4p

A Tesla európai piaci részesedése tovább zsugorodott februárban, eladásai már a második egymást követő hónapban csökkentek, miközben az elektromos járművek értékesítése Európában összességében növekedett.

A növekvő verseny és az európai gazdaságok lassulása, amely az autópiac egészére hatással van, jelentős visszaesést okozott: az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) kedden közzétett adatai szerint  az Elon Musk tulajdonában lévő Tesla eladásai idén eddig 42,6 százalékkal estek vissza az európai piacon. A márka februárban a teljes piac 1,8 százalékát, valamint a tisztán elektromos autók (BEV) piacának 10,3 százalékát birtokolta – ez jelentős csökkenés az egy évvel korábbi 2,8 százalék, illetve 21,6 százalékhoz képest — számol be róla a Reuters.

A vállalat kevesebb mint 17 ezer autót értékesített az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országaiban, míg egy évvel korábban februárban ez a szám meghaladta a 28 ezret.

Egy Tesla X belülről. Már nem annyira rózsás a kilátás
Egy Tesla X belülről. Már nem annyira rózsás a kilátás
Fotó: Depositphotos

Tesla több kihívással is szembenéz Európában a hónapban debütáló új Model Y középkategóriás SUV bevezetése előtt. A cég modellkínálata szűk és elavulóban van, miközben a hagyományos autógyártók és az új kínai szereplők folyamatosan dobnak piacra új, gyakran olcsóbb elektromos modelleket. Emellett Elon Musk vezérigazgató politikai állásfoglalásai – különösen az európai szélsőjobboldali pártokkal való szimpatizálása – is hozzájárultak az értékesítés visszaeséséhez.

„Érdekes lesz látni, hogy milyen mértékben élénkül a kereslet, amikor az új Model Y megjelenik a régió piacon” – mondta Felipe Munoz, a JATO Dynamics globális elemzője hétfői jelentésében.

Az ACEA adatai szerint ugyanakkor a tisztán elektromos autók eladásai az érintett piacokon februárban 26,1 százalékkal növekedtek 2024 azonos időszakához képest, annak ellenére, hogy az összesített autópiac 3,1 százalékos csökkenést mutatott.

Az európai piac

A világ második legnagyobb elektromosautó-piacán az egyre növekvő kereslet elsősorban az EU új kibocsátási célkitűzéseinek és az olcsóbb elektromos modellek megjelenésének köszönhető – állítják piaci szakértők –, azonban ez nem ellensúlyozza teljes mértékben a benzin- és dízelüzemű autók iránti kereslet csökkenését.

A Citi elemzői jegyzetükben megjegyezték: „Továbbra is azt várjuk, hogy az autóipar globális értékesítési volumene lényegében stagnál ebben az évben.”

Egy múlt héten nyilvánosságra került EU-s dokumentumból kiderült, hogy Tesla egy kibocsátási kreditértékesítési csoportot hozott létre, amelyben több mint fél tucat autógyártónak kínál szén-dioxid-kvótákat az európai kibocsátási célok teljesítésére. A januárban életbe lépett uniós előírások teljesítéséhez a gyártók ilyen krediteket vásárolhatnak azoktól a cégektől, amelyek alacsony szén-dioxid-kibocsátású járműveket értékesítenek.

Bár a 2024-es adatok alapján Tesla eladásai több mint elegendő kreditet biztosítottak más autógyártók számára, a helyzet változhat, ha a vállalat eladásai tovább csökkennek.

Elon Musk ezen is elmerenghet
Elon Musk ezen is elmerenghet
Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Saul Loeb

Az EU a szabályozásokat eredetileg az elektromos járművek térnyerésének ösztönzésére vezette be, azonban várhatóan kedden enyhíti ezeket, lehetővé téve a flottaemissziók hároméves átlagolását.

Miközben az EU-ban az újautó-regisztrációk összességében 3,4 százalékkal csökkentek februárban, a tisztán elektromos autók eladásai 23,7 százalékkal emelkedtek, immár második hónapja növekedést mutatva. A hibrid járművek (HEV) értékesítése is 19 százalékkal nőtt.

Az elektromos és részben elektromos autók – beleértve a tisztán elektromos autókat, a hibrideket és a plug-in hibrideket (PHEV) – az összes uniós személygépkocsi-regisztráció 58,4 százalékát tették ki februárban, szemben az egy évvel korábbi 48,2 százalékkal.

„2025 igazán erősen indult Európa elektromosautó-piacán” – nyilatkozta Chris Heron, az E-Mobility Europe főtitkára a Reutersnek.

A versenytársak

Európa legnagyobb autómárkái közül a Volkswagen és a Renault eladásai februárban az EU-ban, az Egyesült Királyságban és az EFTA-országokban 4 százalékkal, illetve 10,8 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, míg a Stellantis eladásai 16,2 százalékkal csökkentek.

A SAIC Motor 26,1 százalékos növekedést könyvelhetett el az EU által bevezetett kínai elektromos járművekre kivetett vámok ellenére, míg a Geely tulajdonában lévő Volvo eladásai 15 százalékkal csökkentek.

Az ACEA statisztikájában nem szereplő, többnyire kínai márkák – köztük a BYD – piaci részesedése 2,5 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 1,5 százalékról.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Kína bevitt egy nagy ütést az amerikai ipar egyik sztárjának
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 12:43
Donald Trump februárban elindított kereskedelmi háborúját egyetlen eszközre, a büntetővámok bevezetésére építette. Valószínűleg nem gondolt arra, hogy mások többféle módon visszaüthetnek.
Vállalat Felkészülés a legrosszabbra: fordulat a cégeknél
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 12:05
Az Egyesült Államok vállalatvezetőinek többsége arra számít, hogy Donald Trump elnök gazdaságpolitikája miatt recesszióba süllyed az amerikai gazdaság. Márciusban még a kisebbség gondolta így.
Vállalat Donald Trump elintézte: durva drágulást jelentett be a Sony
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 15:37
A Sony 25 százalékkal emelte a PlayStation 5 árát, részben a Trump-féle vámok hatására
Vállalat Tradíció és minőség a pékségben
PR | 2025. április 14. 14:29
A Pécsváradon alapított Aranycipó Kft. immár több mint harminc éve készít magas minőségű pékárukat. A családi vállalkozás napjainkban megfelel a legmagasabb élelmiszeripari sztenderdeknek, miközben a hagyományos kézműves technikákat is alkalmazza. A cég jelenleg több mint 20 kemencével rendelkezik, és közel 150 féle termékének elkészítésében 270 munkatárs vesz részt. A minőség iránti elhivatottságukat a frissen elnyert Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy is igazolja.
Vállalat A nők vezetői szerepköre a magyar vállalati szektorban
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 13:26
A női vezetők aránya világszerte még mindig alacsony, noha egyre több kezdeményezés születik a nemek közötti egyensúly előmozdítására az üzleti életben. A Cégkassza Podcast legújabb epizódjában Szuromi-Kovács Ágnes, a Will Foundation alapítója osztotta meg tapasztalatait és gondolatait a női szerepek változásáról, a karrier és a magánélet közötti egyensúly kihívásairól, valamint a mentorprogramok és támogató közeg kiemelt szerepéről.
Vállalat Innovatív ágyhuzatokat kezd gyártani Erdélyben az Ikea és a Volvó beszállítója
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 08:54
Szerdahelyen nyit üzemet a holland Innofa.
Vállalat Reszkethet a Mercedes? Saját gyermeke támadhat rá Európában – jön a Denza
Litván Dániel | 2025. április 13. 14:41
Még a Mercedesszel közösen alapította a BYD azt a márkát, amely most Európába érkezik, letarolni a prémiumautók piacát – van erre esélye a Denzának?
Vállalat Az OTP megváltoztatja a mobilos netbankhoz való hozzáférést
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 12:45
Csak mobilos alkalmazásból lesz elérhető a szolgáltatás, mobilos böngészőből nem.
Vállalat Példátlan akcióban mentik meg a brit acélipar zászlóshajóját
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 11:37
A szombati rendkívüli parlamenti ülésen fogadták el a British Steel kormányzati ellenőrzését lehetővé tevő jogszabályt.
Vállalat Csúnyán megdrágultak a céges bankszámlák, de lehet faragni a költségeken
Gergely Péter | 2025. április 11. 15:03
Tavaly ősszel drasztikusan emelkedtek a bankköltségek a céges bankszámlák esetében, amit megelőzött két kemény inflációs év díjemelési hatása. Így a vállalkozók bankszámlával kapcsolatos költségei drámai mértékben megemelkedtek, amit a lakosság megnövekedett bankköltségeivel ellentétben nem kompenzál az állam. Milyen lehetőségei vannak egy vállalkozásnak a bankköltségek csökkentésére?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG