3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az előrelépést hozó tavalyi év után tovább terjeszkedne az Erste Bank Hungary Zrt., akár a Budapest Bank megvételével, de ehhez az kell, hogy kérjen tőlük vételi ajánlatot a kormány.

Nemcsak a hitelállománya, hanem a bevételei és az eredményessége is javult a hazai Erstének. Működési bevételei tíz százalékkal gyarapodtak, miközben a költségeit sikerült szinten tartania, aminek következtében a működési eredménye tavaly 22 százalékkal lett magasabb, mint 2017-ben.

Az Erste AG 70, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank és a magyar kormány 15-15 százalékos tulajdonában lévő hitelintézet költség-bevétel aránya jelentősen, az év végére 48,8 százalékra csökkent. Adózás előtti eredménye enyhén, valamivel több mint 2 százalékkal, 61 milliárd forintra nőtt, úgy, hogy közben 10 milliárddal kevesebbet szabadított fel a kockázati tartalékából. A 74,5 százalékos hitel/betét aránya az egyik legalacsonyabb a hazai bankok között, ami azt jelenti, hogy bőven van lehetősége a banknak növelni a kihelyezéseit. Már csak azért is, mert a nem teljesítő hiteleinek aránya alacsony, 3,6 százalék.

Míg a bank a hitelezését 2018-ban közel 15 százalékkal gyarapította, ügyfelei vagyona is két számjeggyel nőtt. Az pedig az alacsony kamatkörnyezetnek tudható be, hogy a friss pénzek nagyobb arányban vándoroltak befektetésekbe, mint betétekbe. Az Erste a nála elhelyezett megtakarítások növekedési ütemét az idén is tartani véli, noha vezetői elismerték, az állam elképzelései – az állampapír-állomány duplázódása és az államadósság devizamentesítése – kihívást jelentenek a bankszektornak.

Ráadásul masszív a konkurencia a piacon, nagyon nehéz ügyfelet szeretni, a hitelpiacon az ár az igazi versenytényező – jegyezte meg Harmati László, az Erste vezérigazgató-helyettese. Az árat ugyanakkor az MNB kedvezményes programjai is nyomottá teszik, jelesül az idén bevezetett NHP Fix. Ennek ezermilliárdos keretének egytizedét szeretné kihelyezni az Erste.

A tranzakciós költségek, a hitelezési marzsok csak az azokra rakódó közterhek miatt magasak, azoktól megszűrve a bankokról egyáltalán nem mondható el, hogy drágán dolgoznának – reagált Harmati László a Magyar Nemzeti Bank versenyképességi programjában a szektort érintő kritikára. Egy másik kifogás kapcsán pedig elmondta, az Erstének is lesznek digitális termékcsomagjai, arra törekednek, hogy minden típusú ügyféligényt kiszolgáljanak, méghozzá a legmodernebb technikai eszközökkel. Meglévő klienseiknek már most is személyes jelenlét nélkül, teljesen digitálisan nyújtanak személyi kölcsönt és ezt a leendő ügyfeleik számára is biztosítani tervezik. Jelzáloghitelt pedig előreláthatólag a jövő év elején lehet majd távolról igényelni az Ersténél. Amely idei tervei között szerepel még a videoazonosítás bevezetése és az érintéses mobiltelefonos fizetés lehetővé tétele.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45420 45390 45790 -0,18% 45420 45520 5 839 915 170 HUF 2026-08-19 16:08:27
MOL 4996 4926 5040 +1,42% 4996 5000 6 557 301 978 HUF 2026-08-19 16:08:58
MTELEKOM 2560 2552 2588 -0,39% 2556 2560 1 112 737 226 HUF 2026-08-19 16:09:11
RICHTER 13000 12910 13050 +0,54% 12990 13000 578 393 870 HUF 2026-08-19 16:08:36
OPUS 312 300 329 -5,45% 310 312 135 654 892 HUF 2026-08-19 16:02:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Drágul az olaj és az arany, így nyitottak az amerikai piacok
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 16:10
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Magyar Telekom nem tudja tartani a lépést Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 15:00
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 2,48 pontos nyitás után emelkedett szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Tovább erősödött a hazai tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 11:54
A BUX a kereskedési nap félidejében 149 316 ponton, 0,4 százalékos erősödésben. A részvénypiac forgalma délelőtt majd 10 milliárd forint volt.
Részvény / Deviza / Áru Legyőzheti-e a legendás íjász a kriptomedvét?
Eidenpenz József | 2026. augusztus 19. 11:34
Kiábrándultak a befektetők a kriptovaluta-piacból mostanában, de akad kivétel. Például az ezen a téren nyomuló Robinhood egyes termékei. A cég által létrehozott blokklánc szinte a semmiből tört fel előkelő helyre, és boldog-boldogtalan szeretne a tortából magának egy darabot. Mik a megfontolások emögött a lelkesedés mögött?
Részvény / Deviza / Áru Vegyesen nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék, drágul az olaj
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 10:07
Békés, nyárvégi emelkedésben a főbb európai tőzsdék többsége. Csak az olaj áremelkedése rontja a hangulatot.
Részvény / Deviza / Áru Enyhe erősödéssel kezdi a napot a hazai tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 09:52
A hosszú hétvége előtti nagy pihenő előtt életjeleket mutat a magyar tőzsde.
Részvény / Deviza / Áru Az Amazon jelentősen bővíti a louisianai adatközpont-beruházását
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 09:16
A vállalat közölte, hogy a korábban bejelentett 12 milliárd helyett 18 milliárd dolláros lesz a beruházás, amely összesen 750 új adatközponti munkahelyet fog létrehozni 3 helyszínen.
Részvény / Deviza / Áru Rekordot döntött a devizavásárlás, nem csak a tehetős magyarok rendezik át megtakarításaikat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 08:24
Soha nem látott összeggel növelték devizabetéteiket a magyar háztartások a második negyedévben. Az MNB friss pénzügyi számlái szerint három hónap alatt közel 483 milliárd forintnyi új pénz áramlott a hazai hitelintézeteknél vezetett devizabetétekbe, miközben a forint erősödése csaknem 200 milliárd forinttal csökkentette a meglévő állomány forintban számított értékét.
Részvény / Deviza / Áru A hosszú hétvége előtt nincs jó formában a forint
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 06:38
A hajnali órákban folytatódott a forint enyhe gyengülése.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt túl jó a kereskedési nap a Wall Streeten
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 06:18
Gyengüléssel zártak kedden a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG