2p

Megjelent a rendelet.

A kormányrendelet alapján az elérhető kamat nem haladhatja meg az Államadósság Kezelő Központ Zrt. által utoljára közzétett 3 hónapos futamidejű Diszkont Kincstárjegy aukciós átlaghozamának értékét. Utoljára 2022. november 15.-én  volt aukció, az átlaghozam értéke 12,79 százalék. Vagyis az érintett betétek kamata nem haladhatja meg jelenleg a 12,79 százalékot - írta a bankmonitor.hu.

Ne nyerészkedjenek - mondja a kormány. Fotó: Depositphotos
Ne nyerészkedjenek - mondja a kormány. Fotó: Depositphotos

Az Államadósság Kezelő Központ minden héten szerdán tart 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukciót, a kamatmaximum az ezeken az aukciókon kialakuló átlaghozamok alapján változik majd.

A jogszabály alapján a legalább 20 millió forint összegű lakossági betétekre, valamint egyes intézmények betéteire lesz érvényes a kamatplafon. Az intézményekkel kapcsolatban a jogszabály az alábbiakat tartalmazza:

a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény 39. § (1) bekezdés a), d), f), i), l) és m) pontja szerinti törvények hatálya alá tartozó szervezetekkel kötött betétszerződésekre kell alkalmazni.

Így például az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak, a magánnyugdíjpénztárak, a lakástakarékpénztárak, a biztosítók, a befektetési vállalkozások, az árutőzsdei szolgáltatók, valamint a befektetési alapkezelők lekötéseire is érvényes a kamatplafon.

Kérdés, hogy a lakossági ügyfelek esetében a 20 millió forint összegű korlátot bankonként, ügyfelenként, vagy lekötésenként kell-e értelmezni.

A betét futamideje is lényeges: a legfeljebb egy éves futamidejű betétekre érvényes az új szabály. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy a látra szóló betétekre is kiterjed az intézkedés, vagyis a számlán lévő lekötetlen összegre sem lehet magasabb kamatot kínálni.

A rendelkezés ma lépett életbe és a 2023. március 31.-ig indított lekötésekre kell alkalmazni. Ugyanakkor a korábbi lekötésekre nem terjed ki a rendelet hatálya, vagyis a már futó betéti szerződésekben szereplő kamat az eredeti feltételeknek megfelelően jár az ügyfeleknek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Minden autóst érintő fejlesztést jelentettek be
Herman Bernadett | 2026. január 28. 12:31
Új szereplő jelent meg a magyar online biztosításközvetítői piacon: a SimplePay Zrt. és a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. együttműködésében elindult a simplebiztositas.hu, egy új, teljesen online működő biztosításközvetítői platform, amely a mesterséges intelligenciát is használja. 
Személyes pénzügyek Csaknem 50 ezer csaló cég szerepel már az MNB nyilvántartásában, ön is böngészhet közöttük
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 12:46
Naponta tucatnyi céggel bővül a táblázat, az MNB mellett a külföldi hatóságok is folyamatosan adják ki a figyelmeztetéseket. 
Személyes pénzügyek Még mindig kizárva – megjelent az otthontámogatás fontos módosítása
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 07:16
Egy kör továbbra sem kap lehetőséget, a határidőt viszont kitolták. Fontos változásokat hozott az otthontámogatásról szóló jogszabályok módosítása.
Személyes pénzügyek Ne induljon útnak utasbiztosítás nélkül
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 12:38
Kihívásokkal indult az új év a biztosítók számára, hiszen az extrém hidegben több a káresemény mint normális időjárás esetén, de a piaci szereplők folyamatosan az ügyfeleik rendelkezésére állnak – mondja Jeney Attila, a Magyar Biztosítók Szövetségének  (MABISZ) kommunikációs vezetője. 
Személyes pénzügyek Új határidő: eddig lehet igényelni a közszolgálati otthontámogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 10:46
Február 15-ig lehet igényelni a közszolgálati otthontámogatást a korábbi, január 20-ai határidő helyett. A munkáltatói kölcsön sem akadály, és az önkormányzat tűzoltói is igényelhetik az akár 1 millió forintot.
Személyes pénzügyek Az Otthon Starthoz már legalább 200 ezer forint ajándékpénzt ajánlanak
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:06
A kedvezményes hitelprogram elindítása után egyre több bank kínált külön jóváírást – azaz ajándékpénzt – és a verseny odáig fokozódott, hogy már minden bank ajánlata között szerepel legalább 200 ezer forint jóváírás valamilyen formában.
Személyes pénzügyek Rengeteg kedvezménytől elbúcsúzhatnak az egyedülálló anyák
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 08:21
Az elmúlt években bővült az elérhető családtámogatások köre, azonban az egyedülálló szülőknek továbbra sincs egyszerű dolguk. A párban élők bizonyos élethelyzetekben több kedvezménnyel számolhatnak, de a hiteligénylés és az ingatlanvásárlás is jóval nagyobb kihívást jelent az egyedülállók számára. A Bank360 kiszámolta, hogy nemtől, életkortól és a nevelt gyermekek számától függően kik és milyen mértékben tudják kihasználni a különböző kedvezményeket. 
Személyes pénzügyek Így takaríthat meg évi 233 ezer forintot a lakáshitel törlesztőjéből
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 07:48
A 2026-os minimálbér-emelés nem várt helyről hoz segítséget a lakáshiteleseknek: az egészségpénztári megtakarításokból törleszthető havi keretösszeg 11 százalékkal emelkedett. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint egy házaspár így évente már közel 233 ezer forintot kaphat vissza „ajándékba”, csupán a tudatos pénztárhasználat révén.
Személyes pénzügyek Lesújt a vasszigor: 2 perce marad minden banknak
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 11:16
Komoly követelményt kell teljesítenie a bankoknak, melyről a módosított pénzforgalmi törvény rendelkezik. 
Személyes pénzügyek Lehet Önnél van az egyik: vitték, mint a cukrot ezeket a járműveket
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 09:13
Ismét rekorddal zárta az évet ez a piaci szegmens. 2025 mindent vitt az előzetes adatok szerint a használtautó-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG