3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Csökkent az OMV bevétele, romlott az eredménye tavaly az olajárak esése miatt.

 

MTI Fotó: Mohai Balázs

Az osztrák OMV olaj- és gázipari konszern 2015 negyedik negyedévében 5,043 milliárd euró, az egy évvel korábbi 7,683 milliárd eurónál 34 százalékkal alacsonyabb értékesítési árbevételt ért el. A 2015-ös évben árbevétele 22,527 milliárd euró volt, 37 százalékkal alacsonyabbat az előző évinél.

A nyersanyagiparban használatos, a beszerzési költségek nettó változását is figyelembe vevő CCS (Current Cost of Supplies) eredményszámítás alapján az OMV a tavalyi negyedik negyedévben 187 millió euró EBIT eredményt ért el a 2014 negyedik negyedévi 545 millió euróval szemben.

Lesz osztalék, csak kevés

A részvényesekre jutó nettó nyeresége pedig 48 százalékkal 180 millió euróra csökkent 348 millió euróról, az egy részvényre jutó nyereség 55 centre csökkent 1,07 euróról.    A 2015-ös éves CCS EBIT eredménye az előző éviről 38 százalékkal 1,390 milliárd euróra csökkent, a nettó nyereség pedig 1,148 milliárd euró lett a 2014-es 1,132 milliárd euró után, az egy részvényre jutó nyereség 3,52 euró 3,47 euró után.    Az OMV vezetése részvényenként 1 euró, az előző két évinél 20 százalékkal alacsonyabb osztalék fizetésére tesz javaslatot a közgyűlésnek.

A 2015-ös évben az olaj ára 50 százalékkal csökkent - mondta Rainer Seele, az OMV vezérigazgatója. Elmondta, hogy a kitermelési (upstream) üzletágban jelentősen lecsökkent nyereségességet a konszern erősen integrált üzleti modelljének köszönhetően közel ellentételezni tudta a 93 százalékos kapacitáskihasználtsággal dolgozó feldolgozóipari (downstream) üzletág magasabb nyereségessége.

Kitermelésben jól álltak

Az OMV a negyedik negyedévben napi átlagban 309 ezer hordó olaj-egyenértékben termelt ki szénhidrogént, 3 százalékkal kisebb mennyiséget a 2014 negyedik negyedévinél. A líbiai és a jemeni kitermelés kiesését a norvégiai termelés 32 százalékos és az új-zélandi termelés 19 százalékos növekedése ellentételezte.

A tavalyi egész éves átlag napi 303 ezer hordó olaj-egyenérték volt, 2 százalékkal alacsonyabb a 2014-esnél. A tavalyi év végén az OMV 1,028 milliárd hordó-egyenérték kitermelhető olaj-és gázkészlettel rendelkezett.

Az OMV tavaly 28 százalékkal 2,769 milliárd euróra csökkentette beruházásait az idén pedig 2,4 milliárd eurót tervez beruházásokra fordítani. A tavaly bevezetett költségcsökkentési program 200 millió megtakarítást hozott a 2014-eshez képest, 2017-ig pedig további 100 milliót fog hozni a 2015-öshöz képest.

Optimistán néznek a jövőbe

Az OMV 2016-os terveiben 40 dolláros Brent olajárral számol. A finomítók nyereségessége az európai kapacitástöbblet miatt az idén csökken majd valamelyest a 2015-öshöz képest, csakúgy, mint az olajvegyipari üzletágé.

Az OMV új stratégiájában a cash-flow fenntartására, a költségek csökkentésére összpontosít, illetve a kitermelési üzletágban a jövedelmezőségi szempontokat a mennyiségi megfontolások elé helyezi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Az egyik legnagyobb globális hitelminősítő elnökével tárgyalt Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:35
Azerbajdzsáni és szingapúri pénzügyi vezetőkkel tárgyalt a 4iG elnök-vezérigazgatója, Jászai Gellért a davosi Világgazdasági Fórumon. Az S&P Global Ratings elnökével pedig a hitelminősítésről beszélgetett a magyar cégvezető.
Vállalat Igen nagy dobásra készül Elon Musk a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 19:01
A SapeceX, a vállalkozó űripari cége tőzsdei bevezetésre készül, és meg is bízott négy nagy amerikai befektetési bankot ennek előkészítésével. Már idén meg is jelenhet a tőzsdén.
Vállalat Máris leállítják az óriási japán atomerőművet – egy napig bírta
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 17:43
A Tokyo Electric Power (TEPCO) leállítja a Kashiwazaki-Kariwa atomerőmű 6. számú reaktorát, miután csütörtökön kora reggel meghibásodást észleltek, egy nappal azután, hogy az egység körülbelül 14 év után először kapcsolt be.
Vállalat Az ALTEO gázmotoros erőművet vett
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 17:01
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. adásvételi szerződést írt alá a DEPO Erőmű Kft. 100 százalékos üzletrészének megvásárlásáról a Plant Industrial Engineering Kft.-vel – közölte az energetikai szolgáltató és kereskedő vállalat csütörtökön a BÉT honlapján.
Vállalat Elvétette a célt a Procter & Gamble
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 16:40
A világ legnagyobb fogyasztásicikk-gyártója, az amerikai Procter & Gamble Co. az elemzők által vártnál némileg kevésbé növekvő bevétellel zárta a december végével záródott pénzügyi második negyedévét.
Vállalat Jöhet a repülőrajt? Egyre optimistábbak a magyar cégvezetők
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 10:31
Folytatódott a javuló tendencia a hazai nagyvállalatok gazdasági várakozásainak tekintetében – derült ki a K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb, 2025 utolsó negyedéves kutatási adataiból.
Vállalat Itt vannak az új fejlemények Davosvól, a 4iG is több magas szintű tárgyaláson vett részt
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 07:10
A davosi Világgazdasági Fórum második napján Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke több magas szintű tárgyaláson vett részt, amelyek a kormányzati együttműködéstől a távközlésen és a digitális infrastruktúrán át a védelmi iparig és a nemzetközi pénzügyekig terjedtek.
Vállalat Új gyárba öntik a norvég profitot Dunaföldváron
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 19:15
A Norvégiából hazahozott profitjából építi új gyárát Dunaföldváron a Vajda-Papír, a beruházást a kormány 25 milliárd forinttal támogatja – erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélt kedden, az üzem alapkőletételi ünnepségén.
Vállalat A csőd széléről táncolna vissza a nagymúltú magyar műszaki kereskedő cég
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 17:45
Újabb nagy hazai elektronikai szereplő került bajba: rövid időn belül eldőlhet a BestByte jövője. A nagymúltú cég boltzárással, leépítéssel próbálja elkerülni a csődöt.
Vállalat Emelte a tétet a Netflix, nagyon komolyan gondolják a vásárlást
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 17:00
A Netlflix átgondolta az ajánlatát, most a Paramount válasza jöhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG