1p
Folytatódik az adok-kapok az INA olajipari cég Mol többségi tulajdona kapcsán, ezúttal az állami vezetés szólt be finoman, de helyretette a lázongó horvát igazgatókat is.

A horvát államfő a zágrábi közszolgálati rádió egyik műsorában kijelentette: teljes mértékben támogatja a kormányt abban, hogy a meglévő mechanizmusokon keresztül érvényesítse a nemzeti érdeket. Úgy vélte, a nemzeti érdek az, hogy az INA nagy és erős regionális társaság legyen. Ivo Josipovic szerint a horvát közvélemény, a Mol és a politika is összekeveri a dolgokat az INA irányítása körüli vitában. Kijelentette: függetlenül attól, hogy kié a részvények többsége, az INA horvát cég, amellyel szemben a horvát gazdaságnak és a politikának is vannak bizonyos legitim elvárásai.

A köztársasági elnök szerint legitim az, ahogyan a horvátok az INA-ról nem mint a Mol egy kis részéről, hanem mint egy nagy és erős regionális társaságról gondolkodnak. Josipovic egy héttel azután beszélt az ügyről, hogy a 49 százalékban a Mol tulajdonában álló INA három horvát igazgatósági tagja kifogásolta a vezetésen belüli viszonyokat, több irányítói jogot követelt a horvátoknak, és a javaslatot kiszivárogtatta a sajtóhoz is.

A múlt heti igazgatósági ülésen azonban nem szavaztak a javaslatról, viszont a tanácskozás után  a felügyelő bizottság horvát tagjai - június óta másodszor - Áldott Zoltánnak, az INA elnök-vezérigazgatójának a leváltását követelték.

Beszállt a nagypolitika

Az egyre kínosabbá váló vitába a múlt héten beszállt a horvát kormányfő is. Zoran Milanovic  azt mondta: nem jó különbséget tenni az igazgatótanács horvát és magyar tagjai között, hiszen mindannyian a vállalat tulajdonosainak és alapítóinak érdekében tevékenykednek. Megjegyezte, hogy a tulajdonosok egyik képviselőjeként is beszél, hiszen a horvát államnak 45 százalékos érdekeltsége van az INA-ban. A  miniszterelnök bejelentette: még az ősszel lépéseket tesznek azért, hogy az INA-részvények ára emelkedjen és ne csökkenjen.

A kormányfő egyben helyre tette az INA lázongó horvát vezetőit is, mondván: az utóbbi napokban tett nyilatkozatok a közérdek szempontjából igazolhatatlanok. Hozzátette, Horvátország azt akarja, hogy az INA erős, dinamikus, magas termelékenységű és nyereséges társaság legyen, és ez az egyetlen, ami számít.

A Novi List című horvát lap szerint a Mol-csoport, amely az INA legnagyobb részvényese, úgy véli, hogy az INA egyes vezetőinek kijelentései nacionalisták. A lap hozzátette, hogy a Mol szerint a horvát olajtársaságban jobb irányba kezdtek menni a dolgok attól a pillanattól kezdve, hogy a Mol tulajdonosként belépett.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45570 45430 46290 -0,50% 45530 45560 5 412 740 500 HUF 2026-07-13 16:53:00
MOL 4106 4064 4130 +0,74% 4108 4114 2 648 602 926 HUF 2026-07-13 16:49:06
MTELEKOM 2648 2638 2660 -0,08% 2644 2648 319 127 510 HUF 2026-07-13 16:53:15
RICHTER 12050 12020 12280 -0,33% 12040 12050 579 381 270 HUF 2026-07-13 16:53:21
OPUS 367 352 377 -2,00% 365 367 19 671 447 HUF 2026-07-13 16:49:16
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Drágul az olaj, így ébredtek az amerikai befektetők
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 16:20
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol tartja magát
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 15:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 7,17 pontos nyitás után enyhén esett hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Még tartja magát a magyar tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 12:48
A kereskedés félidejében még épphogy pluszban a magyar tőzsde.
Részvény / Deviza / Áru Készüljön: nagyot kaszálhat, ha igaz, amit a Wall Street vár
Czwick Dávid | 2026. július 13. 10:11
Egy újabb gyorsjelentési szezon vette kezdetét az Egyesült Államokban. Az elemzők szerint minden adott ahhoz, hogy a legtöbb tőzsdei cég kifejezetten kedvező második negyedéves eredményeket publikáljon. A befektetők ugyanakkor kíméletlenül elbánhatnak azokkal a részvénytársaságokkal, amelyek nem tudják beteljesíteni az elemzői várakozásokat. Energetika? A bankok vagy az annyiszor emlegetett tech szektor? Mutatjuk az előjeleket a jelentési szezon kezdetén.
Részvény / Deviza / Áru Erősödéssel nyitotta a napot a magyar tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 09:33
Idehaza a tőzsdét „nem zavarja” az újabb közel-keleti, kölcsönös ütésváltás az Egyesült Államok és Irán között.
Részvény / Deviza / Áru Az Európai Bizottság befenyítette a Metát
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 08:57
Komoly bírságot helyezett kilátásba az Európai Bizottság a Meta számára. 
Részvény / Deviza / Áru Az Apple pert indított az OpenAI ellen
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 08:34
Az Apple pert indított az OpenAI és két volt alkalmazottja ellen üzleti titkok jogosulatlan felhasználása miatt.
Részvény / Deviza / Áru Többtíz milliárd dollárhoz jutott egy dél-koreai cég
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 08:29
Sikeres volt az SK Hynix első napja a Nasdaqon. A dél-koreai memóriagyártó 26,5 milliárd dollárt vont be a részvényeladással.
Részvény / Deviza / Áru A forint egyelőre bírja a közel-keleti feszültséget
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 06:33
Bár az éjjeli órákban megint voltak amerikai légicsapások és iráni drón- és rakétatámadások is, a forint csak kismértékben gyengült.
Részvény / Deviza / Áru Büdös is, veszélyes is, zuhan is, de azért orbitális buli
Eidenpenz József | 2026. július 13. 05:42
A SpaceX árfolyama a múlt héten az első napi indulóár alá zuhant, bár a részvényt jegyzők még így is pluszban vannak. Számos érv szól a papír mellett és ellene is, egészen elképesztő célárakat is kihoztak az intézményi befektetők és komoly alapkezelők is vásárolnak belőle. Mások szerint viszont az egész egy nagy őrültség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG