2p
Pénzpiaci közvetítőknél vizsgálódott az MNB. Volt, ahol bírságoltak.

A Magyar Nemzeti Bank 11 független pénzpiaci közvetítőnél témavizsgálat során nézte meg, hogy az érintett többes ügynökök jelzáloghitel-közvetítői díjai, jutalékai összhangban vannak-e a jogszabályi előírásokkal, és az ügyfelekre a közvetítésen kívüli tevékenység ellentételezéseként kirótt díjak esetleges alkalmazását.

Legfeljebb 2 százalék lehetAz MNB emlékeztet: a hitelintézeti törvény 2016. márciusi módosítása nyomán a független pénzpiaci közvetítők (az alkuszokat kivéve) jelzáloghitel-közvetítési díja nem haladhatja meg az adott hitelszerződés folyósításkori tőkeösszegének 2 százalékát. Korábban akár 3-4,5 százalékos közvetítői díj is létezett a piacon, a módosítás így lehetőséget teremtett a jelzáloghitel-szerződések ügyfélköltségeinek csökkentésére is.

Mit talált az MNB?

Jó hír, hogy a jegybanki témavizsgálat nem tárt fel jelentős súlyú problémát. Elenyésző számban ugyanakkor a jelzáloghitelt is szolgáltató megbízó bank jutalékon kívüli egyéb jogcímen (terembérlet, szakmai konferencia, szakmai konzultációs nap szervezése) többletkifizetéseket teljesített a közvetítőnek, egy esetben pedig a többes ügynök szerződéses nyilvántartása volt hibás.

Az MNB szerint egyes közvetítők egyáltalán nem, vagy csak késedelmesen módosították a korábbi, még magasabb mértékű jutalékról szóló megbízási szerződésüket a velük kapcsolatban álló hitelintézetekkel.

Egy esetben a jogszabály hatályba lépése után is született jogsértő jutalékmértéket tartalmazó megbízási szerződés. Bár ezen megbízási szerződések alapján az érintett többes ügynökök ténylegesen nem közvetítettek jelzáloghitel-szerződéseket, az MNB elvárja, hogy az érintett közvetítők tegyenek meg mindent a továbbiakban ilyen esetekben azért, hogy megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak.

Akiket megbüntettek

A feltárt hiányosságok miatt a jegybank a HC Központ Kft.-t 600 ezer, a Benks Kft.-t 300 ezer, az OVB Kft-t 200 ezer, a C&I Kft.-t pedig 100 ezer forint felügyeleti bírsággal sújtotta.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Jó hírt kapott az OTP
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 18:17
A Moody’s a bankfelvásárlás hírét értékelte így.
Pénzügyi szektor A kamatvágás sem rázta meg a forintot, alig változott az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 18:26
Az eurót délután hat órakor 361,77 forinton jegyezték a reggel hét órai 361,87 forint után.
Pénzügyi szektor Történelmi csúcson zárt kedden a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 17:54
A részvénypiac forgalma 31,8 milliárd forint volt.
Pénzügyi szektor Jelentős átalakulás: 80 ezer kriptós tűnt el a hazai piacról – hoz változást a Tisza?
Sipos Ildikó | 2026. július 20. 10:42
A Revolut kivonulása és a 2025-ös szigorú szabályozás felgyorsította a lemorzsolódást.
Pénzügyi szektor Van ilyen is? Rossz napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 18:48
Az euró jegyzése napközben 358,92 forint és 363,13 forint között mozgott.
Pénzügyi szektor Jó hangulatban zajlott a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 18:10
A részvénypiac forgalma 18,5 milliárd forint volt.
Pénzügyi szektor Vegyesen indítottak a New York-i tőzsdeindexek
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 16:07
Brent olajfajta hordónkénti ára 50 centtel (0,59 százalékkal) 85,45 dollárra nőtt.
Pénzügyi szektor 7 százalékkal nőtt az ABB második negyedéves nettó nyeresége
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 15:33
A svéd-svájci villamosberendezés-gyártó akvizíciós ajánlatot is tett. 
Pénzügyi szektor Emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe kora délutánra
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 15:00
A Mol kivételével erősödtek a vezető részvények. 
Pénzügyi szektor Sokan örülnek az új angol pénzügyminiszter-jelöltnek
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 18:15
Egyéves csúcsra emelkedett a brit font az euróval szemben szerdán, miután piaci várakozások szerint Andy Burnham leendő brit munkáspárti miniszterelnök a költségvetési fegyelem hívének tekintett Shabana Mahmoodot nevezheti ki pénzügyminiszternek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG