3p
Egy katalán függetlenség-párti szervezet öngyilkos akciót hirdetett: Vonják ki a katalánok a pénzüket azokból a bankokból, amelyek elvitték székhelyüket Katalóniából. Ez, ha hatékony lenne, komoly pénzügyi válságot is előidézhetne, de jelentősége inkább szimbolikus.
(Fotó: Assemblea National Catalana)

A CaixaBank SA és a Banco Sabadell SA ellen hirdetett akciót egy Assemblea Nacional Catalana (Katalán Nemzeti Gyűlés) nevű szeparatista szervezet, hogy megbüntesse őket, amiért elvitték székhelyüket a problémás tartományból. Arra biztatják híveiket – a Wikipedia szerint 80 ezer fő 2015-ben –, hogy vonják ki betéteiket a két pénzintézetből.

Az „emberek ereje” szlogennel rövid, 11 másodperces videót tettek közzé, amelyben lehetőleg ma reggel 8 és 9 közötti készpénzkivételre biztatnak az öt legfontosabb bankból, ezek közül azonban csak a fenti kettőt nevezik meg. A videó nagyon egyszerű és eléggé hevenyészettnek tűnik. A szervezet vezetője, Jordi Sànchez i Picanyol jelenleg őrizetben van az október 1-jei, a központi kormány által illegálisnak tartott népszavazással összefüggésben.

Maradt a normál üzletmenet

A Bloomberg szerint a két nagybank szóvivői normál üzletmenetről számoltak be ma reggel. Egy nappal korábban a spanyol gazdasági miniszter azt mondta, az utóbbi időben nőtt a két bank betétállománya. A pénzintézetek ugyanis, számos nagyvállalattal együtt, két héttel ezelőtt villámgyorsan áttették székhelyüket Katalóniából más, nyugodtabb tartományokba.

Amint akkor írtuk, már kosábban is volt kisebb betétesi roham e bankok, főleg a Banco Sabadell ellen. Állítólag korábban főleg a Katalónia kiválását ellenzők vették ki a pénzüket, mert a bank központja ebben a tartományban volt. Most pedig a másik tábor tagjai vihetik el a betéteiket azért, mert a bank hűtlenül elvitte a székhelyét (és a helyiadó-fizetéseit).

Öngyilkos bankroham

A bankok elleni rohamra egyébként még a legsötétebb diktatúrákban sem szokás biztatni, mert a bankok csődje magával ránthatja az egész gazdaságot, láncreakciót, válságot idézhet elő, vagy állami pénzekből kell ezeket kihúzni a csávából – tehát a nép pénzén. (Ha meg nincs komoly hatása, akkor minek.) Az akció így felettébb szűklátókörű és káros, egyfajta öngyilkos merényletre emlékeztet.

Miért pont 155 euró?

A Bloomberg szerint az akció inkább csak jelképes, egy katalán híresség például arra biztatott, hogy mindenki 155 eurót vegyen ki. Ez a száma Spanyolország alkotmányában annak a cikkelynek, amely alapján a központi kormány Katalónia eddigi autonómiájának megvonását fontolgatja. Holnapra rendkívüli kormányülést hívtak össze ezzel kapcsolatban, de az új hírek szerint valószínű, hogy a katalán vezetésnek újabb egy hetes ultimátumot adnak a helyzet tisztázására.

Alapvetően pozitív európai tőzsdei környezetben az Ibex spanyol index ma stagnál, a két érintett bank részvénye 0,6, illetve 1,3 százalékkal esik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Mesterséges intelligencia: növekvő profit, csökkenő kiadások – erre számítanak a bankszektorban
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 17:00
A KPMG 2025-ös Banking CEO Outlook globális kutatása szerint.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek tízmilliárdokkal finanszírozták tovább az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 12:56
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Közel 12 ezer befektető vált részvényessé az MBH Bankban
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 10:40
Jelentős túlkereslet mutatkozott.
Pénzügyi szektor Hihetetlen, hogy mennyi hitelt vettek fel idén a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 08:37
A babaváró hitelek nem teljesítettek túl jól.
Pénzügyi szektor Népszerű szolgáltatást szüntet meg a Revolut Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 13:30
A neobank elérhetetlenné teszi a kriptovaluta-szolgáltatását a magyar felhasználók számára.
Pénzügyi szektor A jegybank az infláció ellen is bevetheti a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 12:54
A mesterséges intelligencia (MI) a pénzügyi rendszer új motorja lehet – hangsúlyozta Izer Norbert, a jegybank pénzpiacokért és digitalizációért felelős ügyvezető igazgatója.
Pénzügyi szektor Kéz a kézben esik a Mol, az OTP, a Telekom és a Richter is
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 11:54
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,93 pontos nyitás után csökkent hétfőn délelőtt.
Pénzügyi szektor Hiába jött az Otthon Start Program, elmaradt az áttörés
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 08:26
A babaváró hitel még mindig jelentős tényező.
Pénzügyi szektor Tovább szárnyal a K&H – visszafogottabb nyereség az adók miatt
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 13:54
A bank hitelállománya egy év alatt 9 százalékkal nőtt, meghaladva a bankszektor átlagát. A betétállomány ugyanakkor 6 százalékkal bővült.
Pénzügyi szektor Már karkötővel és gyűrűvel is fizethetnek a Gránit Bank ügyfelei
Natív tartalom | 2025. november 25. 13:34
Teljessé vált az NFC elven működő érintésmentes fizetési lehetőségek palettája a Gránit Banknál: az okosórás fizetések mellett mostantól karkötővel és gyűrűvel is fizethetnek a pénzintézet ügyfelei. A bank ráadásul most ingyenesen biztosítja a karkötőket azoknak az ügyfeleknek, akik legalább két ügyfélajánlást teljesítenek 2025. december 19-ig.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG