3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A hazai gyógyszercég euróban kimutatott árbevétele a korábban vártnál csaknem kétszer akkora lehet. Magyarországon viszont stagnálás várható.
(Fotó: Wikimedia Commons)

Négy területen is sikerült előrelépnie a Richternek 2019 első felében – közölte a ma reggel publikált gyorsjelentését követő sajtótájékoztatóján a társaság vezérigazgatója, Orbán Gábor. Az egyik a bipoláris depresszió elleni készítménye, amely törzskönyvi engedélyét május végén adta meg az amerikai hatóság.

Ez azért nagy jelentőségű a magyar gyógyszergyártó számára, mert az USA nagy piac, jelentős a potenciális páciensek köre – az ő ellátásukból iparági becslések szerint akár félmilliárd dollárnyi bevételt is lehet realizálni. Ráadásul a májusi, júniusi licencmegállapodások alapján a világ egyre több részén elérhető már a termék, így Ausztráliában, Új-Zélandon, Latin-Amerikában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, valamint Norvégiában és Lettországban. Nyugat-Európában már csak Franciaország, Spanyolország és Nagy-Britannia lefedetlen e tekintetben, ám Orbán Gábor szerint van esély arra, hogy a spanyolokkal sikerül partnerségre jutniuk.

Ugyancsak előrelépett a Richter a nőgyógyászati területen. Annak ellenére, hogy az Esmya forgalmának számottevő visszaesése tartós maradhat, ezt ellensúlyozhatja a portfolió bővítése. Az ehhez vezető út fontos lépése volt a kutatás-fejlesztési egységnek számító Everest cégben való Richter-részesedés növelése egy 15 millió dolláros tőkemelés révén. Ennek az együttműködésnek az eredménye 2021-22-ben várható.

Az viszont már a magyar gyógyszercég rövidtávú kilátásait javíthatja, hogy a csontritkulás elleni bioszimiláris hatóanyaga augusztus második felében az EU-piacra kerülhet – miután annak szabadalma lejár –, ahol azt azonnal bevezetik. Az onkológiai és reumatológiai célú készítményének szabadalma ugyan csak 2025-ben jár le az Egyesült Államokban, de a Richter már most felkészül erre, a gyártás Debrecenben kezdődhet meg.

Még ha első olvasatra furcsának is tűnhet, a szerializáció is hozott pozitívumokat a Richter számára. Bár az emiatti árbevétel-kiesés az első félévben 8 millió eurót tett ki és éves szinten akár a 20 millió eurót is megközelítheti, miután a szerializáció által érintett termékek értékesítése a gyógyszergyártási árbevétel több mint felét adja. E negatív hatást azonban a termelékenység javításával (személyi változtatásokkal, a munkaerő-tartalékok növelésével, több gyártósor beállításával) sikerült valamelyest enyhíteni – jelentette ki Orbán Gábor. Hozzátéve: a szerializáció miatti termelékenység-kiesés összességében 10 százalékos lehet.

Ami pedig 2019 második felének kilátásait illeti, a Richter gyógyszergyártásból származó, euróban számított forgalma 2-3 százalékkal emelkedhet, összbevételei – a nagykereskedelemmel együtt – pedig 5-6 százalékkal. Ezen belül Magyarországon és az Egyesült Államokban (utóbbiban a Vraylar nélkül) stagnáló bevétellel számol a társaság, a közép- és kelet-európai régióban 5, Oroszországban közel 10, Kínában 20 százalékos csökkenéssel. Ezzel szemben az EU-15 országaiban és Ukrajnában a forgalma 10-10 százalékkal bővülhet, míg Latin-Amerikában és az egyéb piacokon lehet stagnálás, de akár 5 százalékos gyarapodás is.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 46240 45820 46650 +0,43% 0 0 15 578 772 490 HUF 2026-07-29 17:13:35
MOL 4488 4350 4488 +2,61% 0 0 2 930 684 876 HUF 2026-07-29 17:14:58
MTELEKOM 2728 2710 2746 -0,80% 0 0 853 224 930 HUF 2026-07-29 17:08:24
RICHTER 11700 11690 11870 +0,17% 0 0 3 264 120 280 HUF 2026-07-29 17:10:18
OPUS 351 351 364 -4,62% 0 0 32 234 110 HUF 2026-07-29 17:05:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megvan a Fed döntése: ez történt az amerikai kamattal
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 20:24
Nem változtatott a Fed.
Részvény / Deviza / Áru Nyekkent a forint: nézze meg az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 18:59
Gyengült szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Újabb történelmi csúcs született Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 17:54
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 802,12 pontos, 0,56 százalékos emelkedéssel, 145 080,86 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán, a Mol ára is soha nem látott csúcsra jutott.
Részvény / Deviza / Áru A Fed döntésén a befektetők szeme
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 16:46
Csekély indexcsökkenéssel indult szerdán a kereskedés az amerikai értékpapírpiacokon.
Részvény / Deviza / Áru Robotokat a kisbefektetőknek, hogy éjjel-nappal tőzsdézhessenek
Eidenpenz József | 2026. július 29. 15:14
A kereskedési idő jelentős hosszabbítását tervezik Londonban, az észak-amerikai tőzsdéken és másutt is, nem titkoltan a blokkláncon működő befektetési lehetőségek által támasztott konkurencia miatt. Heti öt napon, napi 23 órában lehet majd tőzsdézni sok helyen – de lehet, hogy nem az emberek lesznek a fő kereskedők.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Magyar Telekom nem virult ki a nyári napsütésben
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 14:48
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,35 pontos nyitás után erősödött szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csak úgy teper a pesti börze a hőség kezdetén
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 12:12
Határozottan menetel a Budapesti Értéktőzsde félidőhöz közelítve.
Részvény / Deviza / Áru A foci-vb alatt is ezt itta a világ, nagyon fogy ez az üdítő
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 11:51
Közzétették a jelentést, szárnyalnak a cég papírjai.
Részvény / Deviza / Áru Kizöldültek a piacok – beleláttak a jövőbe a kereskedők?
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 09:33
Így nyitottak a kontinens főbb tőzsdéi a hét közepén.
Részvény / Deviza / Áru Beköszönt, majd sarkon fordult a forint – ez történt
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 07:33
A hét közepén illegeti magát a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG