3p
Már csak ma tehet bejelentést az, aki a tárgyévben készletre vételkor szeretné megállapítani a termékdíjat.

Jogvesztő határidő a mai az adózást érintő több területen is – hívják fel a figyelmet a Mazars szakértői. Néhány órája maradt az érintett adózóknak, hogy bejelentsék az adóhatóságnál, ha a tárgyévben készletre vételkor szeretnék megállapítani a környezetvédelmi termékdíjat, illetve azt is, ha a termékdíj-átalányt vagy az egyéni hulladékkezelést választják. A nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat azt javasolja, senki ne várja meg a mulasztási bírságot.

Szólj mindenképp

A gazdálkodók sok esetben választják azt a kényelmesnek tűnő megoldást, hogy a környezetvédelmi termékdíjat a készletre vételkor állapítják meg, még abban az esetben is, ha ezt előzetesen nem így jelentették be a NAV-nak. A termékdíj korábban történő megfizetése látszólag nem okoz kárt senkinek, az adóhatóság mégis mulasztási bírsággal díjazza.

Dr. H. Nagy Dániel, a Mazars szenior adómenedzsere kiemelte: „A mai nap még nyitva áll a lehetőség az adózók előtt, hogy bejelentést tegyenek, ha a tárgyévben készletre vételkor szeretnék megállapítani a termékdíjat. Vannak ugyan ehhez kapcsolódó átmeneti szabályok, amelyekre figyelemmel kell lenni, ugyanakkor azt javasoljuk mindazoknak, akik a készletre vétel időpontjában keletkeztetik a kötelezettséget, ám ennek tényét nem jelentették be az adóhatóságnak, hogy haladéktalanul rendezzék helyzetüket.”

Környezetvédelmi termékdíjat kell fizetni többek között a gumiabroncs, a hűtőközegek, a csomagolás, az akkumulátor, a reklámhordozó papír, valamint az elektromos és elektronikai berendezések importja, belföldi forgalomba hozatala vagy saját célú felhasználása után.

Január utolsó napja a termékdíj-átalányt választóknál is jogvesztő határidő. Aki csekély mennyiségű termékdíjas terméket hoz forgalomba, vagy használ fel saját célra, de eddig az általános szabályok szerint állapította meg a termékdíjat, annak ideális az egyszerűsítés, hiszen a termékdíj-átalányt évente csak egyszer kell bevallani és megfizetni. Az átalány fizetése a gépjárműforgalmazók vagy importálók, illetve a mezőgazdasági termelők esetében is alkalmazható.  Aki a tárgyévre az átalányfizetést szeretné alkalmazni, ma még bejelentheti.

Kevesebb vállalkozást érint, de számukra fontos hír, hogy a mai nap a határideje az egyéni hulladékkezelésre való átállás bejelentésének is. Az egyéni hulladékkezelés viszonylag nagy adminisztrációval jár, a 2017-re ezt választó cégeket pedig bejelentési kötelezettség is terheli. Ezekben az esetekben a január 31. határnap jogvesztő, igazolási kérelem benyújtásának sincs helye!

Címkék: Vállalat Adó Mazars NAV

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nagybankok Európában: kiderült, melyik országban hány található
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 09:12
Átlagosan hat nagybank van egy európai országban, a hét nem olyan sok – írja elemzésében az Mfor.hu.
Vállalat Nyáron már ezekbe a horvát városokba is Wizz Airrel repülhetünk
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 19:45
Újabb, Magyarországhoz még közelebbi horvát városba indít járatokat a Wizz Air. Nyáron Dubrovnik mellett már Zadarba is szinte pillanatok alatt el lehet jutni majd repülővel.
Vállalat Ez fájni fog: óriási elbocsátásokat jelentett be a brit sportautó-gyártó
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 13:30
Az Aston Martin Lagonda brit sportautó-gyártó a tavalyi 5 százalék után idén jóval nagyobb, a munkaerő akár 20 százalékát is érintő létszámleépítést tervez – jelentette be a cég szerdán.
Vállalat Nagy üzletet jelentett be, chipgyártóban lehet tulajdonos a Facebook anyavállalata
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 12:30
100 milliárd dolláros megállapodást írt alá a Meta és az Advanced Micro Devices (AMD).
Vállalat Elindul Magyarország egyik legnagyobb szélerőmű-beruházása, óriásit nőhet a kapacitás
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 12:15
Nagyszabású szélerőmű-fejlesztést indít a Green Energy Investhor Zrt. (GEI) a Kisalföldön: a Vadosfa térségében, mintegy 15 kilométeres körzetben tervezett beruházás 70 korszerű szélturbinával összesen 499 MW új beépített kapacitást hoz létre. Éves szinten így várhatóan 1200 GWh villamosenergia-termelést biztosít majd.
Vállalat Felejthető éven van túl Európa egyik legnagyobb bankja
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 08:45
A brit HSBC Holdings Plc., Európa legnagyobb, de elsősorban Ázsiára összpontosító bankjának nyeresége 7 százalékkal csökkent tavaly.
Vállalat A nemkívánatos nagybankok óvatosan szóltak vissza Nagy Mártonnak
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 19:40
A nemzetgazdasági miniszter szerint csak öt nagybanknak van megfelelő hely Magyarországon.
Vállalat A Mol közleményben reagált a gyanúra
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 17:40
Bennfentes kereskedés gyanújával fordult a jegybankhoz a tőzsdei kisbefektetőket képviselő szövetség.
Vállalat Figyelmeztetést adott ki a Wizz Air, ekkor jön a leállás
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 13:25
Egy tervezett karbantartás lesz az ok.
Vállalat Itt tartunk! A NAV ellenőrzések támogatója: az AI
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 07:59
A mesterséges intelligencia is kiveszi a részét a csalárd adózók kiszűréséből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG