4p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Fenekestül felforgatta a Brexit a tőkepiacokat, főleg a dél-európai tőzsdéken volt gyakori a százalékban két számjegyű esés és a bankokat adták nagyon. A BUX index még jól állta a sarat, az OTP-t adták nagyon az európai bankrészvényekkel együtt. A forint gyengült, több mint három forinttal drágult az euró.
Valutaárfolyamok a Zürichi Értéktőzsde egyik kijelzőjén 2016. június 24-én, a brit EU-tagságról tartott népszavazás másnapján. (Kép forrása: EPA/Ennio Leanza)


A Brexit-népszavazás eredménye szinte az egész világon mélybe taszította a részvényárakat, de nagyon különböző mértékben. A leginkább érintett brit papírok FTSE-100 indexe csak 3,3 százalékos esést szenvedett el a nap végén – reggel volt ez hat százalék felett is –, ám ha ehhez hozzávesszük az angol font 6,7 százalékos zuhanását az euróhoz képest, akkor már közel tíz százalékkal olcsóbbak a brit részvények.

Harminc éves mélyben a font/dollár

Állítólag harminc éve nem volt ilyen olcsó a font a dollárhoz képest, a dollárral szemben több mint kilenc százalékos mínuszban van a font, mert a dollár, amely az egyik világszintű menekülőeszköz, az euróhoz képest is erősödött 2,3 százalékot. A másik tipikus menekülőeszközt, a jent is gőzerővel vásárolták, már csak 102,30 jen egy dollár, részben emiatt estek a japán részvények is rendesen, hét százalék feletti mértékben.

A fejlett nyugat-európai országok tőzsdéi is igencsak megérezték a Brexitet, a DAX 6,8, a francia CAC 7,7 százalékot zuhant. A legjobban azonban Dél-Európát adták, a görög index 13, az olasz és a spanyol 12 százalékkal lett alacsonyabb. Ekkora egy napos esésre hosszú évek óta nem volt példa.

Csúnyán nézett ki az OTP

Budapesten jó alacsonyan kezdett a tőzsde, a BUX index 6,5 százalékos mínuszban is volt. Innét bemutatott egy hajrát, délben volt, amikor már csak két százalék körüli mínuszban járt, de estére megint lefelé csorgott. Végül csak 4,5 százalék lett a mínusz, ami istenesnek számít.

Az OTP 6210 forint is volt a nap elején, a végén 6325 forint, ami 7,5 százalékos esés. Egész Európában a bankpapírok vezették az esést, a Stoxx 600 Bank Index 14,5 százalékkal esett, sok bank két számjegyű zuhanást produkált, a brit Barclays például majdnem 18 százalékosat.

A Mol 16 180 forintos ára csak 3,3 százalékos gyengülés, 3,5 százalékkal esett a Magyar Telekom is 439-re. A Richter 5331 forintos ára alig több mint két százalékkal volt a csütörtöki zárás alatt.

Három forinttal drágább euró

A forint is megszenvedte az eseményeket, az euróhoz képest több mint egy százalékkal gyengült, 317,70-re. A dollár tíz forinttal, több mint három százalékkal 285,85-re drágult. A złoty egyébként sokkal többet gyengült, majdnem kétszer akkorát, mint a forint, a cseh korona és a román lej viszont stabilabbak voltak.

Az arany, szintén menekülőeszköz, öt százalékkal 1318 dollárra szökött fel, az ezüst csak fele ennyit drágult. Erősen, több mint négy százalékkal esett viszont az olaj, a Brent mélyen 49, a WTI 48 alá csúszott ismét. A fejlett országok államkötvényeit is vették, a német tíz éves hozam például megint negatívba csúszott, a hosszabb magyar kötvények hozama viszont emelkedett 20-23 bázisponttal. Több francia, olasz autógyár is két számjegyű eséssel végzett.

Léphet az EKB

A brókercégek, elemzők még emésztik a helyzetet. A KBC Equitas azt írja, a Wizz Air részvényeket érdemesnek tartják eladni, mert elérte a stop-loss szintet. A Richter esetében a stop-loss szintet feljebb mozgatják, a többi esetben nem változtatnak kereskedési stratégiájukon. „Gyors értékelésünket követően a napokban részletesebben is elemezzük majd a Brexit részvény- és nyersanyagpiacokra gyakorolt hatásait” - teszik hozzá.

„A magyar eszközöket tekintve különösen fontos lesz az EKB lehetséges lépéssorozata, melyet akár már a háromnapos tanácskozás során bejelenthetnek” - írja az Equilor blogja. „Egy kiterjesztett monetáris lazítás az Unió részéről az első eladási hullám után középtávon újra attraktívvá teheti a magyar kötvényeket és részvényeket” – teszik hozzá. Azt is írják, hogy a japán és a svájci jegybankok beavatkoztak ma a devizapiacon.

Az amerikai tőzsdék három százalék körüli mínuszban vannak, főleg a technológiai szektort adják.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40920 40920 41800 -1,56% 0 0 17 446 435 260 HUF 2026-06-01 17:05:05
MOL 3918 3850 3922 +1,66% 0 0 1 136 182 672 HUF 2026-06-01 17:09:50
MTELEKOM 2666 2624 2666 +1,37% 0 0 2 480 730 604 HUF 2026-06-01 17:06:32
RICHTER 12560 12540 12900 -2,18% 0 0 3 684 253 360 HUF 2026-06-01 17:07:22
OPUS 350 350 368 -0,99% 0 0 87 180 455 HUF 2026-06-01 17:06:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ez még belefér a forinttól
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 19:04
Gyengült a magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A hét első napján nem mindenkinek volt kedve táncolni a parketten
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 17:56
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 819,4 pontos, 0,61 százalékos csökkenéssel, 133 797,41 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nem mindenkinek indult jól a hét a tengerentúlon
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 16:01
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Jól indult a hét a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 14:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,20 pontos nyitás után emelkedett hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A BUX 511,6 milliárd forintos forgalommal zárta a májust
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 13:22
Kiegyensúlyozott kereskedési aktivitás mellett zárta a májust a Budapesti Értéktőzsde, a BUX index 134 616,81 ponton állt a hónap végén. Az azonnali részvénypiaci forgalom összesen 511,6 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 26,9 milliárd forintos kereskedési volument jelentett. A befektetői aktivitás továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Magyar Telekom részvényeire koncentrálódott, amelyekkel 306,9, 64,4 és 57,9 milliárd forintos forgalom zajlott a tőzsdén. A brókercégek közül májusban is a WOOD & Company zárt az első helyen a kereskedési volumeneket tekintve, a dobogó második és harmadik helyein a Concorde és az ERSTE zárt.
Részvény / Deviza / Áru Semmi értelme nem volt ma kinyitni? Erre ébredtek a kereskedők
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 11:16
Alig volt némi elmozdulás, és az se volt kedvező – így indult a hét az európai pénzpiacokon.
Részvény / Deviza / Áru Trump és Irán tovább hintáztatja a világot
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 07:29
Megint nagyot emelkedtek az olajárak a hét elején.
Részvény / Deviza / Áru Bitang tempó a forinttól, ennyit ér
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 06:31
Különleges helyzetben a magyar fizetőeszköz a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Újra 100 dollárt érhet az ezüst, amiért piszkosul nagy árat fizethet
Czwick Dávid | 2026. május 31. 16:57
Visszatérhet a korábbi rekordszintje közelébe az ezüst unciánkénti világpiaci ára, de aztán valami olyasmi jöhet, amire szinte senki sem számít. Az ezüstpiacot az elemzők szerint az arany is segíteni fogja, de, ha így lesz, a közkedvelt, ipari fémként is jelentős ezüst egy elátkozott spirálba kerül, amiből nem sülhet ki túl sok jó az árfolyamot illetően – állítja egy friss jelentés.
Részvény / Deviza / Áru Csökkenő forgalomban emelkedett a BUX a héten
Privátbankár.hu | 2026. május 31. 08:12
Csökkenő forgalomban emelkedett az elmúlt négy napos kereskedési héten a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX pénteken 134 616,81 ponton zárt, 3,77 százalékkal, 4888,31 ponttal magasabban az előző heti záróértékénél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG