5p

Egy háborút valószínűleg lezárt Donald Trump, viszont fontos mérföldkő közeleg egy másikban, amit épp az amerikai elnök indított nemrég. Július 9-én valami jó eséllyel történni fog a vámháborúban – ennek hatását próbálják beárazni a piacok és a jegybankárok is. Egy harmadik háborúban is nyakig benne van Trump: ezt a Fed elnökével vívja. A dollár gyengül, a forint hasít.

Úgy tűnik, kitart a közel-keleti tűzszünet – így a piacokon már sokkal kevésbé aggódnak amiatt, hogy Irán esetleg lezárja a világgazdaság szempontjából kiemelkedően fontos szerepet betöltő Hormuzi-szorost. Itt megy keresztül a világ kőolajforgalmának egy jelentős része, így egy esetleges fennakadás nagy zavart okozna a globális ellátási láncban. A Donald Trump által tető alá hozott tűzszünet azonban tartósnak bizonyulhat Izrael és Irán között, így a befektetők figyelme egy másik háború felé fordulhatott. Ez pedig a vámháború, amellyel kapcsolatban fontos határidő közeleg: Trump elnök korábban július 9-ig halasztotta el az EU-val szemben korábban bejelentett 50 százalékos vámtarifa bevezetését. Ez kevesebb mint két hét múlva esedékes.

A téma Jerome Powellnek, a Fed elnökének a kongresszusi meghallgatásán is előkerült – ismét arról beszélt, hogy a kamatcsökkentésre addig nem kerülhet sor, amíg a bevezetendő vámok inflációra gyakorolt hatása nem látszik tisztán. Hozzátette: a vámok bevezetése nem csak egyszeri inflációs hatással járna – ezen túl is felhajthatja az árakat az intézkedés. Donald Trump ismét odaszólt Powellnek, amiért szerinte már régóta késlekedik a kamatvágással a Fed, hátráltatva az amerikai gazdasági növekedés felpörgését – szerinte Powell nem elég értelmes egy ilyen pozíció betöltéséhez, és Trump már most az utódján gondolkodik.

Ezt látják az ázsiai tőzsdeindexek kisebb csökkenésének hátterében az elemzők csütörtökön. A nyugat-európai tőzsdék viszont pluszban nyitottak: a frankfurti DAX és a párizsi CAC-40 is fél százalék körüli emelkedéssel indította a csütörtököt, a londoni FTSE-100 gyakorlatilag stagnált, néhány ponttal került a nyitásban a szerdai záráshoz képest. A nap közepére valamelyest tovább kúsztak felfelé az európai indexek.

Az Equilor reggeli hírleveléből egy vállalati hírt emeltünk ki: eszerint óriási olajipari felvásárlás jöhet a Shell és a BP között. A Wall Street Journal jelentése szerint a Shell előzetes megbeszéléseket folytat a BP felvásárlásáról:

Kevesebb mint 500 pontra a történelmi csúcs Budapesten

A budapesti tőzsde gyakorlatilag stagnálással nyitott, mindössze fél ponttal volt a BUX nyitáskor a szerdai zárás alatt. Délre aztán közelebb jutottunk a történelmi csúcshoz (amely jelenleg 98 725 pont)- kevesebb mint 500 pont a távolság a nap közepén. A vezető részvények közül a Mol és az OTP is erősödik, a Richter pedig egyenesen kilőtt: több mint másfél százalékos pluszban járt délben. A bluechipek közül csak a Magyar Telekom jár tegnapi záróára alatt. Itt nézheti meg, hogyan állnak a részvényárfolyamok >>

A Mollal kapcsolatos friss hír, hogy megérkezett az első közös azeri kőolajszállítmány az MVM-csoport és a Mol-csoport együttműködésének eredményeként a horvátországi Omišalj kikötőjébe, a tankerhajó 92 ezer tonna Azeri Light típusú nyersolajat szállított a Kaszpi-tenger térségéből. A megállapodással és az első szállítmány megérkezésével kiépült egy új ellátási lánc, amelyre hosszú távon is számíthat a vállalat.

Két OTP-vezető is részvényeket adott el szerdán: Kovács Antal igazgatósági tag nagyjából 50 millió forintért adott el OTP-részvényeket, Kiss-Haypál György pedig összesen 27 millió forintért értékesített 1000 darab OTP-papírt. Eközben az OTP újabb nagyjából 500 millió forint értékű sajátrészvény-vásárlásról számolt be; a tranzakció nyomán az OTP Csoport tulajdonában már 9 074 841 darab saját részvény van, a teljes állomány 3,24 százalékot tesz ki.

Zuhan a dollár – áttörte a lélektani határt a forint?

A közel-keleti háború miatti menedékkeresés csillapodásával és az újabb Trump-Powell-csörte árnyékában tovább gyengül a dollár: az euróval szemben ismét több mint 3 és fél éves mélypontra került a jegyzés. A reggeli órákban 1,71 fölé is benézett az EUR/USD, utoljára erre 2021 szeptemberében volt példa.

Ezzel párhuzamosan a forint is erősödik: az euró jegyzése 9 óra előtt megközelítette, késő délelőtt átlépte a 400 forintot – a lélektani határ alá utoljára két héttel ezelőtt, június 11-én tudott nagyon rövid időre beesni az árfolyam, aztán a 13-án kitörő közel-keleti háború elmosta a további erősödés (vagy csak a szint megtartása) esélyét. Úgy tűnik, a háborús fenyegetés elmúltával a forint újra megpróbálkozik az áttöréssel – meglátjuk, ezúttal mennyire lesz tartós.

Az EUR/HUF alakulása csütörtökön. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső
Az EUR/HUF alakulása csütörtökön. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső

A dollárral szemben még látványosabb a forint erősödése: 341 forint körüli jegyzésre utoljára közel 2 éve, 2023. júliusában volt példa.

Friss devizaárfolyamok a Privátbankár Árfolyamkeresőben >>

Eltűnt a háborús izgalom az olaj és arany árából

A kőolaj ára visszatért háború előtti szintre. Az irányadó amerikai olajfajta, a WTI csütörtökön reggel hordónként 62,6 dollár körül járt, ez gyakorlatilag pontosan megegyezik a közel-keleti feszültség eszkalálódása előtti szinttel. A csütörtökön látható enyhe emelkedés hátterében a stabil amerikai keresletre utaló friss adatok állnak.

Az aranyra is igaz, hogy a háború előtti szintre tért vissza a jegyzés. A dollár gyengülése hagyományosan az arany árának emelkedésével jár együtt, most azonban ez kevésbé igaz – a tűzszünet miatti kockázatcsökkenés semlegesíti a dollárgyengülés hatását.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28530 28290 28580 +1,10% 0 0 14 285 633 500 HUF 2025-07-17 17:10:23
MOL 3020 2974 3020 +0,80% 0 0 1 000 369 718 HUF 2025-07-17 17:05:25
MTELEKOM 1774 1770 1786 0,00% 0 0 670 427 286 HUF 2025-07-17 17:05:27
RICHTER 10130 10100 10210 +0,50% 0 0 1 938 931 770 HUF 2025-07-17 17:06:01
OPUS 594 585 595 +1,54% 0 0 83 932 988 HUF 2025-07-17 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Tartja magát a forint: 400 alatt az euró
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 18:34
Nem ment fölé a magyar fizetőeszköz.  
Részvény / Deviza / Áru Új csúcs: 100 ezer pont felett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 18:06
Főleg az OTP húzta az indexet. A vezető nyugat-európai tőzsdék is pluszban zártak. 
Részvény / Deviza / Áru Biztató kezdés Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 16:03
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok. 
Részvény / Deviza / Áru Emelkedés a magyar tőzsdén, jól mennek a vezető részvények
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 15:11
Eddig csak a Magyar Telekom nem tudott erősödni. 
Részvény / Deviza / Áru Részvény vagy arany?
Baranyi Pál | 2025. július 17. 14:39
A befektetések világában az egyik legfontosabb kérdés, hogy mikor érdemes kockáztatni, és mikor jobb inkább visszahúzódni biztonságosabb eszközökbe. A cikkben bemutatott egyszerű, de okos stratégia pontosan ezt próbálja megoldani: mikor fektessünk kockázatosabb részvénybe tenni a pénzt, és mikor aranyba – ami válság idején hagyományos menedék eszköznek számít. A cikk a VIG Alapkezelő blogján jelent meg.
Részvény / Deviza / Áru Túl van a BUX a lélektani határon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 11:52
100 ezer pont fölött jár az index. 
Részvény / Deviza / Áru Itt az OTP újdonsága: örülhetnek az ügyfelek
Herman Bernadett | 2025. július 17. 11:22
Új online befektetési platformot hozott létre az OTP Bank – a hitelintézet idén fokozatosan vezeti át tőzsdei megbízásokkal kapcsolatos szolgáltatásait az OTP SingleMarket-ra. A hitelintézet minden lakossági ügyfele számára elérhető megoldás már most a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Deutsche Börse (Xetra) több mint 1000 befektetési eszközéhez nyújt közvetlen hozzáférést, és a felületen váltható deviza is.
Részvény / Deviza / Áru Örülnek most a részvénybefektetők
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 09:25
Az amerikai piacok után az ázsiaiak is emelkedtek, és a pesti parkett is pluszban nyitott csütörtök reggel. 
Részvény / Deviza / Áru Hatalmas szívességet tett Trump a forintnak
Herman Bernadett | 2025. július 17. 07:15
Az amerikai elnök ismét nekiesett a Fed vezetőjének, emiatt esett a dollár, ami a forintnak jó hír. 
Részvény / Deviza / Áru Emelkedtek az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 06:05
Minden fontosabb index pluszban zárt szerdán este. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG