3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A Gazprom után egy újabb orosz energetikai óriásvállalat, a Rosznyeft helyi érdekeltségét is állami vagyonkezelői felügyelet alá veszik Németországban - közölték pénteken.

A szövetségi gazdasági minisztérium közleménye szerint az energiaellátás biztonságának fenntartása érdekében a közüzemi hálózati felügyelet (Bundesnetzagentur) veszi át az ellenőrzést a Rosneft Deutschland GmbH (RD) és a céghez tartozó RN Refining & Marketing GmbH felett, egyelőre fél évre.

Először az orosz kőolajra vezették be az újabb szankciócsomagot, aztán jöttek a vállalatok. Fotó: depositphotos
Először az orosz kőolajra vezették be az újabb szankciócsomagot, aztán jöttek a vállalatok. Fotó: depositphotos

Ezzel a német állam felügyelete alá kerül a többségében az orosz állam tulajdonban lévő Rosznyeft németországi cégének három helyi olajfinomítóban birtokolt részesedése is. A legfontosabb az ország keleti részén, a lengyel határon fekvő Schwedtnél működő finomító (PCK Schwedt), amelynek döntő szerepe van Berlin és a főváros körül elterülő Brandenburg tartomány, valamint Lengyelország nyugati részének üzemanyag-ellátásában. Az 54,17 százalékban az RD tulajdonában álló finomító a Barátság kőolajvezetéken keresztül kap olajat Oroszországból.

A társaság a második legnagyobb németországi finomítóban, a karlsruhei Mineralölraffinerie Oberrheinban (MIRO) és a bajoroszági Ingolstadt térségében működő BayernOil finomítóban is rendelkezik részesedéssel.

Az intézkedés háttere, hogy a szövetségi kormány terve szerint Németország az év végén felhagy az Oroszországból származó kőolaj használatával, annak ellenére, hogy a vezetéken érkező orosz kőolajra egyelőre nem vonatkoznak az Oroszországgal szemben az Ukrajna ellen indított háborúja miatt bevezetett európai uniós büntetőintézkedések.

A gazdasági minisztérium közleményében kiemelték, hogy az RD a németországi olajfeldolgozó kapacitás mintegy 12 százalékát képviseli, és ezzel az ágazat egyik legnagyobb szereplője.

A vagyonkezelői felügyelet elrendelését az energiabiztonságról szóló törvény egy nyári - a német sajtóban lex Rosznyeftnek is nevezett - módosítása tette lehetővé. A jogszabály szerint az ország működéséhez elengedhetetlenül fontos - az úgynevezett kritikus infrastruktúrához sorolt - energetikai vállalatokat vagyonkezelői felügyelet alá lehet helyezni, ha az a veszély fenyeget, hogy az intézkedés nélkül az adott társaság az ország érdekeit tekintve nem megfelelően tevékenykedik, veszélybe sodorva az energiaellátás biztonságát.

Hasonló érvek alapján vették felügyelet alá tavasszal a Gazprom németországi érdekeltségét, a Gazprom Germania GmbH-t. Az intézkedés után a többi között kiderült, hogy a vállalat 1 százalék alá süllyesztette a rehdeni gáztározó töltöttségi szintjét, vagyis majdnem teljesen kiürítette az Alsó-Szászország tartományban fekvő tározót, amely a 3,9 milliárd köbméteres kapacitásával nemcsak Németország, hanem egész Nyugat-Európa legnagyobb földgáztározója.

(MTI)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Már megint miben mesterkedik Elon Musk?
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:05
Musk 1,4 milliárd dollárért vásárolt SpaceX részvényeket.
Vállalat Újabb rekord a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibervédelmi cégnél
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 17:44
66 százalékos növekedéssel 2,3 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2025-ös évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2024-ben elért közel 1,4 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a 2025-ös évben mintegy 50 százalékkal, 193,8 millió forintra bővült a 2024. évi 128,8 millió forintos szintről – derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből. 
Vállalat Kétsebességes pályán a hazai ingatlanpiac – interjú Gereben Mátyással
Natív tartalom | 2026. április 21. 17:05
A magyar ingatlanpiac 2025-ben látványosan kettévált: miközben a hotelek és a kiskereskedelmi ingatlanok erős teljesítményt nyújtottak, az irodapiac továbbra is kihívásokkal küzd. A háttérben gazdasági bizonytalanság, átalakuló bérlői igények és a fenntarthatóság felértékelődése áll. Ezekről a trendekről beszélgettünk Gereben Mátyással, a CPI Hungary országmenedzserével.
Vállalat Átadja a stafétát az Apple vezérigazgatója
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 08:54
Tim Cook lemond a Steve Jobs-tól 15 éve örökölt vezérigazgatói posztról az Apple-nél. Ez idő alatt az Apple piaci értéke mintegy 3600 milliárd dollárral nőtt.
Vállalat Elköszönt az RTL-től, átalakuló tévézésről ír a vezérigazgató-helyettes
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 12:53
Endrei-Kiss Judit, aki LinkedInen hosszabb bejegyzést szentelt a témának. Bejegyzésében az iparág átalakulásáról és a szervezeti változásokról is írt.
Vállalat Csányi Sándor Orbán Viktorról: továbbra is szívesen látja a meccseken, a magángépére is meghívja
Herman Bernadett | 2026. április 17. 17:21
Nagy Márton jó szakember, Varga Mihály kiváló munkát végez, Orbán Viktort pedig szívesen látja a magyar válogatott meccsein továbbra is – mondta az OTP elnöke a közgyűlés után. 
Vállalat Több százezer autót hív vissza a Honda a hibás légzsák miatt az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:32
Balesetveszélyes hiba miatt óriási visszahívás indult.
Vállalat Járattörlések jönnek a megugró üzemanyagköltségek miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:16
160 európai járat esik ki a menetrendből.
Vállalat Üzentek az új kormánynak a magyar vállalkozók
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 16:39
Öt negyedév után ismét optimisták.
Vállalat A globális bizonytalanság ellenére 2026-ra is növekedést vár a Bosch
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 15:56
A 2025-ös pénzügyi évben 91 milliárd eurós árbevételt értek el, 2-5 százalékos árbevétel-növekedést várnak 2026-ra. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG