6p

Míg a washingtoni diplomáciai botrány és a fegyverszállítások felfüggesztése után úgy tűnt, hogy súlyos törés történt az ukrán-amerikai kapcsolatokban, mostanra ismét fordult a kocka: Zelenszkij békülékeny hangot ütött meg és hajlandó tárgyalni, amit Trump értékelni látszik. De mi áll ennek a hátterében, és mi jöhet ezután?

Volodimir Zelenszkij levelet küldött Donald Trumpnak, amelyben közölte, hogy országa „kész a lehető leghamarabb tárgyalóasztalhoz ülni a tartós béke közelebb hozása érdekében” – ezt az amerikai elnök jelentette be európai idő szerint szerdára virradó éjjel az amerikai kongresszus két háza, a képviselőház és a szenátus tagjai előtt tartott beszédében.

Itt a nagy kibékülés?

Hozzátette: a „fontos levélben” az ukrán elnök kitért arra is, hogy ő és csapata készen áll az amerikai elnök „erős vezetése alatt” egy „tartós béke” eléréséért dolgozni. „Igenis értékeljük, mennyi mindent tett Amerika annak érdekében, hogy segítse Ukrajnát szuverenitása megtartásában. Ami az ásványkincsekről és a biztonságról szóló megállapodást illeti, Ukrajna kész ezt bármikor aláírni, amikor alkalmas Önnek” – írta Zelenszkij Trump közlése szerint.

Az amerikai elnök jelezte, hogy méltányolja a levelet. Kitért arra is, hogy „ezzel egyidejűleg komoly megbeszéléseink voltak Oroszországgal, és erős jeleket kaptunk arra vonatkozóan, hogy készen állnak a békére.”

Volodimir Zelenszkij kedden közzétett fotója –szembenézett a realitással
Volodimir Zelenszkij kedden közzétett fotója –szembenézett a realitással
Fotó: X/Volodomir Zelenszkij

Az ukrán elnök már kedd késő délután, Trump beszéde előtt az X-en közzétett üzenetében bejelentette, amiről az amerikai elnöknek küldött levelében is írt. 

Hozzátette: sajnálják a múlt pénteken a Fehér Házban történteket, és szeretnék, „ha a jövőbeni együttműködés és kommunikáció konstruktív lenne.”

Zelenszkij javaslatot is megfogalmazott a harcok lezárása érdekében: a háború befejezéséhez vezető út első szakasza egy fogolycsere és egy „tűzszünet az égbolton” lehetne, tehát nem támadnák az orosz energia- és más civil infrastruktúrát rakétákkal, nagy hatótávolságú drónokkal és bombákkal, amennyiben Oroszország is tartózkodik mindettől. Emellett az ukrán elnök azonnali tűzszünet javasol a tengeren is. Ezt követően „nagyon gyorsan haladnának át” a következő szakaszokon.

Az ukrán elnök azt követően ütött meg békülékeny hangnemet Trumppal szemben, hogy vasárnap részt vett egy rendkívüli londoni csúcson, amelyen mintegy tucatnyi európai ország (és Kanada) vezetői demonstratívan kiálltak Ukrajna mellett, és a támogatásuk növelését helyezték kilátásba. Ugyanakkor jelezték céljukat a kapcsolatok normalizására Washingtonnal. 

Az ukrán elnök telefonon egyeztetett a német kancellári szék várományosával, a CDU elnökével, Friedrich Merzcel is, valamint részt vesz majd a csütörtökön kezdődő rendkívüli EU-csúcson Brüsszelben. 

A legújabb fejlemények jelentős enyhülést jeleznek ahhoz képest, hogy Zelenszkij múlt hét pénteken a nyugati diplomáciában szinte párját ritkító szócsatába keveredett Trumppal és alelnökével, J. D. Vance-szel washingtoni látogatása során, amelynek végén gyakorlatilag „kidobták” a Fehér Házból, a Trump-adminisztráció hétfőn pedig arról döntött, hogy azonnal és teljes egészében felfüggeszti az ukrajnai fegyverszállításokat, amíg Zelenszkij nem hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni.

Trump elérte, ami akart

De mi áll a fordulat hátterében? Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője szerint „Donald Trump végül csak elérte a célját”. Úgy véli, hogy „az európai támogatás végeredményben kevésnek bizonyult”, és Kijev számára is nyilvánvalóvá vált, hogy az Egyesült Államok nélkül „Ukrajna nem képes kitartani Oroszországgal szemben.”

Bendarzsevszkij szerint az ukrán elnök sokáig tényleg nem hitte el, hogy Trump képes lesz meglépni a támogatások felfüggesztését. Végül meglépte, amire Zelenszkijnek gyorsan – még az amerikai elnök kongresszusi beszéde előtt – kellett reagálnia. És ezt meg is tette.
 

Ezzel párhuzamosan a BBC arról ír, hogy Ukrajnában megkönnyebbüléssel fogadták Trump kongresszusi beszédét. Boriszlav Bereza korábbi ukrán parlamenti képviselő szerint a beszéd azt bizonyítja, hogy lehetséges rendezni „a Fehér Házban történt konfliktust”, az amerikai elnök pedig most már más hangnemet ütött meg.

Mikola Knyazhitszkij ukrán parlamenti képviselő szintén úgy véli, hogy most sokkal jobban alakultak a dolgok számukra. Hozzátette, hogy nagyon fontos az amerikai kapcsolatok helyrehozása, ugyanakkor „nem kevésbé fontos Európa felébresztése.”

Egy másik képviselő, Olekszij Honcsarenko szintén örült Trump beszédének. Szerinte a következő lépésként Ukrajnának meg kell határoznia a saját „vörös vonalait” a béketárgyalásokkal kapcsolatban.

Garanciákat akar Kijev

Ezt a Kreml – tesszük hozzá – a maga részéről már korábban megtette. Szerintük a legfontosabb, hogy Ukrajna nem lehet a NATO-tagja, a Krím mellett pedig négy, az orosz hadsereg által részben már bekebelezett kelet-ukrajnai megyének is de facto Oroszországhoz kell tartoznia (ezeket a területeket korábban jogilag önkényesen már elcsatolta Moszkva).

Zelenszkij már múlt év végén utalt arra több interjúban, hogy hajlandó kompromisszumokat kötni mind a NATO-tagság, mind a területveszteségek kérdésében – azaz ideiglenes jelleggel lemondana területekről, és a jövőben tárgyalásos úton szerezné vissza azokat. (Az más kérdés, hogy mekkora ennek a realitása.)   

A napokban pedig jelezte azt is, hogy hajlandó aláírni az úgynevezett ásványkincs-egyezményt, amelyből közvetetten – egy közös tulajdonú befektetési alapon keresztül – az Egyesült Államok is profitálna.

Kijev részéről a legtöbbet hangoztatott igény azonban a biztonsági garancia – azaz garanciákat szeretne a Nyugattól a megmaradt Ukrajna területének az integritására.

A kontinensünktől egyre inkább elforduló Egyesült Államok azonban ilyesmit nem kíván adni, ezért ez a feladat minden bizonnyal Európára hárul majd.

Tegyük hozzá azt is, hogy az ukrajnai fegyverszállítások felfüggesztése egyelőre érvényben van – azaz Trump konkrét lépéseket is elvár majd Kijevtől ezek helyreállításáért cserébe.      

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Putyin húsvéti fegyverszünete marketingakció volt – mondja a francia külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 15:38
A francia külügyminiszter marketingakciónak nevezte Putyin felvetését. 
Nemzetközi Csádi egységekkel fognak hadgyakorlatozni a magyar katonák
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 14:45
Közleményt adott ki a Honvédelmi Minisztérium, hogy Elefántcsontparton fognak hadgyakorlaton részt veszni a magyar katonák a NATO-szövetségesekkel együtt az afrikai partnerekkel.
Nemzetközi Döbbenet, mekkorára nőtt Magyarország uniós bírsága
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 14:29
Nincs megállás, egyre csak nő hazánk európai uniós bírsága. 
Nemzetközi Új izraeli-gázai tűzszüneti tervről beszélnek
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 14:12
Új izraeli-gázai tűzszüneti tervet javasoltak – mondta a Hamász forrása a BBC-nek.
Nemzetközi Aki számít, ott lesz Ferenc pápa temetésén (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 13:52
Sorra nyilatkoznak a kormányfők, ki mindenki lesz jelen szombaton Rómában Ferenc pápa temetésén. 
Nemzetközi Nem elírás: igen, 3521 százalékos vámot akar kivetni Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 13:22
Most a délkelet-ázsiai napelemeket vette célba. 
Nemzetközi Megdöbbentő kijelentést tett Putyint a béketárgyalásokról
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:58
Beérik az amerikai nyomás vagy csak taktikázik az orosz elnök?
Nemzetközi Így vesznek végső búcsút a pápától – megvan a temetés időpontja
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:04
Közleményt és felvételeket is kiadott a Vatikán.
Nemzetközi Már az utódját keresik Trump egyik legellentmondásosabb miniszterének
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 10:54
Az újabb Signal-botrány már az utolsó csepp volt a pohárban? A Fehér Ház már Pete Hegseth védelmi miniszter utódját keresi a hírek szerint.
Nemzetközi Ez az ország lehet a nevető harmadik, miközben a világ kétségbeesve kapkod
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 09:38
A vámhátrányba került amerikai cégeket Kínában egyre gyakrabban svájci beszállítókkal váltják ki – részben a két ország közötti szabadkereskedelmi megállapodásnak köszönhetően.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG