4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Az előzetes adatok szerint a Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója, 90,5 milliárd euró árbevételt ért el 2024-ben, ami 1 százalékos éves csökkenést, árfolyamhatások nélkül az előző évivel nagyjából azonos szintet képvisel. Az árbevétel-arányos üzemi eredmény 3,5 százalék volt.

A Bosch üzleti szektorainak árbevétele hűen tükrözi az általános piaci trendeket. „2024 összességében rendhagyó évnek számít, minden jelentős piacunk gyengébben teljesített” – számolt be Dr. Markus Forschner, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának pénzügyi területekért felelős tagja. A mobilitás üzleti szektor 55,9 milliárd eurós árbevétele kis híján elérte előző évi szintjét. Az ipari technika üzleti szektor 6,5 milliárd euró árbevételt ért el, ami 13 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 12 százalékkal – marad el az előző évitől. A gyengélkedő gépipar különösen érzékenyen érintette Európa, Kína és az Amerikai Egyesült Államok meghatározó piacait. A fogyasztási cikkek üzleti szektor árbevétele 2 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 3 százalékkal – 20,3 milliárd euróra nőtt az előző üzleti évhez képest. Ezzel a Bosch – a koronavírus-járvány végén bekövetkezett keresletcsökkenés óta először – ismét növekedést produkált fogyasztási cikkek üzleti szektorban. Az energia- és épülettechnika üzleti szektor árbevétele 7,5 milliárd euró volt, ami 3 százalékos csökkenést jelent. A visszaesés oka főként az európai fűtési piacon uralkodó kedvezőtlen hangulat.

A piaci folyamatok mellett a gazdasági helyzet eltérő mértékben befolyásolta az egyes régiók árbevételének alakulását. „Európát különösen súlyosan érintette a gazdasági helyzet” – magyarázta Forschner. Az Európában produkált 44,5 milliárd eurós árbevétel mintegy 5 százalékkal maradt el az azt megelőző évitől. Az észak-amerikai és kínai fejlemények eredményeképpen az amerikai kontinensen, illetve az ázsiai és csendes-óceáni térségben egyaránt visszafogottan alakult az árbevétel növekedése. Észak-Amerikában az árbevétel 5 százalékkal 16 milliárd euróra emelkedett. Dél-Amerikában az 1,8 milliárd eurós árbevétel 6 százalékkal magasabb az előző évinél, ami árfolyamhatások nélkül 12 százalékos növekedésnek felel meg. Az ázsiai és csendes-óceáni térségben az árbevétel 28,1 milliárd euró volt, ami 1 százalékos, az árfolyamhatások nélkül 3 százalék bővülést jelent.

2024. december 31-én a Bosch csoport világszerte mintegy 417 900 főt foglalkoztatott, 11 500 fővel kevesebbet, mint az azt megelőző évben. Európában és Ázsiában is jelentősek a változások, valamint Németországban is csökkent a munkatársak száma – 4 400 fővel,129 800 munkatársra.

Kihívásokkal küzdenek
Kihívásokkal küzdenek
Fotó: Depositphotos

A Bosch csoport idén is kihívásokkal teli gazdasági környezetre számít. „Várakozásaink szerint mérsékelt marad a növekedés világszerte. 2026 előtt nem számítunk a világgazdaság fellendülésére” – hangsúlyozta Forschner. A Bosch szerint a gazdaság mindössze 2,5 százalékkal bővül 2025-ben. Növekedési stratégiájának megvalósítása érdekében a vállalat továbbra is pénzügyi céljaira összpontosít.

„Még a tartósan kedvezőtlen körülmények ellenére is az a célunk, hogy növeljük árbevételünket és eredményünket 2025-ben” – jelentette ki Forschner. Meglátása szerint csak a nyereséges növekedés teszi lehetővé, hogy a vállalat tovább fejlődjön. Ennek megfelelően a Bosch célja 2026-ra a 7 százalékos üzemi eredmény elérése. A feladat minden szinten a versenyképesség további növelése, a vonzó termékektől és az elfogadható költségszinttől egészen a jövőbemutató portfólió szempontjából megfelelő struktúrákig.

„Az észszerű megtakarítások és a fókuszált beruházások biztosíthatják számunkra a kellő mozgásteret” – mondta Forschner. Figyelmeztetett azonban, hogy mindez nem lesz könnyű, egy ilyen terv ugyanis komoly erőfeszítéseket igényel, miközben fájdalmas döntések sem zárhatók ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 11:41
Nagy változás vár a palackvisszaváltási rendszerre a jövőben.
Vállalat Fiatal innovátorokat vár a Bosch és a Richter
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 11:29
Közös pályázatot hirdet fiataloknak Magyarország két meghatározó nagyvállalata.
Vállalat Alig várja, hogy egy ilyen ügynök beépüljön a cégébe
Natív tartalom | 2026. február 21. 11:15
Idegesítő hiba a számlán, lassan érkező és nem túl kedves válasz, újabb körök az ügyfélszolgálattal a vásárlói oldalon. A másikon értetlen és sokszor arrogáns ügyfél, az adathalmazban magát és idejét is elvesztő munkatárs. Lehet, hogy az AI-ügynökök hozzák el az idilli megoldást?
Vállalat Külföldön terjeszkedik az Appeninn Holding
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:55
Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. a társaság 100 százalékos tulajdonában álló lengyel leányvállalatán keresztül megvásárolta a lengyelországi Tarnówban található Goodyear logisztikai központot – közölte az ingatlanbefektetési társaság pénteken az MTI-vel .
Vállalat Kiderült: gyönyörű éve volt tavaly a Graphisopt Parknak
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 09:44
A Graphisoft Park SE pro forma adózott eredménye tavaly 20,48 millió euró volt az előző évi 7,96 milliárd euró után, az eredményt egyszeri rendkívüli tételek húzták fel – közölte a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Vállalat Üzent a Molnak és a kormánynak az Adria vezetéket üzemeltető horvát cég
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 19:30
Közleményt adott ki pénteken a Janaf horvát olajvállalat az Adria-vezetéken Magyarország és Szlovákia felé történő kőolajszállításról. A horvát fél szerint ők „a partnerséget és a megbízhatóságot” tartják a vállalat legfontosabb üzleti értékeinek, és tevékenységük hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország és Szlovákia kőolajellátása továbbra is teljesen biztosított legyen.
Vállalat Minden kiderült a Széchenyi Kártya Programról: kamattámogatás nélkül még nagyobb bajban lennénk
Imre Lőrinc | 2026. február 20. 14:27
Az államilag támogatott termékek tartják lélegeztetőgépen a magyar vállalati hitelpiacot, ami ezek nélkül csökkent volna az elmúlt években. A KAVOSZ Zrt. sajtóeseményén jártunk, ahol bemutatták az Egyensúly Intézet tanulmányát a Széchenyi Kártya Program gazdasági hatásairól. Arra a kérdésre is választ kaphattunk, hogy mennyibe kerül a költségvetésnek a támogatott hitelek fenntartása.
Vállalat Újabb mérföldkő, ezzel az országgal erősíti a kapcsolatát Magyarország és a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 13:25
Új szintre lépett a stratégiai párbeszéd Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek között.
Vállalat Tartja magát a tervekhez az Accor, jó évet zártak
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 12:46
Sőt, még a korábbi előrejelzéshez képest is jobb számokat jelentett a szállodaipari csoport.
Vállalat Alig csökkenő bevételből csinált sokkal kevesebb profitot a Danone
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 11:39
Amerikában estek vissza a bevételek, máshol jól teljesített a cég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG