2p

A jegybank összesen több mint 29 millió forintos büntetést szabott ki a CIB és a Raiffeisen Bankra.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból célvizsgálatokat folytatott le a CIB Bank Zrt.-nél (CIB Bank) és a Raiffeisen Bank Zrt.-nél (Raiffeisen Bank) a hitelintézetek pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenységének ellenőrzésére. A jegybanki vizsgálat a CIB Bank esetében 2017. január 1-től, míg a Raiffeisen Banknál 2017. július 1-től a vizsgálat lezárásáig terjedő időszakot tekintette át.

Az MNB hiányosságokat tárt fel mindkét banknál a belső ellenőrző és információs rendszer működtetésével kapcsolatban a szűrési riasztások határidőben történő feldolgozása terén, a megerősített eljárás alá tartozó ügyfeleinek tízmillió forintot elérő vagy meghaladó ügyleteinek szűrését illetően, valamint a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása megelőzési tárgyú belső képzések megtartása kapcsán. A CIB Bank több alkalommal nem jelentette be haladéktalanul (vagy ismételten) az erre kijelölt hatóságnak a pénzmosásra, terrorizmusfinanszírozásra vagy a dolog büntetendő cselekményből való származására utaló, tudomásukra jutott információkat. A Raiffeisen Bank vonatkozásában számos esetben a bejelentési kötelezettség teljes elmulasztása került megállapításra. 

Ezeken felül a jegybank a CIB Banknál mulasztást tárt fel annak felügyeleti adatszolgáltatásával, a Raiffeisen Bank esetében pedig az automatikus szűrőrendszer jogszabályi elvárásoknak megfelelő kötelező szűréseivel és a bank belső kockázatértékelésével kapcsolatban. 

A célvizsgálat során feltárt jogsértések miatt az MNB a CIB Bank esetében 9,625 millió, a Raiffeisen Bank számára pedig 20 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki, s (a jogsértések típusától függően) 90-105 napos határidővel kötelezte a bankokat a hiányosság kijavítására és az arról való írásbeli rendkívüli adatszolgáltatásra a jegybank felé. 
A bírságösszegek meghatározásakor súlyosító körülménynek számítottak a témával kapcsolatos rendszerszintű, súlyos és ismétlődő hiányosságok. Enyhítő körülményként értékelte viszont az MNB, hogy a hitelintézetek a vizsgálat során már intézkedéseket hoztak a jogsértések egy részének kiküszöbölésére.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Újra indítja észak-koreai járatait az Air China
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 19:33
Nem máshova, mint egyenesen Észak-Koreába indítanak repülőket.  
Vállalat Komoly átalakulást hajtottak végre a Mol-nál
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 18:29
A Mol Nyrt. tavaly jóváhagyott szervezeti átalakulása értelmében április elsejétől holdingtársaságként működik tovább, amely személyi változásokkal is járt – közölte a társaság a BÉT honlapján szerdán.
Vállalat ÁKK: az első negyedév meghaladta a terveket
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 16:34
Az egész évre tervezett 5445 milliárd forint összegű nettó forrásbevonás teljesülése kedvező volt, az első negyedévben a lakossági állampapírokra vonatkozó éves terv 33 százaléka teljesült, a forint intézményi finanszírozás esetében 99 százalék, a deviza intézményi finanszírozás vonatkozásában pedig 66 százalék a teljesülési arány – közölte kedden az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A nettó kibocsátás mellett a bruttó állampapír-eladás is kedvezően áll időarányosan, még a háborús feszültség sem okozott komoly megingást a piacon.
Vállalat A 4iG többségi tulajdont szerzett Európa egyik jelentős helikopter-karbantartó vállalatában
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 15:11
A magyar HeliControl Kft. többségi tulajdonának megszerzése új piacra lépési lehetőséget jelent a 4iG SDT Zrt. számára, az akvizíció hozzájárulhat a hazai helikopteres karbantartási képességek hosszú távú biztosításához.
Vállalat Minden, amit a vállalati pénzügyekről tudni érdemes – egy podcastben
PR | 2026. április 1. 11:15
A Garantiqa támogatásával készült Cégkassza Podcast azoknak szól, akik szeretnének tisztábban látni a vállalkozói pénzügyek, finanszírozási lehetőségek és kkv-trendek világában. Hiteles vendégek, aktuális témák, közérthető beszélgetések — minden, ami a tudatos üzleti döntésekhez kell.
Vállalat Lezárult a Szilícium-völgy eddigi legnagyobb magántőkebevonása
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 11:00
122 milliárd dolláros, rekordméretű finanszírozási kört jelentett be a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI, amivel nagyobbá válhat a nyomás a cégen, mint valaha.
Vállalat Bejelentette az Opus: osztalékot emelne a tavalyi eredménye után
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 08:45
Adózott eredmény és EBITDA szinten is új csúcsokat döntött az Opus Global Nyrt. 2025-ben. A kiemelkedő csoportszintű számok lehetővé tették, hogy a társaság igazgatósága megemelt, 10,55 milliárd forintos osztalékjavaslatot terjesszen a közgyűlés elé.
Vállalat Az amerikai szankciók majdnem elvették a Huawei szárnyait tavaly
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:40
A kínai Huawei Technologies kedden 2,2 százalékos növekedést jelentett 2025-ben, amelyet az infrastruktúra-hálózatok és a fogyasztói eszközök alaptevékenysége segített, míg a felhőalapú számítástechnikai tevékenysége bevételcsökkenést mutatott.
Vállalat Az Unilever és a McCormick élelmiszeripari óriásvállalat létrehozására készül
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 16:20
Érik a megállapodás egy 60 milliárd dolláros élelmiszeróriás megalapításához.
Vállalat Aknagyártójával robbantott a 4iG – újabb stratégiai lépés
Czwick Dávid | 2026. március 31. 15:40
Meghatározó üzleti partnerséggel bővíti védelmi ipari tevékenységét a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. Lőszerek és aknák? Tátra és a Rába? A következőkben kiderül, hogy mi köze ezeknek a cégeknek a mostani bejelentéshez. De fény derül arra is, hogy kerül képbe Szlovákia, sőt Ausztria is a cseh együttműködésnek köszönhetően.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG