5p
Miután szűk fél év alatt megötvenszereződött (!) az árfolyama, a Konzum jelenleg a világ legjobban teljesítő részvénye a 100 millió dollár fölötti kategóriában. Nem csoda, hogy felkeltette a világ egyik legtekintélyesebb üzleti lapjának a figyelmét is: a Bloomberg Businessweek hosszú cikkben ismerteti, hogyan lett a miniszterelnök barátjának cége a legnagyobb magyar tőzsdei sztori - a cikket szemlézzük.
Orbán Viktor miniszterelnök és Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Okosabb, mint Zuckerberg vagy jobb barátai vannak?

Tavaly a Konzum árbevétele 99 százalékot esett, rövidlejáratú adósságaik hétszeresére emelkedett, a munkaerő-állományt 86 százalékkal leépítették. Idén viszont a Konzumé a világ legjobban teljesítő részvénye, volt olyan pillanat, amikor korábbi értékének ötvenszeresénél járt az árfolyam; a cég piaci értéke 142 millió dollárra emelkedett. A Bloomberg felidézi: az egykori gázszerelő Mészáros Lőrinc februárban vette meg a társaság 20 százalékát, ekkor indult be a rali - és akkor mondta azt, hogy talán okosabb, mint Mark Zuckerberg.

De az is lehet, hogy Mészárosnak jobb barátai vannak - veti fel a Bloomberg. Emlékeztetnek: Mészáros Orbán Viktor egykori iskolatársa, polgármestere Felcsútnak, elnöke az Orbán által alapított fociakadémiának, amelynek stadionja a miniszterelnök kerje végében épült. Mészáros Lőrinc vagyona 2014 óta 15-szörösére hízott, ezzel  a Napi.hu gazdaglistája szerint az ország ötödik legtehetősebb embere 460 millió dollárra becsült vagyonnal.

A Jóisten, a szerencse és Orbán Viktor

A Bloomberg felidézi: az építőipartól a borászatokig sok mindennel foglalkozik, az RTL Klub számításai szerint Mészáros és családja 225 milliárd forint értékű közbeszerzést nyert el egyetlen év alatt, 2016-ban. A Heti Válasznak adott interjút is felidézik: ebben mondta, hogy a kemény munka mellett Istennek, a szerencsének és Orbán Viktornak köszönheti vagyonát.

A 2010-ben újra hivatalba került Orbán a Bloomberg írása szerint alaposan megváltoztatta az országot: kétharmados parlamenti többsége segítségével átírta az alkotmányt, központosította a hatalmat, szövetségeseit nevezte ki a kulcspozíciókba és megalkotta az általa illiberálisnak nevezett államot. Miközben elismerést vívott ki azzal, hogy stabilizálta a költségvetést és leválasztotta az országot az IMF-hitelről, a Transparency International szerint mindezt erősödő korrupció és barátai meggazdagodása közepette tette.

Semmi jele annak, hogy Mészáros Lőrinc érdemben adott volna el Konzum-részvényeket, de független szakértők és az ellenzék tagjai szerint az Orbánnal való kapcsolata minimum érdekütközést jelent. Orbán azonban visszautasítja, hogy Mészáros (vagy a ráragasztott gúnyneve szerint Pénztáros) Lőrinc az ő strómanja lenne. "Sosem volt és soha nem is lesz strómanom" - mondta a miniszterelnök áprilisban a parlamentben. Mészáros is azt mondta: barátok Orbánnal, de ez nem jelent számára semmiféle pénzügyi előnyt. A közbeszerzéseken pedig bárki szabadon indulhat.

A világ legjobb részvénye - mégsincs egy elemzés sem róla

A Konzum egyébként 1990 óta a tőzsdén van, jellemzően a filléres részvények között tartották számon. Februárban azonban Mészáros Lőrinc beszállt a cégbe, és mindez megváltozott. A Bloomberg idéz egy Portfolio-fórumos hozzászólást: Srácok, dőlni fog az állami pénz, a részvényárfolyam pedig az egekbe megy! Két hét alatt a Konzum árfolyama megnégyszereződött, júliusban pedig 5400 százalékos pluszban járt az év elejéhez képest. Ezzel idén a legjobban teljesítő részvény lett a 100 millió dollár fölötti piaci értékű, aktívan kereskedett papírok között.

Friss árfolyamok >>

Február óta a Konzum legalább 5 cégben vásárolt tulajdonrészt - balatoni kempingek, bankok, újságok szerepelnek a listán, amelyek a 2016-ban vásárolt hotelek mellé kerültek a portfólióban. A Konzumhoz kapcsolható cégek egy része összetettebb céghálón keresztül lehet tulajdonban: Mészáros például 53 százalékos tulajdonosa egy tőkealapkezelőnek, amely közvetve irányítja az MKB Bankot, az ország 5. legnagyobb pénzintézetét. A Konzumnak tulajdonrésze van az Opimusban, Mészáros Lőrinc másik érdekeltségében, amely a legnagyobb nyomtatottmédia-portfólióval rendelkezik az országban. Az Opimus egyébként a legaktívabban kereskedett részvény Kelet-Európában, idén ötszöröződött az árfolyama.

Friss árfolyamok >>

Bár a Konzum olyan népszerű, hogy forgalma néha meghaladja a négy tőzsdei bluechip összes forgalmát, a legtöbb befektetési szolgáltató mégsem ad ki a cégről rendszeres jelentéseket és elemzéseket. A Bloomberg kérését a Konzum-sztori megvitatásáról három elemző is visszautasította: azt mondták, nem eléggé átlátható és egyébként sem látnak semmit, ami igazolná a jelenlegi részvényárfolyamot.

A Bloomberg végül emlékeztet: Mészáros Lőrinc igazi felemelkedése 2014-ben kezdődött, amikor Orbán összeveszett régi szövetségesével, Simicska Lajossal - az ő cégei korábban a közbeszerzések 11 százalékában voltak érintettek, aztán 2016-ra ez az arány 0,1 százalékra esett a Korrupciókutató Központ elemzése szerint, amely 150 ezer közbeszerzési tendert vizsgált meg 2009-től kezdődően.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 44380 43910 44440 +1,21% 44380 44390 5 689 901 540 HUF 2026-06-16 10:16:20
MOL 3836 3780 3836 +2,02% 3830 3834 512 668 816 HUF 2026-06-16 10:16:10
MTELEKOM 2702 2690 2710 -0,15% 2702 2706 449 440 654 HUF 2026-06-16 10:15:55
RICHTER 12010 11900 12120 -0,91% 12010 12040 298 783 300 HUF 2026-06-16 10:16:32
OPUS 344 341 353 -1,99% 343 345 8 486 292 HUF 2026-06-16 09:53:16
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem állt meg az olajár, kizöldültek a börzék
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 09:56
Tovább a béke útján. Ennek szellemében kezdték az újabb napot az európai pénzpiacok.
Részvény / Deviza / Áru Megszeppenhet a forint a saját erejétől? – Ennyit ér
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 07:47
Az idei a magyar fizetőeszköz éve. Eddig.
Részvény / Deviza / Áru Lubickoltak a békében – így vetett véget a napnak Amerika
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 07:29
Nem volt kérdés az irány a nagy fejlemények után.
Részvény / Deviza / Áru 350 alá került az euró
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 18:32
Erősödéssel zárta a kereskedést a forint a főbb devizákkal szemben, az euró árfolyama 350 forint alá süllyedt, ami több mint négy és fél éve nem látott szintet jelent a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Erősödéssel zárt a BUX az iráni békemegállapodás hírére
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 17:47
Emelkedéssel fejezte be a hétfői kereskedést a Budapesti Értéktőzsde fő indexe, miután a nemzetközi befektetői hangulatot az Egyesült Államok és Irán közötti békemegállapodásról szóló hírek javították. A BUX 1,38 százalékkal erősödött, miközben a vezető részvények vegyesen teljesítettek.
Részvény / Deviza / Áru Kötvénykibocsátásra készül az Alteo
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 17:10
Az Alteo 25–40 milliárd forint értékű kötvénykibocsátást tervez intézményi befektetők számára, amelyet várhatóan ősszel indítanak el. A forrásbevonás célja a hitelállomány refinanszírozása és a tőkeszerkezet stabilizálása – közölte a társaság.
Részvény / Deviza / Áru Jön az ítélet: a befektetett pénze is megérezheti a pénzpiaci főszereplők újabb döntését
Czwick Dávid | 2026. június 15. 16:17
Rendkívüli feszültséggel teltek az elmúlt hónapok a globális piacokon: miközben a befektetők lélegzet-visszafojtva várják a Fed sorsdöntő kamatdöntését, a közel-keleti geopolitikai színtérről is újabb, váratlan hír érkezett. A papírformát borító fejlemények új helyzetet teremthetnek a pénzpiacokon, ezen belül a nemesfémeknél is. Egészen összetett a helyzet, de jóval több lehetőség áll most a döntéshozók előtt, mint akár néhány órával ezelőtt. Mutatjuk, mit érdemes tudni a részletekről.
Részvény / Deviza / Áru Rali a piacokon, esnek az energiaárak
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 16:05
Erősödéssel indult a hét a nemzetközi részvénypiacokon, miközben az Egyesült Államok és Irán közötti keretmegállapodás híre javította a befektetői hangulatot. Az olajárak jelentősen estek, az arany viszont erősödött, miközben az amerikai ipari termelés a vártnál kisebb mértékben bővült.
Részvény / Deviza / Áru Kezd magához térni a BÉT
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 14:43
Erősödő BUX, bizonytalan blue chipek.
Részvény / Deviza / Áru Jól tartja magát a hazai tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 136 438 ponton állt dél környékén, ami a pénteki záróértékéhez képest 0,5 százalékos emelkedést jelent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG