3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pár éve a Facebook-vezér szerette volna megvenni az akkor útjára induló, és a fiatal felhasználók között rendkívül népszerű Snapchatet, de az azt üzemeltető Snap vezetője hárította a gáláns ajánlatot. Most úgy tűnik, mégis Zuckerberg nevet a végén, hogy az elhíresült plakátot idézzük.

Az ajánlati ár annak idején 3 milliárd dollár volt, igen csábító összeg egy olyan vállalkozásért, ami még kezdeti stádiumban van, és már egy óriás konkurens árnyékában kellene fejlődnie úgy, hogy sok költség vár még rá, a bevétel pedig távoli, a nyereségről nem is beszélve. Így végül a Snap a tőzsdei utat választotta, mondván, olyan kiváló a piaci hangulat, hogy mindent el lehet adni drágán az úri közönségnek.

Elszámították

Ez így is lett, 17 dolláron kibocsátás, kétségkívül így hirtelen 20 milliárd lett a kapitalizáció, ami lényegesen magasabb, mint a Zuckerberg-féle egykori ár 2013-ban, persze az is igaz, hogy azóta rengeteget kellett a cégre költeni. Mindennek viszont két esetben van értelme: ha a fő tulaj kiszáll, drágábban mint 4 éve tehette volna, vagy ha megtartja, és abban bízik, hogy cége gyorsan fog fejlődni, így komoly értéknövekedés lesz.

Nos a problémák mostanában kezdtek jelentkezni, amikor az ár teljesen logikusan visszaesett a kibocsátási értékre, de ott egy érdekes esemény történt: maga a kibocsátást szervező Morgan Stanley minősítette le a papírt, és ezzel alá is esett a kibocsátási árnak. A Morgan Stanley azzal indokolta a döntést, hogy az Instagram is bevezette azokat a lehetőségeket, amik a Snapchatet népszerűvé tették, főleg az ifjúság körében.

Lenyomja

Az Instagram fényképmegosztót 2012-ben vette meg 1 milliárd dollárért a Facebook, és hamar népszerű lett. Időközben továbbfejlesztették, most már mindazt tudja, amit a Snapchat, így népszerűsége igen gyorsan növekszik, gyakorlatilag ellehetetlenítve a Snapchatet. Az Instagram hatalmas előnye még, hogy miután a Facebook üzemelteti, reklámozói közvetetten hozzáférnek a Facebook immár 2 milliárd felhasználójához, ezért sokkal vonzóbb ott reklámozni, mint a Snapchaten.

Míg a Snapchatnek az első negyedévben 166 millió napi szintű felhasználója volt, addig az Instagramnak 700 millió. Igaz, hogy a Snapnél ez egy év alatt 36 százalékos növekedés, de az Instagram esetében még nagyobb: 500-ról 700 millióra nőtt a felhasználótábor, ami 40 százalék, ráadásul ez 10 hónap alatt következett be. A Facebook azt a taktikát követte, hogy a felhasználóinak üzeneteket küldött, melyik ismerősük van fenn az Instán, ahogy rövidítve nevezni szokták. Ez hatékony volt, sok felhasználót hozott.

A bank mindig nyer, mint a rulettben

Így a Morgan Stanley elismerte, hogy az Instagram győzött, vagyis sokkal károsabb lehet a Snapchat jövőjére nézve, mint a részvénykibocsátáskor gondolták, mindössze 4 hónapja. Az árazás persze Instagram nélkül is eszement volt, de hát a kibocsátást segítő befektetési bank szereti kihozni a piac által az adott pillanatban elérhető maximumot, ha másért nem, ügyfele igényének megfelelve.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27880 27840 28020 -0,50% 0 0 3 377 037 950 HUF 2025-07-10 17:07:31
MOL 3030 2986 3030 +0,60% 0 0 1 421 124 330 HUF 2025-07-10 17:05:12
MTELEKOM 1776 1758 1780 -0,11% 0 0 334 520 440 HUF 2025-07-10 17:05:19
RICHTER 10290 10180 10340 +0,39% 0 0 1 291 458 550 HUF 2025-07-10 17:11:38
OPUS 600 594 601 +0,17% 0 0 99 042 303 HUF 2025-07-10 17:05:24
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nagyot szkanderozott a legerősebb devizákkal a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 18:55
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Varga Mihály hozott egy fontos információt a magyar aranyról
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 18:29
Megvan az arany.
Részvény / Deviza / Áru A kutyának sem volt kedve befektetni csütörtökön?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:56
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 52,09 pontos, 0,05 százalékos csökkenéssel, 99 997,81 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Álmosan ébredt Amerika – nem látni, merre indul a piac
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:17
Vegyesen, szerény elmozdulással nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Itt a nagy adótrükk: kétszer nyernek az idén a nyugdíjpénztári tagok
Herman Bernadett | 2025. július 10. 15:11
A kockázatosabb alapok többsége bőven reálhozam fölött teljesített az idén, de a többieknek sem megy rosszul. Egy adózási trükkel ráadásul a legtöbb pénztártag 150 ezer forintot kaszálhat jövőre. 
Részvény / Deviza / Áru Valami nagyon beindult Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 14:49
Eddig jól megy a BUX.
Részvény / Deviza / Áru A Mol, az OTP és a Telekom is esett, de a forint fittyet hány rá
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:29
Helyzetjelentés a pesti parkettről.
Részvény / Deviza / Áru Jól indult a csütörtök, de mi lesz Budapesten?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 09:47
Pluszban nyitottak a nyugat-európai tőzsdék, a BUX egyelőre alig moccant.
Részvény / Deviza / Áru Jó hírek nyugatról és keletről is
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 09:19
Így zártak és nyitottak a tőzsdék Amerikában és Ázsiában.
Részvény / Deviza / Áru Dörzsölheti a szemét, ha megnézi, mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 07:34
Csütörtök reggeli árfolyamok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG