2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két hét múlva indul az újabb kör: a forinthitelesek és a tényleges devizahitelesek elszámolása. Az MNB szerint mintegy 3,5 millió szerződés érintett, de a visszatérített összeg nyomában sem lesz a deviza alapú hitelesek visszaírásának.

Hamarosan indul az elszámolás második felvonása, a bankok augusztus elsejétől kezdik kiküldeni a tájékoztató leveleket a forinthiteleseknek és a devizakölcsönüket devizában törlesztőknek.

Mintegy 3,5 millió forint- és közel 17 ezer devizában törlesztett hitelszerződés érintett, levelet csak azok kapnak, akiknek az esetében nem történt tisztességtelen kamat-, díj- vagy költségemelés - mondta az MTI-nek Binder István, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti szóvivője. Az érintett adósok összesen 300-400 milliárd forint visszatérítésére számíthatnak. Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára korábban úgy becsülte, hogy ősszel a forinthitelesek várhatóan összesen 250 milliárd forintot kaphatnak vissza. Korábbi cikkünkben jeleztük: a bankok szerint az érintettek közül 10-20 százalék között lehet azok aránya, akik egyáltalán valamit is remélhetnek a bankjuktól.

A további körök

Ősszel jönnek a végtörlesztők, esetükben az elszámolás nem volt automatikus, azt az ügyfeleknek kellett kezdeményezni. A mintegy 170 ezer érintettből ezzel a lehetőséggel csak pár tízezeren éltek, a várakozások szerint ők sem számíthatnak nagy pénzekre.

Az elszámolás további körében pedig azok számíthatnak némi visszatérítésre, akik 2010 novembere után vettek fel kölcsönt. A bankoknak ezekkel a hitelekkel nem kellett automatikusan elszámolniuk, de az MNB azonban közérdekű pert indíthatott ezért. Több mint kétszáz piaci szereplőből 56 önként vállalta, hogy visszafi zeti a vitatott tételeket, míg 16 hitelintézet esetében a jegybank perelt. Az eljárásoknak eddig kevesebb mint a fele zárult le jogerősen. Tegnap például az UCB Ingatlanhitel Zrt. ügyében hirdetett ítéletet a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla. A bíróság részben megváltoztatta a Fővárosi Törvényszék korábbi döntésének megfellebbezett rendelkezéseit, s egyes kifogásolt szerződési feltételeket tisztességesnek talált, nagyobbrészt azonban így is az MNB által képviselt álláspontot fogadta el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
Személyes pénzügyek Engedett az OTP Bank díjaiból, a Gránit Banknak erre nem volt szüksége
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 16:10
Miután az MNB megállapodott a Bankszövetséggel a lakossági díjak csökkentéséről.
Személyes pénzügyek Nagy változásra számíthatnak a Horvátországba utazók
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 11:52
Horvátországban 2026-tól betiltják a játékgépeket a vendéglátóhelyeken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG