2p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rendkívül közel áll Szerbia ahhoz, hogy Franciaországtól Rafale típusú, szuperszonikus vadászbombázó repülőgépeket vásároljon - jelentette be Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök kedden, miután Párizsban a francia elnökkel és a védelmi miniszterrel tárgyalt.

A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) beszámolója szerint a szerb elnök a francia-szerb üzleti tanács ülésén vett részt, majd a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy a Dassault Aviation vállalattal már folynak a tárgyalások, a szerződést pedig két hónapon belül aláírhatják Emmanuel Macron jelenlétében. Aleksandar Vucic kiemelte: a vadászgépek vásárlása jelentősen bővíti majd a két ország közötti katonai, de a más területeket is érintő együttműködést.

A Rafale egy légi bemutatón 2009-ben
A Rafale egy légi bemutatón 2009-ben
Fotó: Wikipédia/Tim Felce - Airwolfhound

Aleksandar Vucic korábban úgy nyilatkozott: a szerb hadsereg és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád. "Akinek nincs erős hadserege, azt megtámadják" - húzta alá, majd azzal egészítette ki, hogy Szerbia nem készül háborúra. Hozzátette: a szerb hadiipar a jövőben nagyobb hangsúlyt fektet saját gyártású drónok és pilóta nélküli gépek előállítására. 

A szerb elnök februárban jelentette be, hogy Belgrád önmegsemmisítő (kamikaze) drónokat vásárol az Egyesült Arab Emírségektől, és akkor közölte, hogy hamarosan körülbelül hárommilliárd euróért vásárol Rafale típusú francia vadászgépeket is.

A szerb hadsereg korszerűsítése az utóbbi években jelentős mértékben Oroszországtól függött, Belgrád harckocsikat, páncélos járműveket, helikoptereket és harci repülőgépeket kapott, illetve vásárolt Moszkvától.

Elemzők szerint Szerbia - az egyetlen európai ország, amely nem csatlakozott az Oroszország elleni uniós szankciókhoz, noha elítélte az Ukrajna elleni orosz háborút - a más országoktól vásárolt fegyverek és harci eszközök beszerzésével is jelzi távolodását Moszkvától. 

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A világ legveszélyesebb családjai – amikor Putyin még tartott a nagyfiúktól
Elek Lenke | 2025. december 7. 16:31
Mitől lesz egy család veszélyes? Elsősorban attól, hogy gazdag, tagjai mindent megengedhetnek maguknak, szorosan összefonódnak a politikai elittel – a választásokhoz pénz kell – és sok esetben az alvilággal. Akadnak köztük több száz évre visszamenően patinás nevű famíliák, mint a Rotschildok, és újak, mint Alijevék. És persze ott vannak Trumpék.
Nemzetközi Főpolgármestert választ egy szomszédos ország fővárosa
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 15:01
Alacsony volt a részvétel a délelőtti órákban vasárnap a bukaresti időközi főpolgármester-választáson, ahol 17 jelölt verseng azért, hogy következő négy évben betöltse a Nicusor Dan államfővé választása nyomán megüresedett tisztséget.
Nemzetközi Szijjártó Péter büszke a moszkvai kitüntetésére – elmondta, hogy miért
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 14:01
Szerinte az általa is előrevitt magyar-orosz együttműködés a magyar embereknek jó volt, ezért büszke a kitüntetésre.
Nemzetközi Miközben Zelenszkij Washingtonnal telefonált, Oroszország megint megsorozta Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 11:16
Vasárnapra virradóra is folytatódtak az orosz légicsapások Ukrajna ellen.
Nemzetközi Kijev szerint az ukrán csapások, nem pedig a szankciók fájnak a legjobban Oroszországnak
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 10:01
Az ukrán támadások sokkal nagyobb veszteségeket okoznak Oroszországnak, mint valamennyi nyugati ország szankciói együttvéve – jelentette ki Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője szombaton egy kijevi fórumon.
Nemzetközi Új jelentés: nagyon jól jártak a tálibok a hátrahagyott amerikai fegyverekkel
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 08:52
Az Egyesült Államok 2021-es kivonulása nyomán Afganisztánban hátrahagyott amerikai fegyverzet, felszerelés és létesítmények képezik a tálibok által vezetett jelenlegi afgán kormány katonai-biztonsági infrastruktúrájának alapját – derül ki az amerikai kormány jelentéséből.
Nemzetközi Döbbenetes számot mondott be Moszkva az európai veszteségekről
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 08:01
Az európai országok gazdasága 2022-től és 2025-tel bezárólag 1600 milliárd eurót veszített az Oroszország ellen bevezetett szankciók miatt – közölte az orosz külügyminisztérium szombaton.
Nemzetközi Gyanús orosz tengeralattjárók ólálkodnak – nyugtalanok a svédek
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 15:53
Mindennapossá váltak az ilyen események.
Nemzetközi Addig nem lehet lefegyverezni a Hamászt, amíg ez nem történik meg?
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 15:13
A török külügyminiszter felvázolta a víziót.
Nemzetközi Riasztották a NATO vadászgépeit az orosz drónok és rakéták miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 11:55
Négy órán át készültségben álltak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG