3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A magyar vállalkozások 27 százaléka biztosítja az otthoni munkavégzés lehetőségét dolgozói legalább egy részének, és a cégek háromnegyede a következő egy-két évben sem tervezi ennek megváltoztatását – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. MTI-nek küldött felméréséből.

A 2025 decemberében, csaknem 1500, mezőgazdasági és közszolgálati cégeket nem érintő, vállalkozás megkérdezésével készült kutatás szerint a home office Magyarországon stabil ugyanakkor erősen szegmentált foglalkoztatási formává vált: elterjedtsége kiemelkedő a szolgáltató szektorban és leginkább a nagyvállalatok (83 százalék) alkalmazzák. A tanulmányban felidézték: a koronavírus-járvány jelentősen hozzájárult ennek a foglalkoztatási formának az elterjedéséhez és elfogadottságához. Bár a pandémia után csökkent a szerepe, a hibrid munkavégzés aránya továbbra is jóval magasabb, mint 2020 előtt. 

A KSH adatai szerint 2025 augusztusa és októbere között mintegy 392 ezer munkavállaló dolgozott részben vagy egészben otthonról, ami a teljes foglalkoztatotti kör mintegy 9 százalékát tette ki. A felmérés alapján a távmunkát alkalmazó cégeknél átlagosan a dolgozók fele élhet az otthoni munkavégzéssel. Az összes megkérdezett vállalatot figyelembe véve a munkavállalók mintegy 13 százaléka, vagyis nagyjából minden nyolcadik dolgozó végez alkalmanként vagy rendszeresen távmunkát. A vállalatméret jelentős különbséget mutat: míg a mikrocégek körében átlagos az otthoni munkavégzés elterjedtsége, a 250 fő feletti cégek 83 százaléka alkalmazza ezt a foglalkoztatási formát. A teljes vállalati körre vetítve a mikrovállalkozások munkavállalóinak 17 százaléka, a 150-250 főt foglalkoztató cégeknél dolgozók 13 százaléka, míg a 250 fő feletti nagyvállalatok alkalmazottainak 21 százaléka végez legalább alkalmanként otthoni munkát – írták. 

Ágazati bontásban az üzleti szolgáltatások emelkednek ki, ahol a cégek több mint fele (55 százalék) biztosítja ezt a lehetőséget, különösen az informatikai, jogi, számviteli, kutatás-fejlesztési és mérnöki területeken, míg a kereskedelemben ez arány 25 százalék körül van, így az összes kereskedelemben foglalkoztatott dolgozó 11, a szolgáltatásokban dolgozók 37 százaléka érintett. 

A távmunkát is felvállaló építőipari cégek a dolgozók 30 százalékának biztosítja az otthoni munkavégzést, ami a teljes ágazati létszámnak 3 százalékát teszi ki, míg az iparban ugyanez a két arány 40, illetve 9 százalék. A GKI felmérése szerint a távmunkát alkalmazó cégek 76 százaléka nem tervez változtatást a jelenlegi gyakorlaton. Szigorítást mindössze 5 százalékuk jelzett, míg 4 százalék további enyhítést tart elképzelhetőnek. A mikrovállalkozások, illetve a 101-250 fő közötti cégek esetében a távmunka növekvő és csökkenő jelentőségével számolók aránya megegyezik, míg a 10 és 100 fő között foglalkoztatók körében a szigorításra számítók vannak érezhető többségben, ezzel szemben a nagyvállalati szektorban inkább a home office további terjedésére lehet számítani – derül ki a jelentésből.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nagyot kaszáltak tavaly a chipgyártók
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 08:47
Tavaly 793,4 milliárd dollár értékben adtak el félvezetőket világszerte, ami 21 százalékos növekedés 2024-hez képest – áll a Gartner amerikai technológiai piackutató honlapjára hétfőn fölkerült jelentésben.  
Vállalat BPA-mentes palackok és kötelező visszaváltás – a szakértő válaszol
Natív tartalom | 2026. január 12. 15:59
Nem véletlenül kerül rá a PET-palackokra, hogy BPA-mentes – habár ezeknek a műanyagoknak sosem volt közük a biszfenol-A nevű vegyülethez. Ugyanakkor a BPA-t rengeteg szörnyű betegséghez kötik, nem véletlenül övezi egyre nagyobb figyelem. A kötelező visszaváltási rendszer továbbra is komoly nehézségek elé állítja a gyártókat, de a folyamatos innováció egyre zöldíti az üdítőgyártást. Ezekről és másról is beszélgettünk Nagy Ervinnel, a hazai vitaminital és sportital gyártás úttörőjének számító R-Water Kft. társtulajdonosával, aki arról is mesél, miért jelent nehézséget az előírásnak megfelelő, újrahasznosított kupakkal lezárni egy üdítőt.
Vállalat Lukoil olajfúró tornyokat támadott Ukrajna a Kaszpi-tengeren
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 16:31
Az ukrán fegyveres erők három, Oroszország egyik legnagyobb olajvállalatához tartozó fúróplatformot támadtak meg – közölte az ukrán vezérkar vasárnap.
Vállalat A Dar Global és a Trump Organization 10 milliárd dolláros szaúdi fejlesztéseket indít
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 15:31
A szaúdi ingatlanfejlesztő két Trump márkájú luxusprojektet indít Rijádban és Dzsiddában, összesen 10 milliárd dollár értékben – jelentette be vasárnap Ziad El Chaar vezérigazgató.
Vállalat Norvégokra és kínaiakra is süt a megújuló nap Egyiptomban
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 15:05
Egyiptom összesen 1,8 milliárd dollár értékű megújulóenergia-megállapodást írt alá, jelentette vasárnap az állami televízió.
Vállalat Megtörik a három éves átok? Ez várhat idén a magyar cégekre
Imre Lőrinc | 2026. január 11. 12:01
Tavaly már sorozatban a harmadik évben csökkent a Magyarországon működő társas vállalkozások száma. Ez egybevág a harmadik éve stagnáló gazdasággal. A kilátásokat illetően az áprilisi választásokig nagy változásra nem számíthatunk, azt követően viszont akár pozitív fordulat is elképzelhető.
Vállalat Kilőttek a DH Group hitelközvetítései és a jutalékbevétele
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:25
Az ingatlanközvetítéssel és pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó DH Group csaknem 30 százalékkal növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit 2025 utolsó negyedévében.
Vállalat Nagyot robbantott a TSMC a negyedik negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 15:15
A mesterséges intelligencia térhódítása igen jól jött a tajvani chipgyártó vállalatnak.
Vállalat A Meta az atomerőművek karjaiba szaladt
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 14:24
Három atomenergia vállalattal is hosszútávú energiavásárlási megállapodásokat kötött.
Vállalat Kínával is dacolt a BMW, erős napot futnak a németek
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 14:05
A BMW Csoport 2025-ben világszerte 2 millió 463 ezer 715 járművet szállított ki, ami 0,5 százalékos növekedés az előző évhez képest – közölte a vállalat a honlapján közzétett jelentésben pénteken. A bővülést elsősorban Európa és az Egyesült Államok, valamint a Mini márka teljesítménye biztosította, miközben a kínai piac jelentősen visszahúzta az összesített számokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG