4p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Javult 2018-ban a határidőre kifizetett számlák aránya, sőt az átlagos késedelem is rövidült két nappal. A javulás annak fényében még értékesebb, hogy az átlagos fizetési határidő is csökkent két nappal.

Továbbra is javuló tendencia figyelhető meg a hazai fizetési morálban, hiszen a vizsgált, cégek által kiállított számlák több, mint 72 százalékát sikerült határidőre teljesíteni, mindemellett pedig átlagos késedelem 18-ról 16 napra, illetve az átlagos fizetési határidőt 29 napról 27 napra csökkent - derül ki a Bisnode cégcsoport 2018 év végi adataiból.

Szintén javuló arányt mutatott az extrém késések mutatója is, legalábbis a számlák értékét tekintve: a 60 napon túli késés 3,77 százalékkal kevesebb alkalommal fordult elő, a 90 napon túl rendezett számlák értékaránya pedig jóval 1 százalék alatt maradt: 0,66 százalékos volt, ami lényegében megegyezik a tavalyi értékkel.

Az iparágak körül a fizetési hajlandóságban egyértelmű a kiskereskedelem (kivéve: gépjármű, motorkerékpár) fölénye, itt a számlák értékének közel 85 százalékát rendezték határidőre. A sereghajtó az Információ, kommunikáció ágazat volt, ahol az összes kiállított számla csupán 46,83 százalékának ellenértéke érkezett be időben, de az Építőipar és a Papíripar sem lehet büszke, egyiküknél sem érte el az időben rendezett ellenérték az 50 százalékot. Itt meg kell jegyezni, hogy a papíripar javított a tavalyi értékeken: közel 5 százalékkal jobb arányt érve el, a másik két sereghajtó közben azonban hasonló nagyságrendben rontott.

A pénzükhöz a leghamarabb a bútoripari ágazatban működő cégek juthattak, a Bisnode adatai szerint átlagosan – az előző évhez képest 10 napot javítva - 29 nap alatt kapták meg számláik ellenértékét. A leghosszabb ideig a gépipari cégek várhattak, számszerűsítve 55 napot.

A legigyekvőbbek a textilipar területén dolgozó cégek voltak, itt csupán tíz napos volt az átlagos fizetési késedelem a Bisnode 2018-as adatai szerint, a képzeletbeli dobogóra odaállhatna még melléjük a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása (11 nap), illetve a Kiskereskedelem (kivéve: gépjármű, motorkerékpár) ágazat (12 nap átlagos késés).

A notórius késők a művészet, szórakoztatás, szabad idő (25 nap), az ingatlanügyletek (24 nap), illetve a Humán-egészségügyi, szociális ellátás (23 nap átlagos késedelem) ágazat cégei voltak. A legnagyobb javulást a Fafeldolgozás (kivéve: bútor), fonottáru gyártása ágazatban érték el a cégek, itt 27 nappal rövidült az átlagos késedelem, a legnagyobbat, pedig a Vegyi anyag, gyógyszer termékek gyártása, kokszgyártás és kőolaj-feldolgozás ágazat rontott az előző évhez képest: 5 napot.

Az extrém későn kifizetett számlák aránya két ágazatban volt kiugróan magas: a papíriparnál és az építőiparnál, ráadásul mindkét iparág rontott is a tavalyi értékein. Az előbbinél az összes számla értékének 4,11, utóbbinál 4,72 százalékának kifizetésére várhattak akár három hónapon túl is a szállítók.

A faktúrákat legpontosabban fizető cégek Csongrád megyéből kerültek ki, a legrosszabbul pedig Zala megye teljesített, ahol ez az arány alig volt több, mint 46 százalék.

Az átlagos késés a Bisnode 2018-as év végi adatai szerint Komárom-Esztergom megyében volt a legalacsonyabb – az előző évhez képest 10 napos javulással – 11 nap, és Nógrád megyében a legmagasabb 28 nap - 17 napos romlással az előző évhez képest.

A legtöbbet, 52 napot, Nógrád megyében kellett várni arra, hogy egy cég a pénzéhez jusson, a legkevesebbet pedig, 38 napot Bács-Kiskun megyében.

Az extrém késésekben jól teljesítettek a megyék, az egyetlen fővárost kivéve, ahol az összes számla értékének 1,81 százalékát is elérte a 90 napon túl rendezett számlák aránya, a többieknél ez az érték bőven 1 százalék alatt maradt.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ezzel lepheti meg az OTP november 28-ától
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 17:40
Megszűnnek a MobilBank alkalmazás díjmentes push mobilos értesítései, miután új digitális csomagokat vezet be a bank.
Vállalat Pozitív meglepetés az American Expressnél
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 17:20
Az elemzők által vártnál magasabb harmadik negyedéves profitról számolt be az American Express (AmEx) multinacionális pénzügyi szolgáltató vállalat.
Vállalat Aránytalanság miatt a Romgaz beperelte az Európai Bizottságot
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 16:55
A román állami gáziparivállalat azt szeretné elérni, mentesítsék a kötelezettség alól, hogy szén-dioxidot tároljon a kimerült gázmezőkben.
Vállalat A Volvo AG-t még az ág is húzza
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 14:55
Csökkent a teherautókat, buszokat, hajómotorokat és munkagépeket gyártó Volvo AG adózás előtti eredménye a harmadik negyedévben, miután mérséklődött a bevétele is az alacsonyabb értékesítés miatt.
Vállalat Trump rárontott a fogyasztószerekre – bevitt egy gyomrost a Novo Nordisknek
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 13:51
A dán gyógyszergyártó részvényei 6 százalékot estek, miután az amerikai elnök bejelentette csökkentené a fogyókúrás gyógyszerek árát.
Vállalat A BYD-nek nagy gondja akadt az akkumulátorokkal
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 13:31
A BYD kínai autógyártó több mint 115 ezer, 2015 és 2022 között gyártott Tang és Yuan Pro típusú járművét hívja vissza tervezési hibák és az akkumulátorral kapcsolatos biztonsági kockázatok miatt – jelentette be a kínai piacfelügyelet pénteken. Ez a cég eddigi legnagyobb visszahívása.
Vállalat Az Axiom Space társalapítója Jászai Gellértnél járt Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 13:10
Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke, Kam Ghaffariannal találkozott. A megbeszélésen a felek űripari és potenciális energetikai együttműködésekről egyeztettek – közölte a cég.
Vállalat Ezt hozta eddig beruházási fronton Magyarországnak Donald Trump kormányzása
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 10:40
Jön a kilencedik amerikai beruházás Magyarországra, Donald Trump januári beiktatása óta. Ezúttal a Citibank jelentette be, hogy folytatja magyarországi tevékenységének bővítését.
Vállalat Két új városba repül a WizzAir decembertől Budapestről
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 10:25
Északi irányba bővíti kínálatát a magyar fapados légitársaság. Tallin és Billund a két új úticél.
Vállalat A tajvani TSMC nem fér a bőrébe
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 19:41
A világ legnagyobb fejlett chipgyártója emelte árbevétel-előrejelzését a mesterséges intelligencia megatrendjének optimista kilátásai miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG