3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Múlt héten a szír erők azt jelentették, hogy elfoglalták az utolsó, még az Iszlám Állam kezén lévő várost, Abu Kamalt. A dzsihádisták azonban csak elbújtak, és rátámadtak a könnyű győzelemre számító erőkre, majd visszafoglalták a várost. Ez azonban már csak egy szépítés, mint Hitlernek az Ardenneki csata volt. A vég elkerülhetetlen.

Múlt héten az iraki hadsereg az Eufrátesz déli partját felszabadította a szír határig, és a hírek szerint ha maga a hivatalos iraki haderő nem is, de az Irán által támogatott síita népi milíciák átkeltek a határon, hogy segítsenek elfoglalni Abu Kamalt. Az ostromban rajtuk kívül az ugyancsak iráni támogatású Hezbollah milíciák vettek részt, akik az iraki határ mentén egy szűk folyosón tudták megközelíteni  területet. A szír főerők és orosz támogatóik azonban még nem jutottak a városig, nagyjából 40 km-el északabbra álltak, a köztes területen még át kell verekedniük magukat.

A kemény mag

Abu Kamal felszabadításának kísérlete tehát korlátozott erőkkel zajlott, és ezt ki is használta az Iszlám Állam, pláne, hogy ez az utolsó városuk, mit védjenek körömszakadtukig, ha nem ezt? Ráadásul valószínűleg vezérkaruk, esetleg maga a kalifa is ott tartózkodik, ha életben van. Ha ez a város végleg elesik, marad néhány folyóparti falu és a sivatag, azok pedig legfeljebb pár napig tarthatók.

Így most a város ismét az Iszlám Állam kezében van, az oroszok szünet nélkül bombázzák, és a szír főerőkkel együtt a sivatagon keresztül törnek előre, megkerülve az Eufrátesz völgyét, hogy így hamarabb eljuthassanak az ostromlott városhoz, és végleg bevegyék azt. Nem kétséges, hogy ez sikerülni is fog, hisz óriási a túlerő, de hát Hitler sem hagyta abba, amíg, ahogy ő maga mondta, az ajtaja előtt nem állt egy orosz tank.

Utolsó emberig

Amikor a Harmadik Birodalom már olyasmi volt, mint most az Iszlám Állam, már nem folytatott érdemi harcot, viszont több millió német katona volt még odaszorulva. Nekik egyetlen gondjuk volt: hogy eljussanak a nyugati vonalakig, mielőtt a szovjet erők utolérik őket, és a nyugati szövetségeseknek adják meg magukat. Amikor ez sikerült, formálisan is letették a fegyvert, igaz, fanatikus vezérük akkor már bő egy hete halott volt.

Az Iszlám Állam nem gondolkozik ilyesmin: aki nem szivárog el közülük, az a végsőkig, a halálig akar harcolni. Ez az utolsó lakott területeken hevesebbé teszi az ellenállást, hisz az a pár ezer harcos, aki mindeddig megmaradt, egyre kisebb területre szorul vissza, és ott egyre fanatikusabban küzdenek. Így volt ez az iraki Moszulban is, az utolsó pár száz embert roppant nehéz volt leküzdeni.

Feldarabolják

Mindezzel együtt úgy tűnik, hogy az év végénél tovább nemigen tarthatnak ki, megszűnnek, mint területi egység. A térképen sárgával jelölt SDF, az amerikai támogatású kurd-arab koalíció közeledik az iraki határhoz, így kettévágja a területet, a rózsaszín orosz-szír erők pedig az említett sivatagi kerülővel zárják katlanba az Eufrátesz völgyében rekedt kemény magot. Az Iszlám Állam rúgott egy utolsót, de sorsát már nem kerülheti el.

Az Iszlám Állam Szíriában, szürkével. Forrás: liveuamap.com

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 44490 43000 44530 +2,49% 44490 44520 8 023 202 260 HUF 2026-04-17 14:52:23
MOL 4276 4164 4314 +2,69% 4276 4284 3 361 263 072 HUF 2026-04-17 14:51:34
MTELEKOM 2430 2386 2432 +2,36% 2422 2430 1 330 012 754 HUF 2026-04-17 14:52:24
RICHTER 12950 12510 12960 +1,73% 12940 12950 1 149 162 910 HUF 2026-04-17 14:51:17
OPUS 363 355 380 -3,46% 363 364 183 179 070 HUF 2026-04-17 14:50:16
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után feltámadt a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 14:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,36 pontos nyitás után meredeken emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagy a mozgás a tőzsdén is: a Mol egyelőre erősödik,az OTP gyengül a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,36 pontos nyitás után emelkedett pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Csányi Sándor elmondta, mit gondol a leendő Tisza-kormányról
Herman Bernadett | 2026. április 17. 11:35
Az OTP Bank rendes közgyűlésén a szokásos beszámolón túl Csányi Sándor arról is beszélt, mit gondol a választás utáni helyzetről és a leendő miniszterekről. Biztatónak nevezte a helyzetet. 
Részvény / Deviza / Áru Fordulat: kitört a platina, átszakadt a nemesfémet visszatartó gát
Czwick Dávid | 2026. április 17. 10:18
Hetekre egy lélektaninak nyugodtan nevezhető, meghatározó árszint alatt ragadt a platina, de ez mostanra alaposan megváltozott. Úgy tűnik, újra magára talált a platina piaca: a nemesfém árfolyama átlépve a kritikus szinten, akár újabb szárnyalásba is kezdhet. Előbbihez persze nem árt, ha a geopolitikai csillagok együttállása is kedvező, és ennek alapján fontos lenne, hogy a Perzsa-öbölben enyhüljenek a feszültségek. Az árfolyam alakulásába emellett a járműiparnak is van még nem kevés beleszólása. Hogy miért? Íme a részletek. 
Részvény / Deviza / Áru Ma is hatalmasat fog esni a Mol?
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 09:31
Magyar Péter az MCC-osztalék kifizetésének megtagadását kérte a vállalattól.
Részvény / Deviza / Áru Nem hiszi el, hogy milyen erős lett a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 07:26
A dollár árfolyama 309,76 forintról 309,45 forintra csökkent.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogy mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 06:23
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Elengedte magát a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 18:29
Minden fontos devizával szemben gyengült.
Részvény / Deviza / Áru Magyar Péter mondatai rendesen megütötték a Molt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:59
Közel 6 százalékos mínuszban végzett az olajpapír. 
Részvény / Deviza / Áru Zöldbe borultak a tőzsdék – drágul az energia és az arany
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 16:12
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG