4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Megjött a jóslat az üzemanyagárak jövőheti alakulásával kapcsolatban: az olajár változása és az OPEC nagyotmondása is érzékeltette a hatását, de az sem tett jót, hogy a forint árfolyama jelentősen esett a dollárhoz viszonyítva. Összességében a benzinért és a gázolajért is többet fizethetünk várhatóan.

A Reuters adatközlése alapján a május 9 - május 13-i héten a benzin ára a mediterrán piacon, heti átlagban 2,0 százalékkal lett drágább, a gázolaj ára 2,2 százalékkal nőtt. A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 1,7 százalékkal gyengült a dollárhoz viszonyítva - közölte a GKI Energiakutató a Privátbankárral.

Az üzemanyagpiacokon a benzin ára eléggé eltérően alakult, a gázolaj árváltozása egységesebb volt. A heti átlagos piaci ár- és árfolyam-változások alapján az üzemanyagoknál 2-4 forint körüli áremelés lehetséges.

Hogy jönnek ki a számok? A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.

A Brent spot kőolaj ára a héten 42-47 dollár között ingadozott, heti átlagban közel két és fél dollárral, 5,7 százalékkal nőtt az ár. A spot olajár hétfő kivételével a hét során minden nap emelkedett. A hét eleji árcsökkenést az olajkínálat magas szintje okozta, de ezt követően egyre több előrejelzés azt állította, hogy a túltermelés az idei év végére, vagy a következő év elejére megszűnik.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga a spot árral azonos mértékben változott, annyi különbséggel, hogy a határidős ár pénteken kicsit csökkent. Az olajpiaci kereskedők ezen a héten egy kicsit csökkentették a hatalmas összegű határidős befektetéseiket a profitrealizálás érdekében és megnövelték a rövid távra vonatkozó kitettségüket. Az olajár emelkedése inkább a kedvező amerikai makrogazdasági adatoknak tulajdonítható, és a dollár erősödését most nem követte az olajárak mérséklődése.

Forrás: GKI Energiakutató

Az európai üzemanyagpiacok a benzin területén a hét első két napján mérséklődő keresletről adtak számot, de a múlt heti benzin készletváltozások publikálása után nőtt az exportkereslet az Egyesült Államok és az arab országok felé. Nigéria irányába leálltak a szállítások az ország pénzügyi és kitermelési gondjai miatt. Az európai készletszint a héten a benzinnél csökkent, a gázolajnál és az egyéb termékeknél tovább nőtt.

Kellett az üzemanyag

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a május 9 - május 13-a közötti időszakban 2,0 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 2,3 százalékos volt az emelkedés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon csak 0,2 százalékkal nőttek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 2,2 százalékkal emelkedett a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 3,0 - 2,6 százalékos volt az áremelkedés. Ezen a héten mindkét üzemanyag ára követte az olajárak változását.

Forrás: GKI Energiakutató

A forint árfolyama a május 9 - május 13-i héten 277,3 Ft/dollár körül ingadozott, négy és fél forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam az euróhoz viszonyítva, heti átlagban gyengült, a dollár árfolyama erősödött az euróhoz viszonyítva, így a forint árfolyam a dollárhoz viszonyítva jelentősebben esett. A forintárfolyam változása felerősítette a dollárban számított átlagos árak emelkedését.

Forrás: GKI Energiakutató

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is 2-4 forintnyi áremelkedést jelenthetnek. A gázolaj forintban mért ára esetében a piacok 3-4 forintos növekedést mutatnak. Hétfőn, május 16-án, várhatóan a benzin árát 2-4 forinttal, a dízel árát 3-5 forinttal emelhetik, de a dízelnél akár még ennél magasabb mértékű emelés is szóba jöhet.

A benzin ára 336 forint/liter körüli szinten, a gázolaj ára várhatóan 330 Ft/liter körüli szinten változhat.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45600 45520 46050 -0,87% 45570 45600 4 371 153 870 HUF 2026-08-18 15:47:38
MOL 4898 4884 4988 -1,45% 4896 4898 1 701 741 744 HUF 2026-08-18 15:47:34
MTELEKOM 2582 2564 2610 -0,69% 2574 2582 719 843 760 HUF 2026-08-18 15:47:34
RICHTER 12930 12800 12990 -0,54% 12920 12940 1 790 846 620 HUF 2026-08-18 15:48:25
OPUS 325 324 340 -5,80% 325 329 47 297 009 HUF 2026-08-18 15:43:20
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Eséssel nyitottak az amerikai tőzsdék, nagyot gyengült a Nasdaq
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 16:01
Mínuszban kezdték a keddi kereskedést a vezető amerikai tőzsdeindexek. A Nasdaq több mint 1 százalékot veszített, miközben a befektetők az amerikai lakáspiac friss adatait is értékelték.
Részvény / Deviza / Áru Esik a BUX, mind a négy vezető részvény mínuszban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 14:45
Gyengülésbe fordult a budapesti tőzsde, közel 1 százalékot esett a részvényindexe.
Részvény / Deviza / Áru Így mozgatták a pénzüket a magyarok a választások körül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 14:19
Soha nem látott szintre nőtt a háztartások pénzügyi vagyona, az év első hat hónapjában pedig jelentős átrendeződés történt a megtakarítások között. Az MNB adatai alapján a választások előtti időszakban a folyószámlabetétek és az állampapírok, később pedig a befektetési alapok kerültek előtérbe, miközben az életbiztosításoknál történelmi tőkebeáramlást mértek.
Részvény / Deviza / Áru Egyre nagyobb a szakadék Amerika és Kína között
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 13:47
Miközben az Egyesült Államokban emelkednek a hosszú távú állampapírhozamok, Kínában újabb mélypontra kerültek. A különbség a két gazdaság eltérő növekedési kilátásait és hitelkeresletét tükrözi, és a kínai hozamok tartósan alacsony szintjét vetítheti előre.
Részvény / Deviza / Áru Részvénye van? A vezető magyar részvények szinte mindegyike eddig vesztett az értékéből
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 12:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 6,09 pontos nyitás után csökkent kedden délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Jól indult nap a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 10:15
A hétfői záró értékéhez képest minimálisan erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Ennyi forintot kell most adni egy euróért
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 07:55
Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogy mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 06:30
Gyengüléssel zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Bátrabban fektethetünk be, ha eurót használunk majd? Interjú
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 18. 05:51
Jelentősen átírná a játékszabályokat a hazai befektetési piacon az euró bevezetése, amiből akár a kockázatosabb eszközök, így a részvények is profitálhatnak – mondta el a lapunknak adott interjúban az MBH Befektetési Bank Advisory Desk vezetője. A befektetési bank friss kutatása szerint jelenleg a magyar felnőtt lakosság 81 százalékának van megtakarítása, azonban a 8 millió forint alatti félretett tőkével rendelkezők több mint 75 százaléka még mindig készpénzben vagy folyószámlán tartja a pénzét. A 2022 utáni inflációs sokk mély nyomot hagyott a magyar befektetőkben, és bár a hatás kettős, mégis inkább a pozitívumok vannak túlsúlyban – tette hozzá Vince Péter.
Részvény / Deviza / Áru Alig veszített valamit erejéből a forint
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 17. 18:36
Vegyesen alakult a magyar fizetőeszköz árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG