2p

Az alkotások a Postapalotába és a Magyar Telekom székházába kerülnek majd.

Júniusban derült ki, hogy két új szobrot is rendelt a Magyar Nemzeti Bank, most pedig már azt is tudni, mennyiért. A műtárgyak vásárlásáról ugyanis megjelent a közbeszerzés, melyet a 24.hu szúrt ki, és abban az áll, hogy az Arany Dinamikája és a Csodaszarvas elnevezésű szobrok

nettó 326,5 millió forintba kerülnek.

Az előbbi ára nettó 127 millió, az utóbbié pedig nettó 199,5 millió forint.

A szobrok az egykori Postapalotát díszítik majd a budai Krisztina körúton. A kivitelezéssel a Dante Birodalom Kft.-t bízták meg, mely annak a Szőke Gábor Miklósnak a cége, akinek egyik legismertebb alkotása a Groupama Aréna előtti Fradi-sas. Az MNB külön kérte a Közbeszerzési Hatóságot, hogy engedélyezze a szobrok hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás keretében történő beszerzését, hiszen nem alkotókat akartak versenyeztetni, hanem kifejezetten Szőkétől szerettek volna szobrot rendelni.

Az Arany Dinamikája esetében az alkotó "egy suhanó masinát képzelt el, amely plasztikája levegőben száguldozó elemekből épül fel, egyszerre szelve át teret és időt. A gazdaság dinamikáját Szőke elcsúsztatott aranyrudakkal formázná meg, amelyek szinte a levegőben, egymást alig érintve lebegnének, a suhanás érzetét imitálva" - áll a leírásban. A Csodaszarvas 4,5 méter magas és 7,2 méter hosszú szobor lenne, egy 6,5 méter magas sziklát ábrázoló talapzaton, azaz az egész kompozíció 11 méterrel emelkedhet a Postapalota látogatói fölé.

Az MNB nemrég már végrehajtott egy másik drága szoborrendelési műveletet: júniusban összesen 667 millió forintért kértek két kompozíciót a Magyar Telekom székházába. Az egyik egy harcoló medve-bika szobor lesz, mely a tőzsdei elemzésekben használt gyertyadiagramokból épül fel, ez 197 millió forintba kerül. A másik alkotás 30 méteres ezüstszínű felhőből kiugró kilenc óriási aranyszínű oroszlánt ábrázol majd, ez pedig 470 millió forintból jön ki. Ezeket a szobrokat is versenyeztetés nélkül rendelték meg, szintén Szőke cégétől, mely így

két hónap leforgása alatt összesen 993,5 millió forintnyi megrendelést kapott a jegybanktól.

(24.hu, G7)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Az ANY 40 százalékkal növelte nyereségét az első félévben
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 19:58
Az ANY Biztonsági Nyomda nettó eredménye 5,33 milliárd forintra nőtt – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden közzétett beszámolóban.
Vállalat Az MBH bankban a Matolcsy kör már nem tulajdonos
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 18:00
A Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. részesedése immár nulla, közölte a bank a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Vállalat A WING eladta 18 lakásprojektjét Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 14:05
Rekordértékű, több mint 223 milliárd forint (2 405 millió PLN) összegű megállapodás született a WING többségi tulajdonában lévő Echo Investment által fejlesztett, valamint a vállalat résztulajdonában álló Resi4Rent bérlakásplatform portfoliójának valamivel több mint felének értékesítéséről.
Vállalat Véget ért a sztrájk az Egyesült Államokba legtöbb járatot indító légitársaságnál
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 13:41
Az Air Canada és a légiutas-kísérők szakszervezete előzetes megállapodást kötött, amellyel véget ér a napok óta tartó sztrájk.
Vállalat Trump lemásolná Nagy Márton ötletét
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 12:59
Az amerikai Eli Lilly árat emelt Nagy-Britanniában, miközben a dán Novo Nordisk az Egyesült Államokban csökkentette a fogyasztó gyógyszer árát. 
Vállalat Nem akármilyen befektetők érkeznek az Intelbe
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 11:37
A Trump-kormányat és a Softbank is beszállna az Intelbe. A chip-gyártó üzletág felvirágoztatása a cél. 
Vállalat Felére csökken a fogyasztó csodaszer ára
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 09:47
A felére csökkenti a legnépszerűbb gyógyszerének árát a Novo Nordisk. 
Vállalat A füstben nemcsak az egészség vész el, hanem az igazság is?
Natív tartalom | 2025. augusztus 18. 14:22
Az internet által az emberiség történetében először jutottunk el oda, hogy bárki szinte bármiről bármikor információhoz juthat. Egy kattintással válhatunk szakértővé bármilyen témában, legalábbis látszólag. A valóság azonban árnyaltabb: a „korlátlan tudás” korszakában a bizonytalanság, az álhírek és a tévhitek is minden korábbinál gyorsabban terjednek.
Vállalat Kirobbanó erőben a hazai tőzsde prémiumpapírja
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 08:57
Javuló hatékonyság mellett 20 százalék felett bővült az AutoWallis árbevétele az első félévben.
Vállalat Itt az MNB és a bankok közös nagy dobása, ezzel mindenki jól jár
Herman Bernadett | 2025. augusztus 15. 05:49
Szeptemberben indul a Magyar Nemzeti Bank (MNB) minősített vállalati hitelprogramja (MVH), amelyben már több bank is jelezte, hogy részt venne. Az Erste is ezek közé tartozik, Cselovszki Róbert, a hitelintézet vezérigazgató-helyettese reméli, hogy a kezdeményezés fellendítheti az elmúlt években padlóra került vállalati hitelezést. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG