3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Holnap utalja az államkincstár a hónapban esedékes második családi pótlékot. Túlságosan azonban nem örülhetnek az érintettek, hiszen ebben az esetben nem extra, egyszeri és ünnep előtti pluszjuttatásról van szó.

Az előző évekhez hasonlóan idén decemberben is kétszer kapnak pénzt azok a szülők, akik jogosultak családi pótlékra. Ez azonban nem egy egyszeri plusz juttatás, hanem az év végi ünnepek miatt előrehozott januári járandóság.

A decemberben esedékes pótlékot az államkincstár hó elején, másodikán elutalta a családoknak, a második, papíron januári kiutalás december 19-én, tehát holnap történik meg. Ez azt jelenti, hogy akikhez készpénz formájában érkezik a juttatás, azok is a napokban hozzájutnak.

Nyilván az igazán rászorulóknak, akik alacsonyabb jövedelemből kénytelenek megélni, különösen jól jön az ünnepek előtt az a pár ezer forint plusz, ezzel párhuzamosan ugyanakkor rendkívül megnehezíti az újév első hónapját. Ekkor ugyanis a korábbi utalás miatt, nem érkezik családi pótlék az érintettekhez.

Az alanyi jogon járó családi pótlék összege egyébként 2008 óta változatlan. Az ellenzék rendszeresen felveti, hogy szükség lenne ezt a juttatást is megemelni, ha már a kormány családbarátként tekint magára és rendre előhozakodik a családtámogatási rendszerrel. Ám az alanyi jogon járó ellátási forma némiképp ellentétes a kormányzati logikával, mely sokkal inkább a munkához, a fizetésekhez köti a támogatásokat, lásd a személyi jövedelemadóból érvényesíthető családi adókedvezmény.

A családi pótlék összege jelenleg egy gyermek esetén 12 200 forint, ha a fiatalkorút egyedülálló szülő neveli, akkor kicsit magasabb az összeg, 13 700 forint. Ha a szülők két gyermeket nevelnek, akkor gyerekenként 13 000 forintot kapnak, 3 vagy több gyermeknél pedig gyerekenként 16 ezer forintot utal az állam. Az ellátás minden esetben némileg magasabb akkor, ha a gyerekeket egyedülálló szülő nevelni, vagy tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyerekről van szó.

Ugyanakkor ez az összeg jó eséllyel nem minden érintetthez jut el. Ha ugyanis a gyerek az óvodában igazolatlanul mulasztott 20 nevelési napot, vagy az iskolában 50 tanórát hagyott ki nyomós indok nélkül, akkor megvonják a szülőktől a családi pótlékot. Mint arról nemrég beszámoltunk, Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára szerint a 2018/2019-es tanévben 11 340 fő rendelkezett 50-nél több igazolatlan órával. Vagyis ennyi érintett miatt estek el a szülők a családi pótléktól.

Az államtitkár szerint a szüneteltetés jogintézménye azért indokolt, mert a családi pótlék az állam hozzájárulása a gyermek nevelési, iskoláztatási költségeihez. Az állam részéről az az elvárás, hogy a családi pótlékra jogosult szülő gondoskodjon arról, hogy a gyermeke megfelelően teljesítse a számára előírt óvoda- és iskolalátogatási kötelezettséget.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Magas kamatot fizetnek a bankbetétek, mégsem kapkodnak értük
Privátbankár.hu | 2026. május 27. 07:06
Nem csak a Magyar Nemzeti Bank tartja az alapkamatát még mindig 6 százalék felett, több pénzintézet is ezt meghaladó vagy ettől ettől alig elmaradó betéti ajánlatokkal igyekszik magához csábítani az ügyfelek megtakarításait a BiztosDöntés.hu összesítése szerint. Hiába azonban az akár 6-8 százalékos kamat, a lekötött betétekért nem kapkodnak, a bankszámlákon lévő pénz 15 százalékát fektette be csak így a lakosság.
Személyes pénzügyek Késés, lopás, baleset: mire fizet az utasbiztosítás?
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 15:57
Világszerte megannyi bizonytalanság veszélyeztetheti a tervezett nyári utazásokat, ezért a Magyar Biztosítók Szövetsége idén is fontos tudnivalókkal szeretné segíteni a külföldre indulókat annak érdekében, hogy mindnyájan biztonságban tölthessék a nyári szabadságukat. Ma már széleskörű utasbiztosítási ajánlatokkal szolgálnak a biztosítótársaságok, ezért érdemes körültekintően megválasztani az úticélnak, valamint az időtöltési szándékainknak megfelelő, adott kockázatokhoz szükséges fedezeteket. A Magyar Biztosítók Szövetsége azt javasolja, hogy mielőtt megkötnének egy utasbiztosítást, kérdezzék meg a biztosítókat, vagy vegyék igénybe a biztosítási tanácsadók segítségét.
Személyes pénzügyek Nem javul a bérhelyzet, szégyenpadon a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 08:58
Jól érzi, ha a fizetését látva csodálkozik: a magyar bérek szinte minden összevetésben a rangsorok aléján tanyáznak. A folytatás sem túl rózsás. 
Személyes pénzügyek Már megint a Revolut: áthelyezésről érkezik újabb levél a magyaroknak
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 06:33
Az újabb fejlemény kapcsán a társaság elkezdte kiküldeni a magyarországi ügyfeleinek a számlák áthelyezéséről szóló részleteket.
Személyes pénzügyek Itthon: 18 százalék az infláció – nincs egyedül, ha ezt érzi
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 13:19
Ez azonban egy kutatás szerint még így is optimista érték.
Személyes pénzügyek Véget ért a milliós összdíjazású verseny – ezek a legjobb csapatok!
Gáspár András | 2026. május 14. 16:31
Egy budapesti gimnazista csapat nyerte a Privátbankár.hu által szervezett Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! című versenyt; a top 4-be bejutottak a veresegyházi, a kőszegi és a szegedi diákok is.
Személyes pénzügyek Érkeznek a nyugdíjak: itt a májusi rend
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 06:44
Múlt hónapban is volt eltérés a szokásos ütemezéshez képest.
Személyes pénzügyek Sorban állnak a magyarok a bankokban: mindenki hitelt akar
Herman Bernadett | 2026. május 6. 18:59
Soha nem látott mennyiségű lakáshitel és személyi hitel kelt el márciusban. 
Személyes pénzügyek Jön a Tisza-kormány és a vagyonadó, mi lesz a magyar milliárdosokkal?
Herman Bernadett | 2026. május 6. 16:14
Az egész világ árgus szemekkel figyeli, sikerül-e Magyar Péterék terve a vagyonadóval kapcsolatban. Sok sikertelen próbálkozás volt már a világban, de jól is meg lehet oldani a problémát. 
Személyes pénzügyek Térképen kereshetők az átlagos magyar nyugdíjak – mutatjuk
Privátbankár.hu | 2026. május 6. 08:07
Interaktív térképre vitték a fontos számokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG