4p
Egyre többet szoktak arról beszélni, hogy milyen félelmetesen sokat használja a Facebookot az emberiség, a közösségi oldal már falba is ütközött azért, mert lassacskán már a Föld internettel rendelkező lakosságának döntő többsége beregisztrált, így nem tud hová növekedni. De mi történne akkor, ha egyik napról a másikra eltűnne?

A becslések szerint havonta a Föld lakosságának közel harmada, több mint 2,3 milliárd ember használja az oldalt, ezermilliárdos bevételeket generálva ezzel. Ám a Facebook mostanában egyre többször kerül a ’rossz fiú’ szerepébe, elég csak az általa okozott függőségre, az online zaklatásra, a politikai manipulációra és a gyűlöletbeszéd viszonylag szabad terjedésére gondolni. Azzal, hogy a szekrényből egyre több csontváz bukik ki, sokan a közösségi oldal bojkottjára szólítanak, így kutatók megvizsgálták, hogy mégis milyen lenne a világ a Facebook nélkül.

Négy hét deaktiválva

Az NYU és a Stanford kutatói több ezer felhasználót arra kértek, hogy négy hétre deaktiválják profiljaikat a közösségi oldalon, egyúttal pedig rendszeresen ellenőrizték, hogy az önkéntesek nem szegik-e meg a tiltást. Az eredmények azt mutatják, hogy a Facebookot mellőző emberek átlagosan naponta egy óra szabadidőt nyertek, amit döntő többségben nem más közösségi oldalon vagy az interneten töltöttek el, hanem helyette a családjukkal és a barátaikkal töltöttek több időt, valamint tévéztek. Kevésbé voltak képben a hírekkel és a világban zajló eseményekkel, viszont sokkal boldogabbnak érezték magukat, és a depressziós és szorongó tendenciáik is csökkentek.

A kényszerszünet után néhány héttel az önkéntesek 23 százaléka még mindig kevesebbet használta a közösségi oldalt, mint az átlagos felhasználó, öt százalékuk pedig egyáltalán nem aktiválta újra a profilját. Érdekes, hogy ez alatt az egy hónap alatt az az összeg is csökkent 13 százalékkal, amelyért cserébe a felhasználók vállalnák azt, hogy letöröljék magukat a közösségi oldalról, ez a kutatók szerint azt bizonyítja, hogy az internetezők túlbecsülik a Facebook értékét a saját mindennapjaikban.

A kutatás eredménye tehát alapvetően azt bizonyítja, hogy valószínűleg teljesen jól meglenne az emberiség Facebook nélkül, de a felhasználók vonakodnak végleg távozni a közösségi oldalról. Ez a Facebook óriási felhasználóbázisával magyarázható, hiszen a friss internethasználók szinte automatikusan beregisztrálnak az oldalra azért, mert barátaik és családtagjaik is a közösségi oldalon vannak, ráadásul a 2,3 milliárd ember közt rengeteg új kapcsolatot lehet építeni, valamint régit újra felvenni. Ezeket az előnyöket a kutatók a nagyvárosokhoz hasonlítják, hiszen az emberek a való életben is oda áramolnak, ahol megvan a megfelelő infrastruktúra – méretében pedig jelenleg egyetlen közösségi oldal sem tud versenyezni, így tulajdonképpen a Facebook az internet első metropolisza - írja az Economist.

A szokásokból nehéz kilépni

Amerikában a XIX. században óriási fejlődésnek indultak a Nagy Tavak közelében található iparvárosok, köztük különösen azok, amelyek rendelkeztek az Atlanti-óceánra kivezető csatornákkal. Detroit és Cleveland jó példa erre, az akkor gyorsan felemelkedő városok fénye mára jelentősen megkopott, és elszegényedtek, de ennek ellenére amerikaiak milliói mégsem hajlandóak elköltözni. Miért?

Tegyük fel, hogy a kutatók most ezen városok lakóit kérnék fel arra, hogy egy hónapig lakjanak a napfényes és kifejezetten gazdag Dél-Kaliforniában. Feltételezhetően jól éreznék magukat, de több mint valószínű, hogy szinte kivétel nélkül visszatérnének szülővárosaikba azért, mert ott vannak a barátaik, családjaik, és munkakapcsolataik, azaz minden, amihez hozzá vannak szokva.

A kutatók szerint tehát egy ehhez hasonló megszokás áll a Facebook egyeduralma mögött is. Ha Mark Zuckerberg holnap úgy döntene, hogy végleg lekapcsolja kreálmányát, nem lehet tudni, hogy pontosan mi történne. Elképzelhető, hogy egy újabb hasonló platform születne, de az is lehet, hogy az emberiség előtt megnyílna az út egy jobb, kevésbé nyomasztó fölényű alternatíva felé. Egy biztos – mindannyiunknak jót tenne, hogyha egy kicsit távol tartanánk magunkat a Facebooktól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Új üzemet épít a Mol
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 16:06
A Mol biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet. A fejlesztésnek köszönhetően az üzemben olyan tisztaságú biometánt állítanak elő a biogázból, amely betáplálható az országos földgázhálózatba. Az üzem várhatóan az év végére készül el, és évente több mint 7 millió köbméter, a gázhálózatban földgázt kiváltó biometánt állít majd elő. A beruházás összhangban a MOL-csoport hosszútávú SHAPE TOMORROW 2030+ stratégiájával, tovább bővíti a MOL zöldenergia portfolióját. Ez lesz a MOL-csoport első biometánüzeme, és egyidejűleg a harmadik ilyen létesítmény Magyarországon.
Vállalat Hihetetlen energiapazarlás folyik Magyarországon, egyetért Kapitány Istvánnal a magyar tőzsdei cég
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 13:25
A Budapesti Értéktőzsde Prémium Kategóriájában jegyzett Masterplast befektetői napján a cég vezetői a vállalat friss eredményei mellett az új magyar kormány elképzeléseiről is beszéltek.
Vállalat A Balkánon terjeszkedik a 4iG, Jászai Gellért személyesen utazott el
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 10:00
Jászai Gellért, a 4iG elnök-vezérigazgatója Észak-Macedónia fővárosában, Szkopjéban folytatott tárgyalásokat Hristijan Mickoski észak-macedón miniszterelnökkel, valamint Aleksandar Nikoloski miniszterelnök-helyettessel a vállalatcsoport észak-macedóniai stratégiai beruházásairól és hosszú távú fejlesztési terveiről.
Vállalat Óriásit hajrázott a kínai e-kereskedelmi nagyágyú, ennyire volt elég
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:35
Az Alibaba Group Holding kínai e-kereskedelmi óriás adózott eredménye majdnem a duplájára nőtt, bevétele mérsékelten emelkedett a cég pénzügyi negyedik negyedévében.
Vállalat Remekelt a Grafisoft Park SE az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:23
A Graphisoft Park SE pro forma adózott eredménye az első negyedévben jelentősen, 20 százalékkal 2,67 millió euróra nőtt, összhangban a menedzsment várakozásaival – közölte a társaság szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Vállalat Visszaállnak a Wizz Air Budapest-Tel Aviv járatai
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 16:57
A biztonsági helyzet javulásával a Wizz Air május 28-tól újraindítja a Budapest és Tel-Aviv közötti légi összeköttetést – közölte a légitársaság az MTI-vel szerdán.
Vállalat Prémiumügyfeleinek kedveskedik az UniCredit
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 15:52
Az UniCredit bejelentette a „Prime by UniCredit Bank” új, prémium ügyfelei számára kidolgozott szolgáltatási modelljének indulását, egyszerre kilenc közép- és kelet-európai piacon – Bulgáriában, Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban, Csehországban, Magyarországon, Romániában, Szerbiában, Szlovákiában és Szlovéniában.
Vállalat Szintet lépne a cégével? Mutatjuk, hogyan teheti
Natív tartalom | 2026. május 13. 14:22
2017-ben indult el a Modern Mintaüzem Program. Nem titkoltan azzal a céllal, hogy új szintre emelje a hazai kis- és középvállalkozások technológiai fejlettségét és hatékonyabbá tegye az üzleti folyamataikat. Cikkünkben bemutatjuk, hogy egy vállalkozásnak miért érdemes csatlakoznia a kezdeményezéshez.
Vállalat Erősen kezdte az évet a TUI
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 13:43
A TUI Group, a világ vezető utazásszervezője a tavalyinál és az elemzők által vártnál egyaránt kedvezőbb üzemi eredménnyel zárta a március végével záródott második pénzügyi negyedévét.
Vállalat Ezt a veszteséget sem köszöni meg a Porsche SE
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 13:23
A Volkswagen Csoportot irányító befektetési cég, a Porsche SE német multinacionális vállalat 923 millió euró adózás utáni veszteséggel zárta az idei első negyedévet, miután leírást hajtott végre a Volkswagen-csoportban lévő részesedésén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG