3p

Az EU éves jogállamisági jelentése nem elég szigorú.

A Guardian cikke szerint az éves jogállamisági jelentéseket öt évvel ezelőtt indították útjára, és a Bizottság úgy mutatja be őket, mint a demokratikus visszaesés - többek között a korrupció, a független média és az igazságszolgáltatás elleni támadások - elleni fegyvertár egyik kulcsfontosságú eleme.

A Liberties, a polgári szabadságjogi szervezetek uniós szintű hálózata szerint azonban gyors és határozott fellépésre van szükség ahhoz, hogy a Bizottság képes legyen fenntartani a jogállamiságot a blokkban.

Kazai Viktor, a szervezet jogállamisági szakértője így fogalmazott:  a bizottság éves jogállamisági jelentése kétségtelenül hasznos a jogsértések feltárására - ellenőrző gyakorlatként hatékony. Országspecifikus ajánlásokat tartalmaz; ez nagyszerű. Hozzátette ugyanakkor,

mivel azonban nincs közvetlen kapcsolata a szankciós mechanizmusokkal, mint például a közelmúltban elfogadott törvény, amely az uniós finanszírozást demokratikus normákhoz vagy a 7. cikk szerinti „nukleáris opció” eljáráshoz köti, a jelentés „végrehajtó eszközként teljesen hatástalan.

A júliusban kiadott idei jelentést - amely különösen az olaszországi médiaszabadság csökkenését bírálta - Ursula von der Leyen állítólag azért késleltette, mert az Európai Bizottság elnökeként történő újraválasztásához támogatást keresett Rómában.

Az Európai Bizottság elnökét azzal is megvádolták, hogy direkt halogatott
Az Európai Bizottság elnökét azzal is megvádolták, hogy direkt halogatott
Fotó: EPA/RONALD WITTEK

Nem ilyen rózsás a helyzet

A Liberties szerint a Bizottság túl rózsás képet fest az ajánlásai tényleges adaptálásáról és hatásáról, megjegyezve, hogy a Bizottság 2024-es jelentése szerint a 2023-as jogállamisági ajánlások 68 százalékát hajtották végre a tagállamok.

A csoport szerint bár számos ilyen reformot már bejelentettek, vagy végrehajtásuk folyamatban van, az még nem teljes, így helyesebb lenne az a kijelentés, hogy a 2023-as ajánlásoknak valójában 19 százalékát hajtották már végre.

Magyarországot is megemlítették

A Liberties több országot is a szégyenpadon említett. Mint írták, a végrehajtás egyes országokban óriási problémát jelent, megjegyezve, hogy azokban az országokban, ahol a jogállamiság hanyatlóban van, például Bulgáriában, Magyarországon, Máltán, Lengyelországban és Romániában, az uniós ajánlásokat 2023-ban „teljesen vagy részben figyelmen kívül hagyták”.

A szakértő szerint egyes érett demokráciák is „megtagadják, vagy csak minimális erőfeszítéseket tesznek a megfelelés érdekében” - áll a jelentésben. „Ausztriának, Franciaországnak és Németországnak valóban végre kellene hajtania a bizottság ajánlásait” - mondta Kazai. „Az a tény, hogy nem teszik, másokat is erre ösztönöz”.

A Liberties szerint ahhoz, hogy valóban hatékony legyen, a bizottsági jelentésnek teljes mértékben be kell épülnie az EU jogállamisági eszköztárába, és a bizottsági ajánlások elégtelen végrehajtása gyorsan végrehajtási intézkedéseket kellene, hogy kiváltson.

Kazai szerint vannak arra utaló jelek, hogy a bizottság meghallgatja a kritikát, az új igazságügyi biztos kiküldetési levelében például a jelentés és a végrehajtási mechanizmusok közötti szorosabb kapcsolatra utal, de szerinte azonban ennél többre van szükség. Kiemelte:

a jogállamiságot egyes kormányok szisztematikusan lebontják, és a következő Bizottságnak jobban kell teljesítenie ezen a téren. Már 14 éve, hogy a jogállamisági válság elkezdődött. Nem várhatunk - ami Magyarországon történt, az nem történhet meg Szlovákiában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi „Történelmi áttörés” – Izrael elismerte, hogy lézerfegyvert vetett be
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 06:49
Drónokat és rakétákat fogtak el vele, de vannak még korlátai az új rendszernek.
Nemzetközi Putyin elővette a naftalinból a már bizonyított „mészárosát”
Litván Dániel | 2025. május 29. 18:47
Hosszú-hosszú idő után váratlan helyen bukkant fel Szergej Szurovikin, az orosz haderő kegyetlen módszereiről hírhedt, a Prigozsin-lázadásba belekeveredett tábornoka.
Nemzetközi Ukrajna nem véletlenül hagyja ki a budapesti cselgáncs-világbajnokságot
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 17:46
Ukrajna bojkottálja a budapesti cselgáncs-világbajnokságot a belaruszok miatt.
Nemzetközi Patkányok okozta betegség miatt pánikolnak Szarajevóban
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 16:37
Úgy tűnik, Bosznia-Hercegovinában ismét a Patkány Éve van. 
Nemzetközi A Haribo visszahívja gumicukrait, kannabisznyomokat találtak benne Hollandiában
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 16:06
A Haribo visszahívja a cukros zacskóit Hollandiában, miután egyesekben kannabisznyomokat találtak.
Nemzetközi Megvan az újabb orosz-ukrán béketárgyalás időpontja?
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 15:38
Oroszország azt javasolja, hogy június 2-án tartsák Ukrajnával a béketárgyalások második fordulóját Isztambulban – közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán.
Nemzetközi Brit és amerikai bestsellereket hajítanak ki az orosz könyvesboltokból
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 14:46
Egy orosz könyvforgalmazó utasította a könyvesboltokat, hogy „adják vissza vagy semmisítsék meg” többek között a Pulitzer-díjas Jeffery Eugenides és a brit bestseller, Bridget Collins műveit, az ország irodalmi életét célba vevő cenzúra legújabb ügyében.
Nemzetközi Botrány Amerikában: a Trump-adminisztráció azonnal fellebbez
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 13:48
Egy amerikai szövetségi bíróság blokkolta Donald Trump elnök átfogó globális kereskedelmi vámtarifáit, ami súlyos csapást mért gazdaságpolitikájának egyik kulcsfontosságú elemére. Azonnal fellebbez. 
Nemzetközi Szolidaritási akciót hirdettek a parajdi sóbányát ért katasztrófa miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 13:22
Szolidaritási akciót hirdet az Ökumenikus Segélyszervezet a nehéz helyzetbe került Parajd támogatására – közölte a karitatív szervezet csütörtökön.
Nemzetközi Oda a híres lengyel-magyar barátság?
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 13:04
Két évvel ezelőtt az akkori köztársasági elnök, Novák Katalin jelentette be, hogy 2025-ben a Három Tenger Csúcstalálkozónak Magyarország fog helyet adni. Meglepetésre azonban ismét Lengyelország rendezte meg az eseményt. Megkérdeztük a Sándor palotát, mi ennek az oka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG