3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Annyira nem sikerül nyereségessé tenni a működést, hogy történetét tekintve gigantikus veszteséggel zárt Mészáros Lőrinc balatoni borászata.

Csúcskategóriás, az ország egyik legmodernebb szőlőfeldolgozóját és pincészetét, a Canter Borház Kft.-t vette meg Demján Sándortól Mészáros Lőrinc - járta körbe ez a hír és jellemzés a magyar sajtót még 2017 augusztusában. Az azóta eltelt időben pedig látszólag nem sikerült belerázódnia a borászat világába a volt felcsúti polgármesternek. Az addig kisebb-nagyobb mínuszokat termelő cég az eltelt pár évben csak még nagyobb veszteségeket hozott össze. A tavalyi év ráadásul ritka rosszul sikerült, hiszen a néhány évvel ezelőtti több mint 350 milliós bevétel 2018-ra 222, majd tavaly 122 milliósra zuhant.

A kiegészítő mellékletből kiderül, ehhez a csökkenéshez több bevételi forrás változó mértékű elapadása járult hozzá. Nem volt nagy tétel, de semmi nem folyt be a kasszába az EU-n belüli borértékesítésből, és 30 milliótól estek el a szőlőértékesítés lenullázódása miatt. Negyedével (36 millióval) 88 millióra csökkent a borértékesítésből befolyt bevétel, és negyedére, 13 millióra esett vissza a bérmunkából származó pénzösszeg is.

Gyakorlatilag két tevékenység volt az, ami az előző évinél valamivel többet hozott a konyhára: 308 ezerr több pénz, 3,8 millió folyt be az elvégzett laborvizsgálatoknak köszönhetően, és 3,5 millióval 15 millióra emelkedett a bérleti díjakból származó bevétel.

Ezzel párhuzamosan ugyan az anyagjellegű ráfordításokon is tudtak spórolni, 186 milliós kiadás után tavaly 110 milliót könyveltek el, ellenben a személyi jellegű ráfordítások értéke 51 millióról 65 millióra emelkedett. Utóbbi azonban egyértelműen a cégnél végrehajtott béremeléssel magyarázható, hiszen az átlagos dolgozói létszám tavaly 11 főre csökkent a korábbi 12-ről. Ennek eredményeként

az átlagos bruttó bér 411 810 forintra emelkedett a 2018-as 288 284 forintról.

A beszakadó bevételek nyomán már üzemi szinten is az előző évinél hatszor több veszteséget mutattak ki Mészárosék: 24 millió után 160 millió lett a mínusz. Mivel pénzügyi műveletekből gyakorlatilag elhanyagolható nagyságrendú vesztesége keletkezett a cégnek, adófizetési kötelezettség sem volt, az adózott eredmény megegyezik ezzel az üzemi eredménnyel. 160,5 millió forint veszteség lett a végső számla egyenlege, hasonló nagyságrendű mínuszra az elmúlt jó néhány évben biztosan nem volt precedens.

Bár gyakorlatilag évek óta szinte csak veszteségesen működik a Kft. fennállna a veszélye annak, hogy egyszer csak ez a sok mínusz elapasztja a cég saját tőkéjét és mínuszba fordul. Emiatt azonban mégsem kell Mészáros Lőrincnek aggódnia, mivel egy tetemes, 928 millió forintos lekötött tartalékkal rendelkezik a cég, így a saját tőke is jelentős: 934 millió forint. Tavaly egyébként a tartozásait is csak növelte a Canter Borház Kft., 1,3 milliárd után 2019-ben 1,33 milliárdot tartottak nyilván a könyvekben. Ennek jelentős része azonban házon belül van, hiszen 1,29 milliárd forint az az összeg, amit rövid lejáratú kötelezettségként könyveltek el kapcsolt vállalkozással szemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tudatosabban építené vállalkozását? Ezt a podcastet nem hagyhatja ki!
PR | 2026. március 20. 17:21
A Garantiqa támogatásával készült Cégkassza Podcast azoknak szól, akik szeretnének tisztábban látni a vállalkozói pénzügyek, finanszírozási lehetőségek és kkv-trendek világában. Hiteles vendégek, aktuális témák, közérthető beszélgetések — minden, ami a tudatos üzleti döntésekhez kell.
Vállalat Minden harmadik dolgozótól megvált tavaly az egyik legnagyobb kínai techvállalat
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 13:08
Közzétette tavalyi eredményeit az Alibaba: a legérdekesebb adat, hogy az év elején még 194 ezres cégnél év végén már csak 128 ezren dolgoztak. Emellett a profit bezuhant, és a bevétel elmarad a várakozásoktól.
Vállalat Kedvező hírt kapott Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 09:50
Lezárult a Hernádi Zsolt ügyében indított úgynevezett megfeleltetési eljárás – közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Vállalat Felfedte idei terveit a Szegeden is beruházó kínai BYD
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 07:27
A BYD kínai autómárka nem lassít az erőteljes európai terjeszkedés ütemén az idén: 35 országban kiépített több mint 1000 egységből álló hálózatát 2000 fölé bővítené az év végéig. Magyarországon pedig a tavalyi 14-ről 30-ra növelné a márkakereskedések számát, lefedve ezzel a piacot – tájékoztattak a a BYD Hungary vezetői.
Vállalat Egy új csodafegyver tűnt fel, ez oldhatja meg a magyar munkaerőpiac problémáit?
Imre Lőrinc | 2026. március 18. 19:41
Megtorpant idén januárban a magyarországi munkaerőpiac: a foglalkoztatottak száma csökkent, a munkanélküliségi ráta pedig nőtt. A gyógyírt a hazai belső munkaerőtartalék és a vendégmunkások mellett egy idehaza még kevésbé elterjedt foglalkoztatási modell, a „gig economy” hozhatja el.
Vállalat Parádés évet zárt 2025-ben a Waberer's Csoport
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 19:21
A Waberer’s International Nyrt. 816,2 millió euró konszolidált árbevételt ért el 2025-ben, ami 7,7 százalékkal haladja meg az előző évi értéket, a negyedik negyedévben pedig 213,4 millió euró árbevételt ért el, ami 16 százalékkal magasabb 2024 azonos időszakához képest – tudatta a logisztikai szolgáltató vállalat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Vállalat Az Alteo most Banán villantott
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 17:20
Üzembe helyezték az Alteo ötödik, 20 megawattóra kapacitású villamosenergia-tárolóját a Komárom-Esztergom megyei Bana községben
Vállalat A nehézségek ellenére jó éve volt az Audi Hungariának
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 14:20
A leányvállalat növelte árbevételét és adózás utáni nyereségét is.
Vállalat A holdról is látszani fog, annyit kaszálhat idén az Nvidia
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 08:49
Új korszakot hoz a cég a számítógépes grafikában is a vezérigazgató szerint.
Vállalat Ezt tervezik Magyar Péterék a Mol jövőjéről: jön a leválás az orosz olajról?
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 15:21
2035-ig megejtenék a leválást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG