4p
Rájár a rúd az Uberre. Az utóbbi időben megjelenő sorozatos botrányok miatt sok vezetőségi tag tartja kézközelben felmondását, mivel egyelőre nem látszik pontosan, milyen célok felé halad a sofőrszolgálat. A kanadai kormány most új rendelettel adóztatná meg a céget, ami újra versenyhelyzetbe hozná a taxi társaságokat. Jelenleg azonban nem csak emiatt fáj a vállalat feje.

Komolyabb adókat szednének az Ubertől Kanadában – derült ki a Justin Trudeau kanadai miniszter által bemutatott éves költségvetésből. A fuvarmegosztó vállalat ezzel olyan adósávba kerülne, ami eltüntetné versenypiaci előnyét a hagyományos taxikkal szemben - írja a Reuters.

A költségvetési nyilatkozat szerint Justin Trudeau liberális kormánya módosítaná a jövedéki adóról szóló törvényt, ami a taxi társaságokéhoz hasonló adóterhet róna az Uberre. A jelenlegi törvény értelmében az Uber sofőröknek lehetőségük van kikerülni az adórendszert, amennyiben a bevétel nem haladja meg a 30 ezer kanadai dollárt (CAD). A mostani törvény eltörölné ezt a kedvezményt.

Így lenne egyenlő?

A kanadai pénzügyminiszter szerint fontos, hogy egyszerűbb és igazságosabb adórendszert alkossanak. A mostani intézkedések csak eltörlik a versenypiaci egyenlőtlenségeket. Akár Uberben, akár taxiban utazunk, kötelesek vagyunk forgalmi adót fizetni. Úgy gondoljuk, ez a helyes megközelítés, amit a kanadai nép is elvárna – tette hozzá Bill Morneau.

Az Uber szóvivője elmondta, egyelőre felülvizsgálják a módosított költségvetést és annak lehetséges következményeit, a napokban azonban újabb közlemény várható részükről.  Az előrejelzés szerint a törvénymódosítás több mint 3 millió kanadai dollárral növelheti az idei költségvetési mutatót, de következő években 5 millió fölé is emelkedhet ez az érték.

Egyre többen mondanak fel

A adóterhek természetesen a fuvardíjak emeléséhez is vezetnek, de nem csak emiatt fáj a 70 milliárd dolláros cég feje. Alig hét hónap után mondott le posztjáról a vállalat elnöke, Jeff Jones. Távozásának oka nem teljesen világos, de a hírek szerint Jones szerepe megkérdőjeleződött, amikor is a cég új ügyvezető igazgatót kezdett keresni a jelenlegi vezérigazgató, Travis Klanick mellé. Erről itt olvashatsz részletesebben.

Jones feladatköre némiképp átfedésben volt az ügyvezetői teendőkkel, az Ubernél tapasztaltak alapján azonban úgy érzi, nem ő a legmegfelelőbb ember erre a célra, így inkább búcsút intett a vállalatnak, és a több ezer munkatársnak. A vezérigazgató-helyettes Brian McClendon pedig politikai pályára készül, így ő is várhatóan április elejével távozik a csapatból.

Hasonlóan nagy port kavart nemrégiben a mérnöki vezető, Amit Singhal lemondása is, aki szexuális zaklatás vádja miatt hagyta ott az Ubert. Egy korábbi alkalmazott blog-bejegyzése szerint a cégnél igencsak gyakori a szexuális zaklatás, gyakran következmények nélkül.

Alkalmazással a rendőrség ellen

A vállalat ezelőtt titkos alkalmazása miatt került reflektorfénybe. A New York Times írása alapján az Uber éveken keresztül használt egy titkos eszközt, ami képes megtéveszteni a hatóságokat az olyan országokban, ahol jelentős korlátozás vagy tiltás alá esik a cég működése. A Greyballnak nevezett alkalmazás többek között az Uber adatbankjából gyűjtött információkat, hogy azonosíthassa és megkerülhesse a hivatalos személyeket.

Az Uber e-mailben reagált a vádakra. Szerintük a program segített megtagadni a csalárd felhasználók felkéréseit, akik sértik a szolgáltatás feltételeit, legyen szó a sofőrök fizikai bántalmazásról, a tisztességtelen versenytársakról - vagy éppen azokról az ellenlábasokról, akik hivatalos személyeknek jelentenek, korlátozva ezzel a járművezetőt.

Csak megszivatták az Ubert: kötelező lesz a nyelvvizsga - részletek >>>

Az Uber egyik alkalmazottja is megerősítette: a vállalat valóban használt efféle technikákat. Ugyanakkor hozzátette: Az Egyesült Államokban nem működött egy évnél tovább a titkos program. A New York Times szerint az Uber nem csak Bostonban és Las Vegasban, hanem Kínában, Olaszországban, Franciaországban és Dél-Koreában is használta a Greyballt.

Az Uber körüli botrányokról már rengeteget írtunk, a cikkeket itt találod a Privátbankár.hu-n. >>>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A Wizz Airre veszélyesebb a kerozinhiány, mint a Ryanairre
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 19:37
Az ír légitársaságnak kevesebb a közvetlen közel-keleti kitettsége, mint magyar versenytársának, ezért jobb helyzetben van a kerozinhiány idején. Az iráni háború kitörése óta a kerozin ára a duplájára nőtt.
Vállalat Megjött a Wizz Air válasza a bedőlésével kapcsolatos nyilatkozatra
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 17:30
A fapados társaság ezt nem hagyhatta szó nélkül.
Vállalat Eladási hullám a Wizz Air részvényeinél, miután a versenytárs szerint becsődölhet a cég
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 16:30
A Ryanair vezérigazgatója szerint az olajárrobbanás miatt az ír fapados légitársaság több versenytársa, így a Wizz Air is csődöt jelenthet. Michael O’Leary szavait a Wizz Air-részvények rögtön megérezték.
Vállalat Újabb országban nyert el importőri jogokat az AutoWallis
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:19
Romániában is bevezethetik a kínai márkát.
Vállalat Már a végkielégítésekről tárgyalnak az Electrolux jászberényi gyárában
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:24
Hatszáz embert küldenek el, 2026 végén bezár a gyár.
Vállalat Már megint miben mesterkedik Elon Musk?
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:05
Musk 1,4 milliárd dollárért vásárolt SpaceX részvényeket.
Vállalat Újabb rekord a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibervédelmi cégnél
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 17:44
66 százalékos növekedéssel 2,3 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2025-ös évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2024-ben elért közel 1,4 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a 2025-ös évben mintegy 50 százalékkal, 193,8 millió forintra bővült a 2024. évi 128,8 millió forintos szintről – derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből. 
Vállalat Kétsebességes pályán a hazai ingatlanpiac – interjú Gereben Mátyással
Natív tartalom | 2026. április 21. 17:05
A magyar ingatlanpiac 2025-ben látványosan kettévált: miközben a hotelek és a kiskereskedelmi ingatlanok erős teljesítményt nyújtottak, az irodapiac továbbra is kihívásokkal küzd. A háttérben gazdasági bizonytalanság, átalakuló bérlői igények és a fenntarthatóság felértékelődése áll. Ezekről a trendekről beszélgettünk Gereben Mátyással, a CPI Hungary országmenedzserével.
Vállalat Átadja a stafétát az Apple vezérigazgatója
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 08:54
Tim Cook lemond a Steve Jobs-tól 15 éve örökölt vezérigazgatói posztról az Apple-nél. Ez idő alatt az Apple piaci értéke mintegy 3600 milliárd dollárral nőtt.
Vállalat Elköszönt az RTL-től, átalakuló tévézésről ír a vezérigazgató-helyettes
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 12:53
Endrei-Kiss Judit, aki LinkedInen hosszabb bejegyzést szentelt a témának. Bejegyzésében az iparág átalakulásáról és a szervezeti változásokról is írt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG