3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

A pénzügyi fogyasztóvédelem mielőbbi átalakítását sürgeti a Magyar Nemzeti Bank fogyasztóvédelmi területért felelős új alelnöke.

Kandrács Csaba a Növekedés.hu-nak elmondta: agilisabb szervezetet, kevesebb egyeztetést, több és gyorsabb intézkedést tart szükségesnek. "Rohamcsapatokat" állítanak fel, hogy ha a kockázatszűrés indokolja, azonnali, váratlan vizsgálatokkal lépjenek közbe – hangsúlyozta az alelnök.

Az új vezető úgy véli, hogy az elmúlt hat évben a felügyelet ugyan jól működött, komoly reputációt épített fel, mostantól azonban eddig külön, néha "szigetként" működő fogyasztóvédelmi szervezeti egységeket integrálják a szektorok felügyeleti területeivel. "Így azonnal lépni tudunk majd, ha felügyeleti oldalról értesülünk fogyasztóvédelmi jogsértésről, s ez fordítva is igaz. Ezen kívül a digitalizáció és a fenntarthatóság is kiemelt figyelmet fog kapni az erős, határozott, következetes, proaktív felügyelésen túl" - mondta.

Válaszolni kell a fintechre

A digitalizáció kézzelfogható, újfajta fintech, insurtech cégek jelennek meg a semmiből - emlékeztetett, és hangsúlyozta, hogy a felügyeletnek erre jól látható választ kell adnia. "Az első lépés, hogy nekünk is jól kell használni és ismerni e technológiákat. Erre már felkészültünk, vannak a digitális nyelvet jól beszélő kollégáink, sőt - a Bankszövetség és a Magyar Biztosítók Szövetségének közreműködésével - mi is épp egy blokklánc alapú technológián dolgozunk" - jegyezte meg. Hozzátette, hogy ez  a hitelezők, illetve az ezekhez kapcsolódó hitelfedezeti biztosítók rendszereit tereli majd egy platformra, és reményei szerint jövőre elkészülnek vele.

Elvi alapvetésnek nevezte, hogy a digitalizáció nem járhat a piac kettéválásával, hogy a régi intézményekre szigorúbb szabályozás vonatkozik, míg az újak "azt csinálnak, amit akarnak". Meg kell találni az egészséges, kényes egyensúlyt, hogy az ügyfeleket segítő újítások meg tudjanak jelenni, de a már piacon lévők ne kerüljenek versenyhátrányba - hangsúlyozta.

A pénzügyek is zöldülnek

Beszélt arról is, hogy zöld pénzügyi stratégiát fogalmaznak meg, az MNB-ben már folyik a munka azért, hogy e kérdések bekerüljenek a pénzügyi intézmények gondolkodásába. "Ősszel zöld pénzügyi intézkedési csomagot hirdetünk, november végén pénzügyi fenntarthatósági konferenciát szervezünk, neves előadókkal, és - Közép-Kelet-Európából elsőként - csatlakoztunk a klímavédelem ügyéért dolgozó nemzetközi felügyeleti szövetséghez" - jegyezte meg Kandrács Csaba.

Az alelnök ígérete szerint jövő márciusba indulhat a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások rendszere, amely a sikeres minősített fogyasztóbarát lakáshitel-termékhez hasonló lesz. Ezen túl hasonló lépést szeretne a casco-hiteleknél is.

Kandrács Csaba a várható vizsgálataikról elmondta: az általános "mamutvizsgálatok" mellett egyre több lesz a célzott eljárás.

"Az alapot az a több száz vizsgálat jelenti, amivel - mátrix alapján meghatározva - három-négy év alatt áttekintjük a piac minden szereplőjét, közvetítőkkel együtt. Ezen felül több témavizsgálatot végzünk majd például a pénzforgalmi szolgáltatóknál és áttekintjük fogyasztóvédelmi szempontból a hitelkártyákkal kapcsolatos általános szerződési feltételeket. Kiemelten monitorozzuk majd az adósságfék-szabályok betartását is" - fogalmazott az alelnök.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Hónapokkal hamarabb juthat pénzéhez, ha figyel erre
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 15:41
Aki adójóváírásra jogosult nyugdíj-vagy egészségcélú megtakarítása után, annak érdemes mihamarabb saját magának elkészítenie az adóbevallását. Ugyanis a bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül jóváírják a kijelölt megtakarítási számlán az összeget.
Személyes pénzügyek Egyre durvább módszerekkel próbálkoznak a csalók, már a mesterséges intelligenciát is bevetik
Dr. Nebehaj Erika | 2026. február 12. 19:18
A közösségi médiában terjedő, kiugró hozamot ígérő hirdetések száma meredeken nő, miközben a mögöttük álló „befektetési lehetőségeket” kínáló cégek, személyek jelentős része engedély nélkül működik, ami súlyos kockázatokat rejt a megtévesztett ügyfelek száma. Az MNB piacfelügyelete egyre több bejelentést kap jogosulatlan pénzügyi tevékenységről, miközben figyelmeztetésekkel, eljárásokkal, illetve szükség esetén hatósági jelzésekkel lép fel a csalárd szereplőkkel szemben. A tudatos tájékozódás és az MNB nyilvántartásainak ellenőrzése alapvető fontosságú a befektetők számára.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kaptak csütörtök a Revolut ügyfelei
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 18:13
Nő a készpénzfelvételi határ.
Személyes pénzügyek Jön a 13. és 14. havi nyugdíj, ezeket a tanácsokat érdemes megfogadniuk a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 15:37
Péntek 13. az idén szerencsés nap a nyugdíjasok számára, de a plusz pénzt érdemes befektetni, hogy tovább kitartson – írja laptársunk, a Klasszis Média csoportba tartozó Mfor.hu. 
Személyes pénzügyek Trendi akarsz lenni vagy gazdag? Melyik a jobb befektetési stratégia?
Eidenpenz József | 2026. február 11. 10:43
Vannak elfelejtett, elhanyagolt, sőt utált befektetések, amely segítségével nem leszel trendi, de gazdag még lehetsz. Tavaly egy sor ilyen szürke és unalmas eszköznek felvirradt a napja, és nagyot ugrott az árfolyamuk, némelyek dupláztak. Hogyan szokták ezeket kiválasztani?
Személyes pénzügyek Fontos újdonsággal rukkolt elő az államkincstár az állampapír-vásárlók számára
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 12:55
Január 10-étől már Digitális Állampolgár (DÁP) mobilalkalmazással is elérhető a Magyar Államkincstár (MÁK) WebKincstár és MobilKincstár applikációja.
Személyes pénzügyek Magyar állampapír helyett főleg külföldre talicskázták a pénzt a magyarok
Herman Bernadett | 2026. február 10. 05:55
Az állampapírok helyett inkább befektetési alapokba és külföldi értékpapírokba fektették be tavaly az új megtakarításaikat a magyarok. Az OTP-n nagyot nyertek, és sokan megtalálták a módját, hogyan ne fizessenek adót utána. 
Személyes pénzügyek Újabb rekord dőlt a TBSZ-eknél, tovább nő a számlák száma
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 14:25
Az év végén már közel 519 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) vezettek a pénzügyi szolgáltatók Magyarországon, bő harmadával többet, mint egy évvel korábban.
Személyes pénzügyek Tankolna? Ezt szeretni fogja: zéró a kulcsszó a kúton
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 11:29
Már nem először fordul elő ilyesmi néhány nap alatt. 
Személyes pénzügyek Indul a nagy Revolut kutatás, értékes nyereményekkel
Natív tartalom | 2026. február 8. 08:22
Mintegy 2 millió magyar használja a Revolut szolgáltatásait, így mára megkerülhetetlen tényező a hazai pénzügyi szolgáltatók között. De mit gondolnak a felhasználók a Revolutról, mire használják azt, mivel elégedettek és mivel nem, választanák-e elsődleges számlának? A BiztosDöntés.hu online, 10 perc alatt kitölthető kutatásában ezekre a kérdésekre is keresik a választ, a résztvevők között pedig értékes nyereményeket sorsolnak ki.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG