3p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A háttérben zajlik a diplomáciai nagyüzem, hamarosan jöhetnek a béketárgyalások?

Az amerikai-ukrán és amerikai-orosz „árnyékdiplomáciai” lépések részleteiről egyeztetett telefonon az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója és az ukrán nemzetbiztonsági tanácsadó. Erről Michael Waltz, Donald Trump tanácsadója számolt be szerdán egy interjúban.

Michael Waltz a CBS televíziónak elmondta, hogy ukrán kollégájával a delegációk összetételéről, valamint időpontról és helyszínről is beszéltek. Az amerikai illetékes utalt arra, hogy az árnyékdiplomácia keretében külön zajlanának amerikai-ukrán és amerikai-orosz megbeszélések, amelyek elvezetnének egy közös találkozóhoz, és végső soron ahhoz, amire Donald Trump ígéretet tett, vagyis a háború lezárásához.

Az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó az Ukrajna számára nyújtott amerikai katonai támogatás befagyasztásáról szólva elmondta, hogy az adminisztráció szünetelteti, értékeli és áttekinti az amerikai-ukrán biztonsági viszonyrendszer minden elemét, ideértve az ukrán hadseregnek nyújtott hírszerzési információk eljuttatását.

Michael Waltz megjegyezte, hogy kemény és nehéz tárgyalásokat folytattak az ukrán féllel, és utalva Volodimir Zelenszkij múlt pénteki, félbeszakadt fehér házi látogatására, úgy fogalmazott, hogy az ukrán elnök Washingtonban „ahhoz volt hozzászokva, hogy azt hallja, olyan mennyiségben és olyan hosszan kapja a támogatást, ameddig csak akarja egy meg nem határozott végpontig, és egy rosszul meghatározott sikerig”.

„Fel kell tennünk a kérdést magunknak, hogy ennek a háborúnak még hónapokon és éveken keresztül kell-e folytatódnia”

- fogalmazott az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó hozzátéve, hogy a britek segítőkészek voltak abban, hogy segítsenek megértetni Volodimir Zelenszkijjel azt, hogy a háborúnak véget kell vetni.

Volodim,ir Zelenszkij a Fehér Házban Donald Trumppal történt megszakított tárgyalást követően utazott Londonba, ahol szombaton Keir Starmer brit miniszterelnökkel is egyeztetett.

John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója szintén szerdán a Fox Business televíziónak megerősítette az ukrajnai katonai támogatások felfüggesztéséről hozott döntést, aminek hátteréről azt mondta, hogy Donald Trumpban „felvetődött az a valós kérdés, hogy Zelenszkij elnök egyáltalán elkötelezett-e a békefolyamat mellett”. A CIA vezetője szerint a katonai és hírszerzési támogatást illető felfüggesztés vezetett el Volodimir Zelenszkij keddi, Donald Trumpnak küldött leveléhez, amiben a béke érdekében tett lépések felújítása mellett kötelezte el magát. John Ratcliffe egyben reményét fejezte ki, hogy a támogatások szüneteltetéséről hozott amerikai döntést is feloldhatják hamarosan.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ursula Von der Leyen skóciai golfozás előtt találkozna Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 19:50
Az Európai Bizottság elnöke pénteken bejelentette, hogy vasárnap Skóciában találkozik Donald Trump amerikai elnökkel, hogy megvitassák az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatokat.
Nemzetközi A brit miniszterelnökön egyre erősebb a nyomás Palesztina elismerésére
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 19:15
Keir Starmernek több mint 200 parlamenti képviselő – köztük a Munkáspárt, a Konzervatívok, a Liberális Demokraták és más pártok tagjai – írt levelet, amely felszólítja a miniszterelnököt a diplomáciai lépés megtételére.
Nemzetközi Erre vár Oroszország egyetlen repülőgép-hordozója
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 18:11
Valószínűleg leselejtezik vagy eladják Oroszország egyetlen repülőgép-hordozóját, az Admiral Kuznyecovot – ismerte el Andrej Kosztyin, az orosz állami hajóépítő vállalat elnöke a Kommerszant pénteki számában.
Nemzetközi Izrael engedélyezi, hogy külföldi országok segélyt dobjanak le Gázába
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 17:23
Péntektől kezdődően Izrael engedélyezi, hogy külföldi országok ejtőernyővel küldjenek segélyt Gázába, mondta egy katonai tisztviselő az izraeli hadsereg rádiójának.
Nemzetközi Az Egyesült Királyságban kétszer jobban csökkent az autógyártás mint Csehországban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 16:59
A királyságban 7,3 százalékkal csökkent az autógyártás az idei első hat hónapban, míg a cseheknél 3,5 százalékkal.
Nemzetközi 18 százalékra csökkentették Oroszországban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 15:10
A jegybank 20 százalékról mérsékelte az alapkamatot pénteken, mivel közleményük szerint az inflációs nyomás a feltételezettnél gyorsabban csökken. A vágás megfelelt az elemzői várakozásoknak.
Nemzetközi Nem várt adat látott napvilágot Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 14:15
Az elemzők által vártnál kevésbé javult az üzleti hangulat júliusban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének legfrissebb, pénteken ismertetett felmérése szerint.
Nemzetközi Nagyon bevásárolna Zelenszkij Patriotokból – már csak néhány tízmilliárd dollár hiányzik
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 12:58
Az Egyesült Államok most már adna bőven, csak éppen pénz is kéne a vásárláshoz – meg az ország működtetésére.
Nemzetközi Tovább pörög az Epstein-botrány: egy másik elnök üzenete is előkerült Trumpé mellett
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 12:11
Átnézték a szexuális kizsákmányolással vádolt, a börtönben meghalt Jeffrey Epstein születésnapi albumát.
Nemzetközi Nem hallgatnak a fegyverek a Távol-Keleten sem: F-16-osok is bombáztak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 10:37
Tovább lövik egymást a thai-kambodzsai határnál a két ország katonái, százezernél is több a menekült.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG