A kedvezményes babaváró hiteleket 2019 júliusában vezették be: a házaspárok öt évet kapnak arra, hogy gyereket vállaljanak. Ha ez nem történik meg, a kölcsönre kapott kamattámogatást egy összegben vissza kell fizetniük, és az addig kamatmentes hitel piaci kamatozásúvá válik, vagyis a törlesztőrészlet is nagyjából a kétszeresére nő.
Az első babavárósoknál az ötéves türelmi idő már csaknem két éve lejárt, de a kormány 2024-ben ezt meghosszabbította mindenki számára 2026 június végéig. Azonban ez a határidő is hamarosan lejár, emiatt az érintett családoknak lépniük kell. A kamattámogatás, amit követelnek rajtuk, attól függ, ki mikor vette fel a hitelt, hiszen aki alacsony kamatkörnyezetben igényelte, az kevesebb kamattámogatást kapott.
Az érintett családok 1,5-3 millió forint közötti visszafizetéssel számolhatnak.
Aki nagyon nehéz pénzügyi helyzetben van, az kérhet részletfizetést.
A kamatstop kivezetése is megtörténhet a félév végén. A változó kamatozású jelzáloghitelekre vonatkozó intézkedést évek óta hosszabbítgatják már, mintegy 280 ezer családot érint a kedvezmény. A bankok az Alkotmánybíróságon támadták meg a kamatstopot, amely szerintük indokolatlanul kedvez az adósok egy részének.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a kamatstopban lévő családok közül mintegy 20 ezer család kerülhet nehéz helyzetbe, ha kivezetik az intézkedést. Kérdés, hogy velük hogyan tudnának megegyezni a bankok.
A teljes adás itt hallgatható meg, a műsorvezető M. Szűcs Péter:
Itt vannak a leendő parlamenti bizottsági elnökök és az Országgyűlés alelnök-jelöltjei.


