Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek a megváltozott munkaképességű emberek ellátásainak átalakításáról szóló törvényjavaslatot. Az előterjesztés szerint a megváltozott munkaképességűek a következő évtől két típusú ellátást kaphatnának: rehabilitációsat vagy rokkantságit.
A Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter által jegyzett törvény rögzítené, hogy 2012. január 1-jétől rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék és bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka nem állapítható meg.
Nem megélhetés, csak jövedelempótlás
A javaslat szerint a jövő évtől az lenne jogosult a megváltozott munkaképességűek ellátásaira, akinek az egészségi állapota - a komplex minősítés alapján - 60 százalékos vagy attól kisebb mértékű. Ez az egészségkárosodás mértékének mostani meghatározása szerint azt jelenti, hogy az ellátásokra a jelenlegi rendszer szerinti legalább 40 százalékban egészségkárosodottak szerezhetnének jogosultságot - derül ki az indítvány részletes indoklásából.
A megváltozott munkaképességűek ellátásai jövedelempótló jellegűek, ezért csak akkor lennének megállapíthatók, ha az érintett az állapota miatt nem tud dolgozni, és ha a kérelem benyújtását megelőző öt éven belül legalább 1095 napon át volt társadalombiztosítása. Utóbbi azonban nem vonatkozna azokra, akik 2011. december 31-én részesültek az átalakuló ellátások valamelyikében.
Együtt kell működnie a rehabilitáción részt vevőknek
A megváltozott munkaképességű emberek 2012-től két típusú ellátást kaphatnának: rehabilitációs vagy rokkantsági ellátást. Előbbiben azok részesülhetnének - legfeljebb három évig -, akiknek a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy tartós foglalkozási rehabilitációt igényelnek, utóbbit pedig azok kaphatnák, akiknek a rehabilitációja nem javasolható. A jogszabály kimondaná, hogy annak, aki rehabilitációs ellátást kap - amelynek összege a minimálbér 30 és 50 százaléka között mozogna -, együttműködési kötelezettsége van, amely kiterjed például az aktív munkahelykeresésre, a felajánlott képzési vagy munkaerő-piaci programban való részvételre, valamint a rehabilitációs hatóság által felajánlott munkalehetőség elfogadására is.
Lehet majd dolgozni rokkantsági ellátás mellett is
A rokkantsági ellátás legkevesebb a minimálbér 30 százaléka lehetne, maximum pedig a 150 százaléka. A szabályozás szerint meg kellene szüntetni a rokkantsági ellátást, ha az ellátott nem tesz eleget bejelentési és felülvizsgálati kötelezettségének. Ennek az ellátásnak a folyósítása mellett lehetne keresőtevékenységet folytatni, ám az abból származó jövedelem háromhavi átlaga nem haladhatná meg a mindenkori minimálbér 150 százalékát.
110 ezer embert vizsgálnak meg, rehabilitálhatóak-e
Soltész Miklós szociális államtitkár néhány nappal ezelőtt a kormányszóvivői sajtótájékoztatón kifejtette: azoknak, akik a jelenlegi III-as csoportú egészségkárosodási rokkantsági nyugdíjban részesülnek - 110 ezren -, felülvizsgálatra kell jelentkezniük. A vizsgálatok eredményeképpen akik rehabilitálhatók, rehabilitációs ellátást kapnak majd, akik nem, azok pedig rokkantsági ellátást. Ugyanez vonatkozik a rendszeres szociális járadékban részesülőkre, akik 84 ezren vannak.
Korhatár felett nem lesz vizsgálat
Közölte azt is, hogy az átalakítás nem érinti azt a 384 ezer embert, akik a nyugdíjkorhatár felett vannak, továbbá azokat sem, akik rokkantsági ellátásban részesülnek I-es és II-es csoportba besorolva. Azokat sem érinti - folytatta -, akik jelenleg átmeneti járadékban részesülnek, illetve akik a jelenlegi III-as rokkantsági csoportba tartoznak, de öt évvel a nyugdíjkorhatár előtt állnak. Ők is ugyanazt az összeget kapják majd, mint eddig, rokkantsági ellátás néven - tette hozzá az államtitkár.
A megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásához nyújtott támogatásokkal kapcsolatban - a beterjesztett javaslat alapján - bevezetnék az akkreditált munkáltató intézményét, felváltva ezzel "az oly sok kritikát kiváltó és esetenként egymásnak feszülő védett foglalkoztatók és akkreditált foglalkoztatók eddigi rendszerét" - olvasható az indoklásban.
Lesz rehabilitációs kártya
Bevezetnék a rehabilitációs kártyát, amely - illeszkedve a Start-kártya rendszerébe - mentességet adna a munkabért terhelő munkaadói terhek befizetésének teljesítése alól.
A bányászokkal kapcsolatban a törvény úgy rendelkezne, hogy azok, akik 2011. december 31-én a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékában részesültek, jövő év január 1-jétől az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről szóló 1991-es kormányrendelet alapján járó bányászok egészségkárosodási járadékára lennének jogosultak.
A Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által megállapított rendszer rokkantsági segélyben részesülők a 2011. december 31-én hatályos rendelkezések szerint a továbbiakban is jogosultak lennének az ellátásra.
Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?
Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
-
Hamarosan jön az Európai Bizottság delegációja Magyarországra
44 perce
-
Remekelt a Grafisoft Park SE az első negyedévben
körülbelül 1 órája
-
Berendelte az orosz nagykövetet a Tisza-kormány
körülbelül 1 órája
-
Szlovákia így döntött a kárpátaljai dróntámadások után
körülbelül 1 órája
-
Mennyit ér az ingatlanom? Azbesztpániknak nyoma sincs a piacon
2 órája
-
Jól érzi magát a bőrében a forint
2 órája
-
Rossz hír jött Amerikából
2 órája
- Történelmi fotó a Tisza-kormány első kormányüléséről
- Miniszterelnök fogadta Jászai Gellértet, stratégiai partnerségről egyeztettek
- A Mol szerint semmi ok a pánikra, lesz elég üzemanyag
- Így köszönti a forint árfolyama a hivatalba lépett Tisza-kormányt
- CIB: túl erős a forint, és még nem tudni, mekkora lesz az idei hiány
- A NAV élére is új vezető jön, de ebben nincs semmi különös
- Elárulta Magyar Péter, hol lesz a székhelye – Lázár János hűlt helyére költözik be
- Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó 2026. május 12. 13:37
- Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon? 2026. május 13. 11:19
- Máris kapott egy jó hírt az alig egynapos Tisza-kormány 2026. május 13. 08:44
- Csökken a benzin piaci ára péntektől 2026. május 7. 11:14
- Dőlni kezdett a pénz Magyarországra két nappal a választás után 2026. április 14. 12:17
- Magyar Péter komoly figyelmeztetést kapott Londonból 2026. április 14. 07:12
- Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó 2026. május 12. 13:37
- Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak 2026. április 16. 10:07
Hamarosan jön az Európai Bizottság delegációja Magyarországra
Jövő héten érkeznek Budapestre a küldöttség tagjai.
-
-
Modernizálja vállalatirányítási rendszerét a Horváth fivérek érdekeltsége2026. május 13. 05:30 -
Elképesztő vagyont épített Jennifer Aniston2026. május 12. 14:50 -
Keszthelyi Erik: „Butaság lenne, ha nem készülnénk fel”2026. május 12. 05:30 -
Monte-Carlóban tarolt pókeren a magyar milliárdos2026. május 11. 15:00
További hírek >
-
Új szemlélet terjed a kkv-knál
16:54
-
Több hónap után a Wizz Air újraindítja egyik fontos útvonalát
16:16
-
Új lendületet kaphat a magyar startupvilág
15:49
-
Súlyos figyelmeztetést adtak ki: rekordtempóban apadnak az olajkészletek
13:53
-
Váratlanul előkerült Orbán Viktor – csak a jó dolgok jutottak eszébe
13:24
-
Orbán Anita elítélte a Kárpátalját elérő orosz dróntámadást, a kormányülésen is szó lesz róla
18:18
-
A Sarudi Élményfalu kitiltja a szabálytalan hajósókat, jetskiseket, várják a csatlakozó kikötőket!
15:39
-
Létezik tökéletes élet: Truman is elhitte
14:39
-
A horgászok lemondásra szólították fel a MOHOSZ elnökét
13:44
-
Gajdos László azonnal leállítja a fakivágásokat a védett erdőkben
11:52
-
Dőlni kezdett a pénz Magyarországra két nappal a választás után
2026. április 14. 12:17
-
Magyar Péter komoly figyelmeztetést kapott Londonból
2026. április 14. 07:12
-
Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó
2026. május 12. 13:37
-
Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
2026. április 16. 10:07
-
Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon?
2026. május 13. 11:19
-
Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon?
2026. május 13. 11:19
-
Máris kapott egy jó hírt az alig egynapos Tisza-kormány
2026. május 13. 08:44
-
Putyin bedobni készül a törölközőt? Meglepő dolgokat mondott az orosz elnök
2026. május 13. 05:43
-
Éjfélkor elköszönünk az Orbán-kormány egyik fő fegyverétől – a káoszt elkerülendő lépnek hatályba új törvények csütörtökön
2026. május 13. 09:34
-
Megtalálták az irániak a rakétáikat – egyre nagyobb pácban van Trump
2026. május 13. 10:51



