú távú pénzügyi támogatás ötödik, 1,8 milliárd eurós részletének kifizetését – tette közzé az X-en az uniós tanács kedden.

A 2024. március elsején hatályba lépett Ukrajna-eszköz 50 milliárd eurós támogatást tesz lehetővé Ukrajna számára a 2024 és 2027 közötti időszakban. Az eszköz keretében az Ukrajnának folyósítani tervezett kifizetéseket az EU az elfogadott reformok végrehajtásától, valamint a megvalósuló beruházásoktól függően folyósítja – számol be róla az MTI.

Orosz dróntámadásban találatot kapott személyvonat lángol Sosztka vasútállomásán 2025. október 4-én
Orosz dróntámadásban találatot kapott személyvonat lángol Sosztka vasútállomásán 2025. október 4-én
Fotó: MTI/AP/Ukrán állami vasúttársaság sajtóhivatala

Feltételes eszköz

Az eszköz keretében nyújtható pénzügyi támogatás emellett azzal a feltétellel áll rendelkezésre, hogy Ukrajna továbbra is fenntartja és tiszteletben tartja a hatékony demokratikus mechanizmusokat, beleértve a többpárti parlamentáris rendszert és a jogállamiságot, valamint szavatolja az emberi jogok tiszteletben tartását.

A pénzügyi támogatás függ továbbá a jogállamiság megerősítésétől, az igazságszolgáltatás függetlenségének fenntartásától, a közigazgatási reform megerősítésétől, valamint a korrupció és a pénzmosás elleni küzdelemtől.

Sikeres teljesítés

Az Európai Unió Tanácsának keddi közleménye szerint a határozattal az EU elismeri, hogy Ukrajna sikeresen teljesítette az ötödik kifizetéshez szükséges feltételeket, valamint az ezt megelőző, negyedik folyósítás egy hátralévő lépését. Mint részletezték, az uniós tanács arra a következtetésre jutott, hogy Ukrajna kielégítően hajtott végre az Ukrajna-tervben meghatározott számos reformot, többek között az igazságszolgáltatási rendszer, a korrupció és a pénzmosás elleni küzdelem, a pénzügyi piacok, a humántőke, az üzleti környezet, a decentralizáció elleni közdelem, a regionális politika, valamint az energiaágazat reformjának, a kritikus fontosságú nyersanyagok kezelése, a zöld átállás és a környezetvédelem területén.

Az úgynevezett Ukrajna-eszköz keretében nyújtott finanszírozás célja, hogy fokozza Ukrajna makroszintű pénzügyi stabilitását, támogassa közigazgatását, és előmozdítsa a fontos hosszú távú reformokat. A keddi folyósítással az eszköz keretében, annak tavalyi hatálybalépése óta az Ukrajnának nyújtott támogatás hozzávetőlegesen 21,4 milliárd eurót tesz ki.

A finanszírozást vissza nem térítendő támogatások, hitelek és garanciák formájában bocsáthatja rendelkezésre az EU.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Szlovákia így döntött a kárpátaljai dróntámadások után
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 18:49
Szlovákia szerdán biztonsági okokból lezárta Ukrajnával közös határán a határátkelőket, miután kiterjedt orosz dróntámadás érte Kárpátalját.
Nemzetközi Hantavírus után norovírus: újabb óceánjáró hajó került vesztegzár alá
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 17:15
Több mint 1700 ember rekedt egy óceánjárón a délnyugat-franciaországi Bordeaux kikötőjében, miután az egyik utas meghalt, és felmerült annak gyanúja, hogy hányást és hasmenést okozó vírus terjedhet a fedélzeten tartózkodók között – közölték szerdán a francia egészségügyi hatóságok.
Nemzetközi Orbán Anita: dróntámadás folyik Kárpátalján
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 16:46
Az új külügyminiszter Facebook-posztjában beszélt arról, hogy mélységesen elÍtéli a Tisza-kormány a támadást.
Nemzetközi Többen meghaltak izraeli légicsapásokban Bejrút környékén
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 16:33
Izrael légicsapást intézett szerdán három gépjármű ellen Bejrút környékén, nyolcan meghaltak, köztük két gyerek – közölte a libanoni egészségügyi minisztérium.
Nemzetközi Csúcsot döntött Belgiumban a katonai toborzás
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 16:22
Ötéves csúcsot ért el a belga hadsereg toborzása 2025-ben, csaknem 3000 új hivatásos katona csatlakozott a fegyveres erőkhöz – derült ki a belga védelmi minisztérium adataiból.
Nemzetközi Oroszország beerősített: kombinált légicsapást indított Ukrajna ellen
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 16:07
Oroszország szerdán elhúzódó légi csapást indított Ukrajna ellen létfontosságú polgári létesítmények célpontba vételével, a támadás még most is tart – közölte az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatósága (HUR) a Telegramon.
Nemzetközi Bukaresti Kilencek: növelni kell a NATO-tagállamok védelmi beruházásait
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 15:33
A NATO-tagállamok védelmi beruházásainak növelését, közös transzatlanti védelmi ipar kiépítését szorgalmazta szerdán a román fővárosban a Bukaresti Kilencek (B9) csúcstalálkozóján a regionális összefogás két társelnöke, Karol Nawrocki lengyel elnök és Nicusor Dan román államfő.
Nemzetközi Varsó részleteket kér Magyarországtól az USA-ba menekült miniszterről
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:59
A varsói külügyminisztérium jegyzéket intézett a magyar félhez a budapesti lengyel külképviselet közvetítésével, amelyben a Magyarországra menekült Zbigniew Ziobro lengyel ellenzéki politikus, volt igazságügyi miniszter kiutazásáról szóló információt kértek – közölte szerdán Maciej Wewiór lengyel külügyi szóvivő.
Nemzetközi Szorul a hurok a brit kormányfő körül
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 13:08
Egyre nagyobb a nyomás Keir Starmeren, de egyelőre senki nem mer kiállni ellene.
Nemzetközi Csillagászati összegbe kerül Trump Aranykupolája, a kongresszusi hivatal is az állát keresi
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 12:53
Jelentés készült az űrbe telepített védelmi rendszer várható áráról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG