Vegyes hangulat a tőzsdéken
A főbb amerikai részvényindexek kivétel nélkül a pozitív tartományban hagyták maguk mögött a csütörtöki napot: a 30 vezető iparvállalat Dow Jones mutatója 0,43, a félezer amerikai részvény mozgását leképező S&P 500-as 0,8, míg a technológiai részvények Nasdaq Composite indexe 0,5 százalékkal zárt magasabban az egy nappal korábbinál. A legnagyobb mértékben az energiaszektor képviselőinek papírjai erősödtek, közel 4 százalékkal, amit az olaj tegnap még emelkedő ára segített.
Ez a jó hangulat azonban csak részben ragadt át a péntek reggel kinyitott ázsiai tőzsdékre. A főbb részvénypiacok közül csak a sanghaji indexe emelkedett, igaz, az méretesebbet, 1,68 százalékot. Ezzel szemben a hongkongi 0,31, a tokiói 0,12 százalékot esett.
Felemás képet mutattak az európai börzék is. 11 óra magasságában a londoni FTSE fél, a párizsi CAC közel 0,3 százalékos pluszban állt, a frankfurti DAX viszont csaknem 0,1 százalékos mínuszban. A jelek szerint tehát már elillant annak a pozitív hatása, hogy az Európai Központi Bank szeptemberi ülésének jegyzőkönyve alapján az európai jegybank kész további lépéseket tenni a gazdasági növekedés megsegítésére és az infláció felfűtésére, miközben a befektetők azt is bíztató jelnek ítélték, hogy a német export és import a vártnál jobban bővült szeptemberben.
A BUX viszont még a vezető kontinentális börzebarométereknél is nagyobb, 1 százalékos bukóban volt a második kereskedési óra végén, miután az értékét leginkább meghatározó részvények valamennyien estek: az OTP 1,5, a Mol 0,7, a Richter 0,8, a Magyar Telekom 0,6 százalékkal.
Ami a devizapiacokat illeti, az eurót péntek reggel 0,13 százalékkal jegyezték erősebben, 1,1774 dolláron. A forint erősödött, az euróval szembeni árfolyama például közel 1 egységgel állt magasabban a tegnapi záráshoz képest, a 356,5-ös szint környékén.
A 357,50 forintnál húzódó támasz letöréséből az Equilor Befektetési Zrt. arra következtetett, hogy megnyílt a technikai tér a hazai fizetőeszköz további erősödéséhez.
A nyersanyagok közül az addig felfelé menő, a héten már közel 11 százalékkal emelkedett olajárak pénteken irányt váltottak, mindkét főbb fajta fél százalék körüli mínuszt szedett össze délelőtt 11-ig. Ennek következtében az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI hordója 41, míg az északi-tengeri, Brent 43 dollár környékén tanyázott.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Több olyan fejleményre sor került, amelyek befolyásolhatják a pénz- és tőkepiacok alakulását.
Felcsillant a remény, hogy mégis lehet megállapodás az amerikai csomagról még a novemberi 3-ai választás előtt. Steven Mnuchin pénzügyminiszter egy 40 perces telefonbeszélgetés során ugyanis azt mondta Nancy Pelosinak, hogy Donald Trump szeretne elfogadni egy átfogó csomagot a választások előtt. Ami azért furcsa, mert az újrázásban reménykedő amerikai elnök kedden még mást mondott, ráadásul tegnap Nancy Pelosival még egymás mentális képességeit is megkérdőjelezték. A demokraták azt is megerősítették, hogy számukra nem elfogadható a speciális iparágak támogatása, ők egy nagy csomagot szeretnének, amelyből minden rászorulónak jutna. Amennyiben nem érkezik a közeljövőben segítség a légitársaságoknak, akkor jelentős járatritkítás és elbocsátások várhatóak az iparágban.
Nem bíztató az USA gazdasági kilábalását illetően, hogy a csütörtökön megjelent heti statisztikák szerint továbbra is magas, 840 ezres az új munkanélküliségi segélykérelmet benyújtók száma, 20 ezerrel magasabb a piaci várakozásoknál, ráadásul az egy héttel korábbi adatot is felfelé, 849 ezerre módosították.
Kína is beszáll a WHO oltási alapjába. Abba, amelyet 18 milliárd dollárra tervez az Egészségügyi Világszervezet, annak érdekében, hogy világszerte mindenkit be tudjanak oltani. A világ legnépesebb országa majd akkor perkál, ha kész lesz az oltás, azt azonban, hogy mennyit, Peking nem közölte.
Több érdekes céges hír is megjelent, ezekből az Equilor segítségével szemezgettünk.
Kettéválik az IBM. Az amerikai számítástechnikai cég vezetősége úgy döntött, hogy 2021 végéig az új cég részvényeit bevezetik a tőzsdére. Utóbbi technológiai infrastruktúrát biztosít majd az eddigi ügyfeleknek. A mostani divízió 4 600 klienst szolgál ki globálisan és 60 milliárd dolláros rendelésállománnyal rendelkezik. A kiválást azzal magyarázták, hogy azt követően az eredeti cég jobban koncentrálhat a növekedést biztosító felhő- és mesterségesintelligencia-alapú szolgáltatásokra. Adózási okok miatt az a piaci várakozás, hogy a mostani részvényesek osztalékként fogják megkapni az új részvényeket. Az IBM papírjai a bejelentésre 6 százalékot emelkedtek.
Az AMD felvásárolná a Xilinx-et. Az amerikai chipgyártó 30 milliárd dollárnál is többet fizetne a versenytársáért. Sajtóinformációk szerint már jövő héten bejelenthetik a megállapodást, ám korántsem biztos, hogy sikerül megállapodni, mivel a tárgyaláshoz közeli forrás szerint korábban már megakadtak a tárgyalások. Pedig a mostani felvásárlás megteremthetné a lehetőséget az AMD számára, hogy felvegye a versenyt az Intellel a telekommunikációs eszközök, valamint a védelmi eszközök piacán is.
Tőzsdére megy az Affirm. A hitelnyújtással foglalkozó startup nem hozta nyilvánosságra, hogy milyen árfolyamon és mennyi részvényt bocsát ki. A vállalatot 2013-ban, a PayPal társalapítója, Max Levchin alapította. Kiemelkedő szereplőjévé vált a „vásároljon most, fizessen később” üzleti modellnek, ami az értékesítés helyén kölcsönöket kínál. Lehetővé teszik az ügyfeleknek, hogy havi részletekben visszafizethető, online vásárlásokat vegyenek igénybe felhalmozódó kamatok nélkül. A vállalat már több mint 6 ezer partnerrel rendelkezik, köztük van a Peloton, Walmart és a Wayfair is, a szolgáltatást már több mint 5,6 millió ember használta. Konkurensei között szerepel a Klarna, Afterpay és a PayPay nemrég indított Pay in Four szolgáltatása is. 2019 áprilisában az Affirm-t még 2,9 milliárd dollárra értékelték, azonban nemrég zárult egy 500 millió dolláros forrásbevonási kör, ami után a vállalat jelenlegi értékét már 10 milliárd dollárra becsülik a szakértők.
Változtat a L’Oreal. A cég vezetősége számos üzlet bezárásáról döntött az Egyesült Államokban és 400 munkavállalót is elbocsátanak. Az indoklás szerint a koronavírus miatt megváltoztak a fogyasztói szokások, emiatt a kozmetikai vállalatóriás ezentúl a nagyobb növekedési potenciállal rendelkező elektronikus értékesítési csatornákra szeretne fokuszálni. A vállalatot különösen rosszul érintette a Covid, mert a csökkenő szociális interakciók miatt jelentősen visszaesett a kereslet a parfümök, rúzsok és sminkek iránt, az első félévben az egyedüli pozitívum, hogy az elektronikus értékesítések 65 százalékkal emelkedtek, ezért szeretnének a jövőben erre a csatornára nagyobb erőforrásokat allokálni.
Céláremelés a Roku-papírokra. A Needham&Co. 190 dollárról 255 dollárra emelte a 12 hónapos célárfolyamot, az ajánlás továbbra is vétel. Az elemzés szerint a vállalat felhasználóinak száma dinamikusan növekedhet, és egyre több olyan háztartás lesz az Egyesült Államokban, ahol nincs hagyományos kábel-TV előfizetés, csak streaming-szolgáltatást vesznek igénybe. A Roku árfolyama 5,31 százalékot emelkedett pénteken.