3p
Március 15-től könnyebben juthatnak hozzá a családok a csok-hoz, a gyermekek után igényelhető otthonteremtési támogatáshoz. Az új rendeletnek köszönhetően hosszútávon tízezrek léphetnek be a lakáspiacra, hiszen eddig azok, akiknek már volt lakásuk, de költözésben gondolkodtak, csak új ingatlan vételéhez, építéséhez igényelhettek csok-ot. Ez megváltozik, mostantól a használtpiaci vásárlásaikhoz is megkaphatják ezt a támogatást. Az ingatlanárak meredeken emelkedő tendenciát mutatnak, a rendelet hatására megjelenő új kereslet még inkább felfelé nyomhatja az árakat.

A csok 2015-ös bevezetése óta már 68 ezer család, igényelt támogatást 189 milliárd forint értékben, amelynek jelentős részét újépítésű lakás vásárlására vagy új családi ház építésére költötték az igénylők. Az elmúlt évek folyamatos, tíz százalék feletti ingatlanár növekedése – több más tényező mellett – ennek is köszönhető.

Az igénylők körét és a felhasználás céljait is fokozatosan bővítették, évente új, egyszerűsítő, könnyítő rendelkezéseket léptettek életbe. Nem történt ez másképp idén, év elején sem: számos új rendelettel igyekeztek még több családnak elérhetővé tenni a támogatást.

Mi változik most?

Az egyik legfontosabb változtatás a már ingatlannal rendelkező családokat érinti. Korábban, meglévő lakás mellé csak abban az esetben lehetett csok-ot kérelmezni, ha a juttatást kizárólag újépítésű lakás vásárlására, építésére használta fel az igénylő. Ez március 15-től megváltozik, így már használt lakás vásárlására is fordítható a támogatás. Egy hét múlva a garzontulajdonos frissházasok is nagyobb lendülettel vethetik bele magukat az ingatlankeresésbe, hiszen már nem csak az újépítésű lakások néhol szűkös kínálatában és magas áraiban, hanem a megfizethetőbb és nagyságrendekkel nagyobb választékú használt lakásokban is gondolkodhatnak.

Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint, az új rendeletnek köszönhetően hosszabb távon több tízezer új vásárló léphet be a lakáspiacra.

„Tavaly a tranzakciószám rég nem látott magasságba emelkedve elérhette a 160 ezret és látva a tendenciát, a jövőben is emelkedésre számítunk. Az új vásárlóréteg piacra lépésével a használt lakások árai is minden bizonnyal tovább nőnek, főként az évek óta igen népszerű panellakásokra lehet még nagyobb a kereslet, annak ellenére, hogy csak az elmúlt egy évben is 13%-ot nőtt az országos átlagáruk.” – teszi hozzá.

Számolj velünk!

Segítünk megtalálni a legjobb lakáshitelt és lakástakarékot gyorsan és egyszerűen!
A bankok legjobb ajánlatait itt találhatod >>>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Minden autóst érintő fejlesztést jelentettek be
Herman Bernadett | 2026. január 28. 12:31
Új szereplő jelent meg a magyar online biztosításközvetítői piacon: a SimplePay Zrt. és a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. együttműködésében elindult a simplebiztositas.hu, egy új, teljesen online működő biztosításközvetítői platform, amely a mesterséges intelligenciát is használja. 
Személyes pénzügyek Csaknem 50 ezer csaló cég szerepel már az MNB nyilvántartásában, ön is böngészhet közöttük
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 12:46
Naponta tucatnyi céggel bővül a táblázat, az MNB mellett a külföldi hatóságok is folyamatosan adják ki a figyelmeztetéseket. 
Személyes pénzügyek Még mindig kizárva – megjelent az otthontámogatás fontos módosítása
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 07:16
Egy kör továbbra sem kap lehetőséget, a határidőt viszont kitolták. Fontos változásokat hozott az otthontámogatásról szóló jogszabályok módosítása.
Személyes pénzügyek Ne induljon útnak utasbiztosítás nélkül
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 12:38
Kihívásokkal indult az új év a biztosítók számára, hiszen az extrém hidegben több a káresemény mint normális időjárás esetén, de a piaci szereplők folyamatosan az ügyfeleik rendelkezésére állnak – mondja Jeney Attila, a Magyar Biztosítók Szövetségének  (MABISZ) kommunikációs vezetője. 
Személyes pénzügyek Új határidő: eddig lehet igényelni a közszolgálati otthontámogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 10:46
Február 15-ig lehet igényelni a közszolgálati otthontámogatást a korábbi, január 20-ai határidő helyett. A munkáltatói kölcsön sem akadály, és az önkormányzat tűzoltói is igényelhetik az akár 1 millió forintot.
Személyes pénzügyek Az Otthon Starthoz már legalább 200 ezer forint ajándékpénzt ajánlanak
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:06
A kedvezményes hitelprogram elindítása után egyre több bank kínált külön jóváírást – azaz ajándékpénzt – és a verseny odáig fokozódott, hogy már minden bank ajánlata között szerepel legalább 200 ezer forint jóváírás valamilyen formában.
Személyes pénzügyek Rengeteg kedvezménytől elbúcsúzhatnak az egyedülálló anyák
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 08:21
Az elmúlt években bővült az elérhető családtámogatások köre, azonban az egyedülálló szülőknek továbbra sincs egyszerű dolguk. A párban élők bizonyos élethelyzetekben több kedvezménnyel számolhatnak, de a hiteligénylés és az ingatlanvásárlás is jóval nagyobb kihívást jelent az egyedülállók számára. A Bank360 kiszámolta, hogy nemtől, életkortól és a nevelt gyermekek számától függően kik és milyen mértékben tudják kihasználni a különböző kedvezményeket. 
Személyes pénzügyek Így takaríthat meg évi 233 ezer forintot a lakáshitel törlesztőjéből
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 07:48
A 2026-os minimálbér-emelés nem várt helyről hoz segítséget a lakáshiteleseknek: az egészségpénztári megtakarításokból törleszthető havi keretösszeg 11 százalékkal emelkedett. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint egy házaspár így évente már közel 233 ezer forintot kaphat vissza „ajándékba”, csupán a tudatos pénztárhasználat révén.
Személyes pénzügyek Lesújt a vasszigor: 2 perce marad minden banknak
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 11:16
Komoly követelményt kell teljesítenie a bankoknak, melyről a módosított pénzforgalmi törvény rendelkezik. 
Személyes pénzügyek Lehet Önnél van az egyik: vitték, mint a cukrot ezeket a járműveket
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 09:13
Ismét rekorddal zárta az évet ez a piaci szegmens. 2025 mindent vitt az előzetes adatok szerint a használtautó-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG