4p
Az ezen eszközökbe invesztált pénzek összértéke két év alatt 34 százalékkal, 30700 milliárd dollárra nőtt a fejlett piacokon. Az igazán tudatos zöldbefektetők számára a hagyományos szempontok – hozam, kockázat és likviditás – mellett az is elsődleges, hogy a pénzükkel hozzájáruljanak a környezeti kockázatok csökkentéséhez, a környezeti szempontból is fenntartható fejlődéshez, illetve a társadalmi célok eléréséhez.

A zöldbefektetések jelentős része az energia-előállításban és -kereskedelemben landol, más részük pedig az energiatakarékosságot támogatja. Ezért köztük nagy számban találhatók olyan közművállalatok, amelyek a tevékenységükbe integrálják a zöldmegoldásokat. A közművállalatok egyik sajátossága, hogy az árfolyamuk kevésbé volatilis, így kisebb a kitettségük a szélsőséges tőkepiaci mozgásoknak, ami mérsékli a befektetés kockázatait – véli Rotyis József, az SPB Befektetési Zrt. vezető privátbankára.

A zöldeszközökbe fektetők amellett, hogy hozzájárulnak a környezet megóvásához, jelentős hozamokat is elérhetnek portfóliójukkal. Nézzünk erre három idei példát.

1. A dán zöldóriás részvénye: +54 százalék

A dán Orsted korábban olaj- és gázipari nagyvállalatként működött, majd upstream üzletágát eladva néhány év alatt zöldóriássá változott. A cég a megmaradó gázkereskedelem és -szállítás mellé új tevékenységként a tengeri szélerőműparkok fejlesztését, építését és üzemeltetését, a biomassza hasznosítását és az okos energetikai megoldások fejlesztését, valamint értékesítését építette ki. Az Orsted főleg Európa északi részén tevékenykedik, de az Egyesült Államokban és Tajvanon is vannak szélerőműparkjai. A 34 milliárd euró kapitalizációjú vállalatnak már csak 50 százaléka állami tulajdonú, s bevételeinek 36 százalékát adja a kimagasló nyereségességű szélerőmű-ágazat. Ráadásul a tervek szerint 2023-ra 95 százalékra nő a zöldenergia aránya a vállalat termékeiben.

A javuló eredményességnek köszönhetően az Orsted részvényárfolyama 2019-ben 54 százalékkal nőtt, a cég 6,25 százalékos fix kuponú örökjáradékot fizető, befektetésre ajánlott eurós kötvényének nettó árfolyama pedig 7,5 százalékkal ment fel az idén.

2. A német közműszolgáltató kötvénye: +35 százalék

A baden-württembergi EnBW Energy Németország egyik legnagyobb energetikai vállalata, amelynek energiatermelésében a megújuló energiaforrások aránya már meghaladja a 15 százalékot. Az évi 10 milliárd euró árbevételű vállalaté Németország legnagyobb tengeri szélerőműparkjának a tulajdonosi többsége. A cégnek 13 kötvénye fut a piacon, ezek közé tartozik a 2039-ben lejáró, 6,125-ös kuponú, A3 minősítésű papírja is. A kötvény nettó árfolyama – főként a kamatok általános csökkenésének köszönhetően – 2019 eleje óta jelentős mértékben, 162 százalékról 197 százalékra emelkedett. Az EnBW Energy részvényének ára ugyanebben az időszakban 16 százalékot emelkedett.

3. Az amerikai Xcel részvénye: +30 százalék

Az Egyesült Államokban működő Xcel Energy és a tulajdonában lévő Public Sector Company of Colorado (PSCC) egy villamosenergia-termeléssel, földgázkitermeléssel és kereskedelemmel, szállítással foglalkozó és az Egyesült Államok legnagyobb közösségi napelemprogramját működtető cégcsoport tagjai. A cégcsoport energiatermelésének csaknem 30 százaléka már jelenleg is megújuló forrásokból származik, ám a tervek szerint ez az arány 2022-re 75 százalékra nő, és 2050-re teljes egészében zéró széndioxid-kibocsátás mellett valósul meg.

A PSCC augusztus 8-án bocsátotta ki a 2050-ben lejáró, 3,2 százalékos kuponú dolláros kötvényét, amelyet 98,67 százalékos árfolyamon lehetett megvásárolni, azóta a nettó árfolyama 106 százalék közelébe emelkedett. Az Xcel részvénye is jól teljesített idén, az ára több mint 30 százalékkal emelkedett az év eleje óta.


Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 46100 45520 46380 +3,02% 0 0 23 381 247 800 HUF 2026-07-21 17:14:07
MOL 4328 4184 4328 +2,46% 0 0 5 815 432 100 HUF 2026-07-21 17:09:22
MTELEKOM 2664 2622 2674 +1,06% 0 0 1 047 109 464 HUF 2026-07-21 17:07:17
RICHTER 11780 11780 11990 -1,26% 0 0 1 495 271 330 HUF 2026-07-21 17:05:02
OPUS 358 358 372 -3,50% 0 0 35 223 250 HUF 2026-07-21 17:08:32
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek az európai tőzsdék, emelkedett az olaj ára
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 18:20
Ágazati szinten kiemelkedtek a félvezető részvények.
Részvény / Deviza / Áru Enyhe emelkedésben itthon a tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 15:13
A részvénypiac forgalma fél háromig 19,6 milliárd forint volt.
Részvény / Deviza / Áru Megvették az OTP újabb nagy dobását a pesti kereskedők
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 12:14
Izgalomból és forgalomból is kijut a mai nap a pesti parketten.
Részvény / Deviza / Áru Ez nem vetítés: hatalmasat ralizik a csillagokat is lehozó mozióriás
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 11:27
Zabolázatlan vágtába kezdett a friss riportot követően.
Részvény / Deviza / Áru Ez most a legutáltabb szektor? Nyolc részvény 73 százalékos veszteséggel
Eidenpenz József | 2026. július 21. 10:18
​Számos kriptovaluta-vállalat igyekszik a hagyományos tőzsdékre, az IPO-k azonban nem garantálják a sikert, a részvényárfolyam emelkedését, sőt. A piac jelenleg nem hajlandó túl jó árat fizetni a blokkláncról, a tokenizációról és az új pénzügyi infrastruktúráról szóló hangzatos történetekért. Olcsó vagy kerülendő?
Részvény / Deviza / Áru Mire várnak? Ténferegnek az európai pénzgyárak
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 09:41
Nem igazán találják az irányt Európa főbb piacai a keddi nyitáskor.
Részvény / Deviza / Áru Mi történik? A forintot mintha satuba fogták volna
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 07:33
Nincs sok jó abban, ahogy az újabb keddi napon rajtolt a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Fittyet hánytak ezek az amerikai cégek a baljós árnyakra
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 07:02
A hétfői kereskedésben ennek a szektornak a képviselői minden rossz hírt le tudtak rázni magukról a tengerentúlon.
Részvény / Deviza / Áru Szépen végigmasírozta a napot a forint
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 19:15
Vegyesen alakult a magyar fizetőeszköz árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére reggelhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Pörögtek a dollártízmilliárdok a világbajnokság alatt
Eidenpenz József | 2026. július 20. 19:02
A Polymarket és a Kalshi forgalma a világbajnokság miatt rekordokat döntött, ez volt a legnagyobb profitot hozó sportesemény eddig. A világbajnok csapatra 4,3 milliárd dollárnyi tipp született, de ezen kívül külön az egyes meccsekre, gólarányokra, góllövőkre és számos más dologra kötött üzletek értéke is hatalmas. Pedig csak a világbajnokság alatt két újabb országban tiltották le ezt a típusú fogadást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG