3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Bankonként eltérő, hogy mely szegmenesben érzik a lakossági hitelkereslet-élénkülést - ez alátámaszthatja azt a nézetet, hogy tényleg itt a trendforduló. Persze, van aki az alacsony bázisra figyelmeztet - joggal.

Általánosnak mondható a lakossági hitelkereslet-élénkülés – a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2014. májusában a hitelintézetek a szezonálisan kiigazított adatok alapján 20,8 milliárd forintnyi lakáshitelt és 10 milliárdnyi személyi hitelt folyósítottak. A lakáshitelek esetében ez az egy évvel ezelőtti szinthez képest közel 60 százalékos növekedést jelent, de áprilishoz képest is 4,5 százalékkal nőtt az új hitelek kihelyezésének volumene. Hasonló adatok szerint a személyi hitelek esetében egy év alatt harmadával, egy hónap alatt 5,2 százalékkal nőtt a hitelkihelyezés.

A hazai bankok szinte mindegyike érzékeli a hitelkereslet-bővülést, ám a válaszaik is jól mutatják, hogy általánosnak tekinthető az érdeklődés növekedése, tekintve, hogy a válaszolóknál eltérő hiteltípusoknál érzik a jelentékenyebbnek a keresletbővülést.

Csalóka számok: kicsi a bázisAz OTP szakértőinek meglátása szerint bár egyértelműen élénkülés tapasztalható a lakossági hitelpiacon, de ezt azért érdemes óvatosan kezelni, hiszen a lakáshiteleknél épp tavaly tavasszal alakult ki a mélypont, míg a fogyasztási hitelek terén egy évvel korábban ült le a piac, vagyis alacsony bázisról történik most az építkezés.

Míg például az UniCredit Banknál jellemzően a használtlakás-vásárlási hitelek esetén érzékelik a keresletbővülést - amelynek okát az ingatlanpiaci forgalom élénkülésében látják -, addig például a CIB-nél a hitelkártyák terén érzékelnek komolyabb keresletet. Az MKB-nál és a Magnet Banknál is a lakáshitelek iránti kereslet bővülését emelték ki, miközben a Budapest Banknál nőtt az érdeklődés mind a jelzáloghitelek, mind a személyi kölcsönök iránt – mint írják, különösen április-májusban érzékeltek erőteljesebb növekedést. A BB-nél az új hitelkártya-kibocsátások száma április-májusban jelentősen meghaladta a tavalyi év hasonló időszakának adatait, és a hitelkártya-költések volumenében is enyhe növekedést tapasztaltak.

A csak a fogyasztási hitel piacon jelen lévő hitelintézetek persze csak a saját portékáikkal kapcsolatban oszthatták meg véleményüket a Privátbankárral. E tekintetben érdekes lehet, hogy míg 2014 első 4 hónapjában a hazai piacon 18 százalékkal több személyi kölcsönt folyósítottak, mint tavalyi év azonos időszakában, a Cetelem esetében a folyósított személyi kölcsönök több, mint 45 százalékkal bővültek. Holló Bence, a Cofidis Magyarországi Fióktelepének vezetője szerint a személyi kölcsönök piacán sokkal komolyabb előrelépésre lehet számítani az év hátralévő részében. Érdekes adat, hogy míg a Cofidis eredményei alapján az áruhitel-piac erősödést mutat, az MNB statisztikái alapján viszont szűkül a piac.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Rekordot döntött a számlanyitás a Gránit Banknál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 16:29
A pénzintézetnél soha nem nyitottak még annyi új lakossági számlát egy negyedév alatt, mint 2026 második negyedévében.
Pénzügyi szektor Jó napja volt pénteken a magyar fizetőeszköznek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 14. 19:09
Erősödött a forint.
Pénzügyi szektor Ez volt az nap, amikor Európa rosszabbul teljesített, mint mi
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 14. 18:18
Túlnyomórészt csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék.
Pénzügyi szektor Ma a magyar tőzsde jobban teljesített a nemzetközi piacoknál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 14. 18:05
Ismét történelmi csúcson zárt a magyar tőzsde.
Pénzügyi szektor Nagyot lép egy hazai kibervédelmi cég a tőzsdén – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 14. 16:00
A ViVeTech Nyrt. részvényeit bevezetik a BÉT Standard szabályozott piacára.
Pénzügyi szektor Nem panaszkodhat a Waberer's
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 14. 14:05
Az idei első félévben 9,4 százalékkal növelte árbevételét és 24 százalékkal emelte nettó eredményét a Waberer’s International.
Pénzügyi szektor Reggel óta szinte töretlenül erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 12. 19:02
364,31 forintra csökkent 18 órakor az euró árfolyama. 
Pénzügyi szektor Csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 12. 18:47
Emelkedett az olaj és a földgáz ára is. 
Pénzügyi szektor Nagy üzlet végére tett pontot a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 12. 18:42
Az osztrák versenyhatóság is jóváhagyta a CSG Defence részesedésszerzését a Rába Nyrt.-ben.
Pénzügyi szektor Megnyugodhatnak az Egyesült Államokban a júliusi inflációs adat láttán
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 12. 16:34
Az élelmiszer- és energiaárak alakulása továbbra is a figyelem középpontjában. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG