3p
Az MNB lapértesülés szerint jelezte a finanszírozóknak: ha ők nem lépnek, szabályozókkal kényszeríti rá őket, hogy forintosítsák a deviza autóhiteleket is. A kedvezményes árfolyam - ami segítséget jelentene - a jegybank "beszállása" nélkül elérhetetlen, az esetleges kamatfelár-szabályozás veszélye ugyanakkor sietségre késztetheti a finanszírozókat.

A Magyar Nemzeti Bank a múlt héten tárgyalást kezdeményezett a Magyar Bankszövetség tagjaival, ahol a megmaradt devizahitelekről, pontosabban ezeknek a hiteltermékeknek a forintosításáról volt szó - írja a Napi Gazdaság.

Az MNB egy bizonyos időponttól kezdve szabályozás útján büntetéseket is kilátásba helyezett, amennyiben a pénzintézetek nem tesznek azért, hogy a megmaradt devizaportfóliókat is forintosítsák.

A bankok is elismerték az ilyen típusú hitelek kockázatát, ugyanakkor úgy látják, hogy az ügyfelekkel való egyezkedés és a szerződések nagy számának módosítása miatt csupán az állomány 10-15 százalékát tudnák saját erőfeszítés alapján forintosítani, vagyis további finomításra lesz még szükség a jegybanki tervekben.

Az autóhitelesek nemcsak kimaradtak a forintosításból, de sokuk esetében a jelzáloghiteleknél jelentősen kisebb mértékben csökkent a törlesztőrészlet az elszámolást követően. Az MNB adatai szerint az autóhitelesek törlesztői csupán 5 százalékkal csökkentek, míg a jelzáloghiteleknél inkább 20-25 százalék között, ami hitelkiváltással, bankváltással tovább javulhat. A svájci frank forinttal szembeni nagymértékű erősödése az év elején így számukra önmagában jelentős többletterhet jelent - írja a lap.

A jegybank kellene

Korábban voltak olyan szakmai vélemények, amelyek szerint a deviza(alapú) jelzáloghitelek forintosításához hasonlóan a jegybank továbbra is jelentős devizatartalékából lehetne forrást biztosítani a kedvezményes árfolyamon történő forintosításhoz - ez a korábbi 9 milliárd euró után legfeljebb újabb 1 milliárdot jelentene. Az ügyfelek számára ugyanis a jelen helyzetben a piaci árfolyamon történő forintosítás - a januárban megugrott frank árfolyamnak köszönhetően - nem jelentene lényegében semmilyen könnyítést. Márpedig a bankok a jegybank nélkül jószerivel csak a piaci árfolyamon történő átváltást tudnának megoldani - ezt ugyanakkor eddig is hiába kínálták az ügyfeleknek.

Arról már korábban is volt szó, hogy a jegybank a devizatartalék felhasználásával segítene a devizás autóhiteleseken - korábbi összeállításunkat itt találja >>

Van, amiért érdemes sietniük

Külön kérdés, hogy a forintosításhoz kapcsolódna-e a jelzáloghitelekhez hasonló kamatszámítási metódus. Itt a fő kérdés az lenne, hogy milyen kamatfelárat szabna meg az MNB (vagy a jogalkotó), hiszen az autóhitelek esetében a legnagyobb gondot azok egyedi árazása okozta. Amennyiben a forintosítás után itt is meghatározásra kerülne egy felár-plafon, az vélhetően az adósok jelentős részénél kamatcsökkenést okozna. Egyes vélemények szerint ez a fenyegetettség lehet az, amely arra sarkallhatja a lízingcégeket, hogy "önmaguktól" igyekezzenek minél több ügyféllel megegyezni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Rossz hír a nyugdíjasoknak: kiesik egy csomó pluszpénz
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 11:39
Nem lesz lehetőség a novemberi nyugdíjprémium kifizetésére. Az év második felében ismét meglóduló inflációs mutató miatt viszont nyugdíjkorrekciót fognak kapni idős honfitársaink.
Személyes pénzügyek Még a héten a számlákra érkezhet a családosok pénze
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:03
Április eleje és a Húsvét kombinációja közbeszólhatna, de most kedvezően alakul az utalások rendje. 
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2026 tavasz – 2. forduló 1. nap
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Békés és Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun, Baranya, Hajdú-Bihar és Veszprém, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Hidegzuhany: meredeken kilőtt a repjegyek ára
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 12:53
Többszörösét is elkérhetik egy útra a korábbinál. Ráadásul néhány hét alatt következett be a draszttikus változás.
Személyes pénzügyek Dobták a készpénzt a magyarok, bezuhant a gépek használata is
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 11:56
Egyre kevesebb alkalommal használják a készpénzt kiadó autómatákat, melyek száma mégis nőtt az utóbbi időben.
Személyes pénzügyek Siessen! Nyugdíjasok is lecsaphatnak ezekre a pénzzel járó támogatásokra
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 11:22
Van, ahol létezik húsvéti támogatás is, ez most különösen aktuális.
Személyes pénzügyek Lekötött betétbe vagy állampapírba fektessem a pénzem?
Homa Péter | 2026. március 22. 10:24
A kockázatmentes befektetések piacán régóta verseng egymással az állampapír és a lekötött betét. Az állam még 2019-ben egyoldalúan lejtette a pályát az állampapír felé a kamatot terhelő adók megszüntetésével, a magas infláció pedig átmenetileg ki is végezte a banki lekötött betéteket. Az infláció megszelídülésével azonban újra versenyképesek lettek a lekötött betétek. Lássuk, hogy áll most a kamatcsata a kétféle befektetési lehetőség között, a BiztosDöntés.hu szakértői szerint.
Személyes pénzügyek Nem akármilyen változás készül az Otthon Startnál – ennek sokan örülni fognak?
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 10:05
Kiterjesztenék a programot.
Személyes pénzügyek Ugrásszerűen megnőtt a mobiltelefonnal fizetők száma
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 17:35
A Mastercard ma közzétette a bankkártya használattal és attitűdökkel foglalkozó kutatásának eredményeit, amely immár 17 éve térképezi fel a magyar városi lakosság fizetési szokásait. A kutatás tapasztalatai szerint 2025-ben az elektronikus fizetési megoldások használata Magyarországon minden vizsgált szegmensben növekedett. A legjelentősebb előrelépés a mobilfizetés területén történt, de a felmérés szerint a digitalizáció új területeken is gyorsan terjed – például a közösségi közlekedésben vagy a SZÉP-kártya használatában.
Személyes pénzügyek Elrajtolt a tavasz legizgalmasabb pénzügyi versenye
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 11:11
Tizenkettedszer is elrajtolt a Privátbankár.hu által szervezett Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny. A második online fordulóban már szóbeli feladatok is várnak a gimnazista csapatokra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG