3p

Az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa csütörtökön úgy döntött, hogy változatlanul marad az irányadó refinanszírozási műveletek nulla százalékos kamatlába, valamint az aktív oldali és a betéti rendelkezésre állás kamatlábának 0,25 százalékos, illetve mínusz 0,50 százalékos szintje.

A kormányzótanács arra számít, hogy az EKB irányadó kamatai a jelenlegi, vagy alacsonyabb szinteken maradnak egészen addig, ameddig a tanács nem tapasztalja, hogy az előrejelzési időszakban az inflációs kilátások határozottan megközelítik a 2 százalékhoz megfelelően közeli, de az alatti szintet, és amíg ez a közeledés nem jelenik meg konzisztensen a trendinfláció dinamikájában.

Folytatódik a kötvényvásárlási akció (fotó: MTI)
Folytatódik a kötvényvásárlási akció (fotó: MTI)

A kormányzótanács bejelentette azt is, hogy legalább 2022 márciusának végéig folytatja a pandémiás vészhelyzeti vásárlási programban (PEPP) a nettó eszközvásárlást a teljes, 1850 milliárd eurós keretösszeg erejéig, de addig mindenképp, amíg úgy nem ítéli, hogy a koronavírus válságszakasza véget ért. A testület a finanszírozási feltételek és az inflációs kilátások együttes értékelése alapján arra számít, hogy a PEPP keretében a vásárlásokat a következő negyedévben jelentősen nagyobb ütemben bonyolítják le, mint az idei év első hónapjaiban.

Rugalmasan vásárol a piaci feltételeknek megfelelően azzal a szándékkal, hogy megakadályozza a pénzügyi feltételek olyan szigorodását, amely nem konzisztens a világjárvány által a prognosztizált inflációs pályára gyakorolt lefelé irányuló hatásnak az ellensúlyozásával.

Ha sikerül fenntartani a kedvező finanszírozási feltételeket olyan eszközvásárlási tranzakciókkal, amelyek a PEPP nettó vásárlási időhorizontja alatt nem merítik ki a keretet, akkor nem kell a keretösszeget teljes mértékben felhasználni. Ugyanígy, a keretösszeg szükség esetén újrakalibrálható, hogy megmaradjanak a kedvező finanszírozási feltételek, amelyekkel könnyebben lehet a negatív pandémiás sokknak az inflációs pályát érő hatását ellensúlyozni.

Legalább 2023 végéig továbbra is újra befektetik a PEPP alapján vásárolt, lejáró értékpapírokból származó tőketörlesztéseket. A PEPP-portfólió jövőbeni kifutását mindenesetre úgy kezelik, hogy elkerüljék a megfelelő monetáris politikai iránnyal való interferenciát - áll a testület közleményében.

Folytatódnak az eszközvásárlási program (APP) keretében végzett nettó vásárlások havi 20 milliárd eurós ütemben. A kormányzótanács továbbra is arra számít, hogy az APP alatti havi nettó eszközvásárlások addig lesznek folyamatban, amennyi idő szükséges ahhoz, hogy megerősödjön az irányadó kamatok alkalmazkodó hatása, és röviddel azelőtt befejeződnek, hogy ismét elkezdi emelni az EKB az irányadó kamatait.

A kormányzótanácsnak emellett az a szándéka, hogy az APP keretében vásárolt lejáró értékpapírokból származó tőketörlesztést teljes egészében továbbra is újra befekteti hosszabb időszakon keresztül azután, hogy elkezdi az EKB irányadó kamatainak emelését. Addig végzi ezt, ameddig szükséges annak érdekében, hogy fennmaradjanak a kedvező likviditási feltételek és a meglehetősen laza monetáris politika.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40460 40090 40460 +0,12% 40450 40470 880 348 910 HUF 2026-02-10 09:48:35
MOL 3850 3822 3870 -0,67% 3850 3852 375 973 344 HUF 2026-02-10 09:48:29
MTELEKOM 1996 1976 1998 +0,50% 1992 1996 70 478 332 HUF 2026-02-10 09:47:15
RICHTER 11630 11610 11730 -0,34% 11640 11660 182 073 320 HUF 2026-02-10 09:47:52
OPUS 545 542 545 0,00% 543 545 904 992 HUF 2026-02-10 09:48:20
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Esik a BUX, az arany és a gáz ára
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 09:42
Vegyesen kezdték a kereskedést a főbb európai tőzsdék kedden. A londoni FTSE100 index 0,17 százalékkal gyengült, a frankfurti DAX 0,22 százalékkal csökkent, viszont a párizsi CAC-40 index 0,25 százalékkal erősödött. Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,10 százalék gyengülést jelzett nyitáskor.
Részvény / Deviza / Áru Odavan a piac Tisza programjáért, a párt választási győzelme tovább erősítheti a forintot
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 09:10
A Citigroup máris reagált a párt programjára. Az UBS szerint az OTP árfolyama is tovább emelkedhet. 
Részvény / Deviza / Áru Kigyúrta magát a forint, két és fél éves csúcson az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 07:22
Jó erőben van a forint kedd reggel is. 
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson zárt a Dow Jones
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 06:02
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsdék.
Részvény / Deviza / Áru A forint elvigyorodott, és kért még egy sört
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 19:25
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Diadalmenetet hozott a Richter
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 18:06
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 176,21 pontos, 0,14 százalékos csökkenéssel, 129 854,13 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Rossz hangulatban indult a nap az óceán másik felén
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 16:35
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A szívéhez kap, ha meglátja, mit művel a forint
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 16:14
Gyengül a dollár, félelmetes formában a forint.
Részvény / Deviza / Áru Kiugró formában van a Richter
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 14:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,03 pontos nyitás után gyengült hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csattant a jókora pofon: iszonyatos kiáramlást regisztráltak az aranynál
Czwick Dávid | 2026. február 9. 10:39
Januárban még a rózsaszín köd uralkodott, aztán valami csúnyán megváltozott. A pillanatnyi geopolitikai enyhülés vagy egyszerűen csak az év első hónapjának vége? Valami megtört, és ez hatalmasat szólt az ETF-ek terén is. Óriási kiábrándultság jelei láthatók az elmúlt napok számaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG