3p
Egy vállalat dolgozói, vezető tisztségviselői 2015. november 28-tól egyszerűbb szabályozás szerint szerezhetnek közvetett tulajdonosi érdekeltséget a vállalatban. A közvetett tulajdoni érdekeltséget a Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP) biztosítja, amelynek szabályos működéséhez jelentős adózási kedvezmények is kapcsolódnak. A kedvezményeket részben a dolgozók, részben a vállalat vehetik igénybe. Az új szabályozás nem érinti a régi (még a kilencvenes években megalakult) MRP-ket, ezért azok változatlan formában működhetnek tovább. A kedvezmények miatt érdemes lehet elgondolkodni a korábbi szabályok szerint működő MRP-k átalakításán is - a témával foglalkozott a Trend FM műsora is.

A munkavállalói résztulajdonosi programok (mrp-k) működésének egyik klasszikus módja, hogy a cég a részvényei nyilvános forgalomba hozatalához kapcsolódóan juttat részvényt munkavállalóinak. Az új mrp-szabályozás is kifejezetten utal arra a lehetőségre, hogy egy cég a részvényei tőzsdei bevezetéséhez kötődően részesítse mrp-juttatásban munkavállalóit, vezető tisztségviselőit. A juttatás tényleges tárgya nem feltétlenül maga a részvény.

Előfordulhat, hogy az mrp-szervezet a tőzsdén értékesíti az általa a dolgozók javára kezelt részvényeket, és az árfolyamnyereséget fizeti ki nekik. Szintén elképzelhető, hogy az mrp-szervezet nem részvényeket, hanem részvényvételi jogokat kezel. Ilyenkor, az mrp-szervezet a tőzsdei bevezetést követően gyakorolhatja vételi jogát. A dolgozó nyeresége ilyenkor úgy keletkezik, hogy a vételi jog szerinti vételár alacsonyabb, mint az aktuális tőzsdei árfolyam.

Az mrp-juttatás tárgyát képező részvények tőzsdei forgalmazása megkönnyíti az mrp-szervezet működését is, mert az általa kezelt pénzügyi eszközök (részvények, részvényvételi jogok) piaci árfolyama könnyen megállapítható és ellenőrizhető. Zártkörűen működő részvénytársaságok által kibocsátott részvények piaci árát jellemzően csak értékbecslő tudja meghatározni. Jogvita esetén különböző szakértők értékbecslései könnyen adhatnak eltérő értékeket. Különösen kellemetlen lehet, ha az adóhatóság vitatja az értékbecslő által megállapított árat. Ha ugyanis az adóhatóság be tudja bizonyítani, hogy valós piaci ár alacsonyabb, mint az értékbecslő által megállapított érték a kettő különbözetét könnyen munkabérnek nyilváníthatja.

Az mrp-k működésének alapvető célja minden esetben a munkavállalók, vezető tisztségviselők tulajdonosi érdekeltségének megteremtése. E cél megvalósítását a részvények tőzsdei bevezetéséhez kapcsolódó mrp-juttatás esetén is biztosítani kell. Nehezen hihető, például, hogy a tőzsdei bevezetést megelőző pár napon belül az mrp-szervezet által a dolgozók javára megszerezett részvényekkel el lehet érni, hogy a dolgozók valóban a cég részvényesének érezzék magukat.

A beszélgetést a Trend FM honlapján hallgathatja meg >>

További információk a témában: www.mrpvilag.hu

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Elbocsátásokra készül egy autógyár, világszerte küldenek el embereket
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 17:12
Önkéntes létszámleépítést tervez a Nissan.
Vállalat Baj van a légzsákokkal – újabb autókat hívnak vissza
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 11:10
Sürgősen javítani kell.
Vállalat Furcsa mintát mutatnak a Mazda eladásának változásai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 16:15
A Mazda Motor Corporation pénteki közleménye szerint az idén január-májusban értékesített járműveinek száma éves szinten 4,3 százalékkal 533 402-re emelkedett.
Vállalat A BYD újabb gyárépítést indít, kormányzati segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 15:50
A kínai elektromos autógyártó 32 milliárd forintért épít buszgyártó üzemet Komáromban, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
Vállalat Dobott egy hátast a Nike nyeresége
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 14:33
Az amerikai sportszergyártó nyeresége 86 százalékkal zuhant a negyedik pénzügyi negyedévében az eladások csökkenése és a költséges vállalati szerkezetátalakítás hatására.
Vállalat Nagy siker a kínai mobiltelefongyártó második ajtómodellje
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 13:20
Xiaomi új SUV-jára leadott hatalmas megrendelések fokozzák a Teslával szembeni kihívásokat.
Vállalat Nagy bejelentést tett a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:41
A Magyar Telekom 2025. június 26-án rendkívüli közgyűlést tartott, amelyen döntés született a Társaság passzív mobil infrastruktúra portfoliójának egy kizárólagos tulajdonú leányvállalatba történő szétválasztásáról.
Vállalat Lepacsizott a Mol és az MVM – befutott egy méretes olajszállítmány
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:59
Megérkezett a horvát kikötőbe.
Vállalat Óriási üzlet közeleg az olajiparban?
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:14
80 milliárd dolláros biznisz lehet.
Vállalat Az Uber boszorkányos módszerrel jutott hatalmas profithoz?
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 17:31
Amerikai tudósok szerint egy algoritmus szisztematikusan megemelte a viteldíjakat a sofőrök és az utasok kárára. Korábban brit kutatók is erre jutottak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG