5p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Van több ezer bekerített ukrán katona Kurszkban? Úgy tűnik, Donald Trump inkább hisz ebben a kérdésben Putyinnak, mint a CIA-nak. És ez a béketárgyalásokat is befolyásolhatja.

Úgy tűnik, hogy néhány, gyorsan fogyatkozó négyzetkilométeren kívül az orosz – és észak-koreai – erők sikeresen felszámolták az ukránok kurszki hídfőállását, azaz kiszorították a nemzetközi jog által is orosz területnek elismert határokon belülről az ukrán katonákat.

Nem lehet kérdés, hogy a kurszki „zseb” elvesztése súlyos áldozatokkal járt az ukrán haderőnek, amely az emberveszteség mellett relatíve nagy mennyiségű értékes eszközt, például harckocsikat, gyalogsági harcjárműveket is vesztett el vagy kényszerült hátrahagyni.

Vlagyimir Putyin orosz elnöknek azonban úgy látszik, ez nem volt elegendően nagy győzelem, ugyanis múlt héten, március 13-án kijelentette, hogy jelentős ukrán erőket kerítettek be az oroszok kurszki területen, és e katonáknak nincs más választásuk, mint a „megadás vagy a halál”.

Ugyan Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezt következetesen tagadta – miközben elismerte, hogy csapatai „nagyon nehéz helyzetbe kerültek” Kurszkban – Donald Trump amerikai elnök többször is tényként ismételte el Putyin állítását. Március 14-én például azt kérte Putyintól, hogy „kímélje meg” a „teljesen bekerített” több ezer ukrán katona életét, majd még e hét hétfőn is bekerített ukrán csapatokról beszélt a washingtoni Kennedy Centerben tartott beszédében, sőt egy kedden a Fox News-nak adott interjújában is.

Putyin szava többet ér, mint a CIA-é?

Ebben az a megdöbbentő, hogy a Reuters csütörtökön „exkluzívként” megjelenített anyagában a helyzetet jól ismerő forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az amerikai hírszerző ügynökségek, köztük a CIA is már a múlt héten közölte a Fehér Házzal, hogy helyzetértékelésük szerint nincs szó nagyobb létszámban bekerített ukrán erőkről.

Amerikai és európai hírszerzési források is leszögezték, semmi jelét nem látják annak, hogy nagy létszámban kerítettek volna be az orosz erők ukrán katonákat. Erre jutottak a CSIS, illetve az ISW kutatóközpont, valamint a nyílt forrásból – például az orosz közösségi médiában megjelenő háborús bloggerek által összegyűjtött információkból is – dolgozó elemzők is.

„Egyértelműen állíthatom, hogy az amerikai elnök által hangoztatott és a magyar sajtó moszkovita elemei által is átvett ’több ezer’ bekerített ukrán katonáról szóló hírek alaptalanok. A művelet korántsem tervszerűen zajlott, és bizony, legalább 2, de inkább 3 századnyi veszteséget szenvedtek az ukránok. De egy ilyen művelet során ez még az elfogadható szinten belül van, mind a nyugati, mind az orosz szabályzatok szerint”

– összegez Takács Márk, egykori százados, katonai szakértő is az eseményeket elemző posztjában (az orosz offenzíva sikerének okairól, az ukrán visszavonulásról az alábbi videóban is beszél).

Kijelenthető tehát, hogy Putyin hazudott, amikor több ezer bekerített ukrán katonáról beszélt. (Azt senki sem vitatja, hogy néhány fős ukrán egységek, egyes katonák maradhattak az oroszok által visszafoglalt területeken, sem azt, hogy közülük aztán nem mindenkinek sikerült elverekednie magát az ukrán vonalakig).

Betalál a dezinformáció?

Persze ebben önmagában nem sok újdonság van, az orosz hivatalos források rutinszerűen közölnek hazugságokat a háborúval (is) kapcsolatban. Mindez része az orosz dezinformációs hadviselésnek is, amelynek most az egyik célja az, hogy világszerte azt a benyomást keltsék a közvéleményben és a politikai vezetőkben is, hogy Oroszország a győzelem kapujában van.

„Ez valószínűleg része Putyin azon erőfeszítésének, hogy rámutasson: Oroszország nyerésben van, az ellenállás haszontalan, elkerülhetetlen, hogy Oroszország nagyobb ereje elhozza az orosz fegyverek győzelmét. Ez az üzenet termékeny talajra talál Trumpnál”

- fogalmazott a Reutersnek Mark Cancian, nyugalmazott tengerészgyalogos ezredes, a CSIS vezető tanácsadója, aki szerint valójában mindkét oldal továbbra is manővereket hajt végre, hogy jobb helyzetbe kerüljön.

Orosz katonák a visszafoglalt Szudzsában, március 13-án - az orosz hadművelet sikerét senki nem vitatja
Orosz katonák a visszafoglalt Szudzsában, március 13-án - az orosz hadművelet sikerét senki nem vitatja
Fotó: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium

De míg az egyszerű hírfogyasztók tömegeitől nehezen lehet elvárni, hogy eligazodjanak az információk és dezinformációk rájuk ömlő áradatában, Donald Trumpnak megvan az az előnye, hogy a világ legjobb lehetőségeivel rendelkező hírszerző ügynökségeinek értékeléseit felhasználva alakítsa ki álláspontját. Az, hogy az amerikai elnök nyilvánosan is az orosz elnök helyzetértékelését osztja saját hírszerző ügynökségei helyett, tovább fokozza azokat az aggodalmakat, hogy Trump az orosz dezinformáció hatása alá kerülhetett (erről beszélt egyébként Zelenszkij is, még a balul sikerült washingtoni találkozójuk előtt, ezzel láthatóan megsértve Trumpot, aki válaszul diktátornak nevezte az ukrán elnököt).

Kérdés, hogy a helyzet valótlan információkra alapuló értékelése mennyiben befolyásolja a Trump-adminisztráció „béketeremtő” erőfeszítéseit. Tény, hogy keddi telefonbeszélgetésük során Vlagyimir Putyin gyakorlatilag elutasította az amerikai elnök 30 napos tűzszünetre tett javaslatát, és ugyan Trump korábban erre az esetre kemény választ, súlyos további, Oroszországra kivetett szankciókat ígért, ebből egyelőre nem lett semmi – talán azért is, mert az amerikai elnök, úgy tűnik, valóban azt hiszi, hogy Putyin lapjai jóval erősebbek, mint a valóságban.

A Reuters az ügyet firtató kérdéseire nem válaszolt sem az amerikai nemzetbiztonsági tanács, sem a Fehér Ház, sem a CIA, sem a hírszerző ügynökségeket felügyelő hivatal vezetőjének irodája.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mi lettünk az utolsók – már a bolgárok is megelőztek minket
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 10:18
Az Eurostat friss adatai szerint a háztartások egy főre eső tényleges fogyasztásában, ha azt az EU átlaghoz hasonlítjuk, hazánk tavaly az utolsó helyre süllyedt az unióban.
Nemzetközi Ismét a tömegbe lőttek a gázai ételosztásoknál, sok a halott
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 10:01
Szerdán legkevesebb 33 ember vesztette életét a Gázai övezetben az izraeli hadműveletekben. 
Nemzetközi Így sodródhat bele Peking és Moszkva a közel-keleti háborúba
Káncz Csaba | 2025. június 19. 09:32
Ahogy a szürkezónás ellenségeskedések nyílttá válnak, Netanjahu és Hámenei stratégiai számításai az eszkaláció normalizálódását kockáztatják a proxi-háborúk és a nukleáris aggodalom által már amúgy is feszült régióban. Ha az Egyesült Államok belekeveredne, az mindenképpen szélesebb körű konfliktusba sodorná a régiót. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Izraeli kórházat talált el egy iráni rakéta
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 09:22
Rakétatalálatot kapott a Soroka Kórház, egy nagy egészségügyi intézmény a dél-izraeli Beersheba városában csütörtök reggel.
Nemzetközi Elég nagy a bomba? Ezen múlhat, hogy Amerika belép-e a háborúba
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 08:11
Egy elhúzódó háborúnak sem örülne, tárgyalásokra is kényszerítené Iránt, de a valódi ok az lehet, hogy még a 13.6 tonnás bomba is kevésnek bizonyulhat Fordó ellen.
Nemzetközi Újabb mentőakciót szerveztek Iránban a magyaroknak
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 06:44
A kormány hat magyar állampolgárt evakuált Iránból, illetve a biztonsági körülmények javulásáig felfüggesztette a teheráni nagykövetség helyi működését – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Nemzetközi Putyin bejelentette: kész találkozni Zelenszkijjel
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 06:26
Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy kész találkozni Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel, de kételkedik Zelenszkij döntéseinek legitimitásában.
Nemzetközi „Amíg Ali Hámenei él, addig Irán biztosan nem akar atombombát” – interjú N. Rózsa Erzsébettel
Wéber Balázs | 2025. június 19. 05:46
Iránnak nem célja atomfegyver kifejlesztése, és amíg az első számú vezetője, Ali Hámenei életben van, addig biztosan nem is lesz az, jelentette ki N. Rózsa Erzsébet a Privátbankárnak adott interjúban. A Közel-Kelet szakértő, aki néhány hete járt a perzsa államban, úgy véli, hogy az iráni nép összezárt az izraeli támadás után, és még a bebörtönzött értelmiségiek is beálltak az ország mögé. Az interjúban szó esik még Mahmud Ahmadinezsád hírhedt mondatáról, az iráni rezsim jellegéről, az Egyesült Államok szerepéről és az iraki forgatókönyv megismétlődésének veszélyéről is.
Nemzetközi Már az internetet is lekapcsolják Iránban
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 19:38
A háborús helyzet feszült.
Nemzetközi Újabb magyarokat menekített haza a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 17:17
Jordániából hozták őket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG