Ukrajna szisztematikusan lebontja azokat az orosz vörös vonalakat, amelyekről Oroszország azt állította, hogy átlépésük szörnyű következményekkel jár majd, és bár „gyakorlatilag már az összeset átlépték, nem történt semmi szörnyűséges dolog” – véli a külpolitikai szakértő, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója. Szerinte hamarosan meglesz az engedély a Nyugat részéről a hosszú hatótávolságú rakéták Oroszország területén történő bevetésére is, „elvi szinten ezek a döntések már megvannak.”
Ennek következtében az orosz hadsereg az eddiginél kevésbé hatékonyan tud majd ukrajnai célpontokat támadni, ami csökkentené az eszkalációt. Kemény válasz Oroszországtól ezután sem várható, hacsak Ukrajna nem fog polgári célpontokat célba venni. Kijev mindezzel próbál minél jobb helyzetbe kerülni a jövőbeni béketárgyalások idejére.
Bendarzsevszkij Anton Zelenszkij győzelmi tervével kapcsolatban „nagyon szkeptikus”, de „nem azért, mert a benne szereplő elemek nem lennének fontosak, vagy nem lennének jók,” hanem azért, mert ez a terv „egy pr-fogás”. Ennek célja a háború napirenden tartása, valamint a nyugati fegyverek szállításának és Amerika támogatásának további biztosítása.
Beszélt arról is: Magyarország érdeke politikailag és gazdaságilag is az, hogy Ukrajna a háború végeztével is megmaradjon független és stabil államnak, mégha minden terület visszahódítására kevés is az esély.
Az interjúból kiderül az is, mi most a helyzet a kurszki és a donyecki fronton, miért fontos az oroszoknak Pokrovszk, mi a kurszki ukrán offenzíva célja, összeomolhat-e egyik napról a másikra Putyin rendszere, milyen esély van a béketárgyalásokra és bármelyik fél győzelmére, illetve fennáll-e a veszélye annak, hogy Magyarország belesodródik a háborúba.
A teljes beszélgetést a fenti videós podcastban tekinthetik meg. További podcastjaink pedig itt érhetők el.