3p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A GKI Energiakutató előrejelzése szerint a héten a benzin ára 2-3 forinttal, míg a dízelé 3-4 forinttal emelkedhet.

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.

Forrás: GKI Energiakutató Kft.

 

A Reuters adatközlése alapján az április 7- április 11-i héten a benzin ára a mediterrán piacon heti átlagban 2,2 százalékkal emelkedett, a gázolajnál 2,5 százalékos emelkedés jelentkezett.

A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 0,6 százalékkal gyengült. A piaci árak és az árfolyam változását figyelembe véve az ünnep miatt 24-én újabb áremelés léphet életbe, a benzin ára 2-3 forinttal, a dízel ára 3-4 forinttal emelkedhet - közölte a GKI Energiakutató Kft. a Privátbankárral.

 

Átmeneti csökkenést hozott a genfi megállapodás

A Brent kőolaj ára a múlt héten folyamatosan emelkedett, egy hét alatt közel 2,5 dollárral nőtt az ár. Az USA kedvező makrogazdasági adata és a keleti-parti benzinkészletek további csökkenése miatt emelkedett az amerikai kőolaj ára, a Brent ár emelkedését továbbra is az ukrán-orosz konfliktus befolyásolja. A szemben álló felek Genfben kötött egyezménye csak időlegesen mérsékelte a kőolaj árát. A Brent ára valamivel gyorsabban nőtt, mint a WTI ára ezért a két olajfajta közötti különbség 5 dollár/hordó körüli szintre emelkedett.

A különböző piacokon a benzin ára követte az olajárak változását, azaz a hét folyamán folyamatosan emelkedtek az árak. A Mediterrán piacon csak a hét első három napján volt kereskedés, a másik két piacon csak péntek volt szünnap.

Az európai benzinexport továbbra is az Egyesült Államok és Nyigat-Afrika felé erős, de Algéria és Szaúd Arábia is fontos exportcéllá vált. A dízel esetében az Egyesült Államokból érkező dízel mennyisége most már gyorsabban növekszik, a Mediterrán térségbe is megérkezett az amerikai dízel.

Mindkét üzemanyag ára emelkedhet

A tőzsdei piaci folyamatok összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – azt valószínűsítik, hogy a benzin kiskereskedelmi átlagára két-három forinttal emelkedhet (figyelembe véve a 18-i két forintos emelést), a gázolaj kiskereskedelmi átlagára várhatóan valamivel nagyobb mértékben, 3-4 forinttal emelkedhet (figyelembe véve a 18-i két forintos emelést).

 

 

A fenti adatok alapján a benzin ára 421-422 forint/liter körüli szintre kerül, a gázolajé pedig 422-424 forint/liter körül mozoghat - véli a GKI.

Az elmúlt egy évben a benzin és a gázolaj ára is 0,5 százalékkal emelkedett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Hónapok óta nem láttunk ilyet a boltokban: megint drágább lett a családi nagybevásárlás
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. június 10. 05:47
Az árrésstopos termékek ára csökkent, de így is megszakadt egy kedvező trend júniusban: három hónap után most először drágult újra a családi nagybevásárlás a Privátbankár Árkosár-felmérése szerint. Alaposan megvizsgáltuk, hogyan alakítja az árakat az intézkedés, amivel a kormány elégedett, de a szakszövetség szerint csúnyán vissza fog majd ütni.
Vásárló Kiderült, milyen árak várják a magyar autósokat a hosszú hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 15:25
Mutatjuk, mire számíthat a kutakon.
Vásárló Lézeres szőrtelenítési trendek 2025-ben: Új irányok és lehetőségek
Márkázott tartalom | 2025. június 6. 14:29
Ebben az évben számos új szolgáltatás és fejlesztés várható a lézeres szőrtelenítés világában. Az elmúlt esztendők technológiai fejlesztései révén ezek az eljárások még komfortosabbá és eredményesebbé válnak. Hogyan változik az esztétikai kezelések világa 2025-ben? Nézzünk meg néhány fontos tényezőt!
Vásárló Divatos női cipők
Márkázott tartalom | 2025. június 5. 16:10
Gondoltál már arra, hogy a megfelelő cipő mennyire képes meghatározni a napodat? Az ideális lábbeli nem csupán a stílusodat tükrözi, hanem hozzájárul a kényelmedhez és akár teljesítményed javításához is. A jól megválasztott cipő összhangban van az edzéseid eredményességével, és azzal, hogy mennyire érzed jól magad egész nap. De hogyan találhatod meg azt a darabot, ami mindkét elvárásnak megfelel? Egyre több márka kínál változatos lehetőségeket, hogy megkönnyítse a döntést.
Vásárló Mit érdemes tudni a modern autótuning kapcsán?
Márkázott tartalom | 2025. június 3. 15:39
Az autóiparban a technológiai újítások kulcsszerepet játszanak, különösen az autók teljesítménynövekedésében és megjelenésük finomításában. Az utóbbi évek egyik legizgalmasabb újdonsága a G87-es BMW M2, melyet sokan tartanak a tuning világ egyik legígéretesebb alapjának.
Vásárló Dizájner kutyák: hóbort vagy új családtag?
Márkázott tartalom | 2025. június 3. 10:39
Magyarországon egyre népszerűbbé válik a dizájner kutyák tartása, mint például a labradoodle, amely egy uszkár és egy labrador keresztezése. 
Vásárló Tarol a magyar Lidl: naponta több mint 4 milliárdnál tart a boltlánc
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 07:55
Utcahosszal vezet a Lidl. 
Vásárló Mit tud és milyen előnyökkel jár a CRM?
Márkázott tartalom | 2025. június 2. 14:59
Minden cég és vállalkozás sikere a vásárlóinak a mennyiségén és minőségén áll vagy bukik. Ebben semmi pláne nincs – gondolhatod –, eddig is így volt. Az újdonság a “hogyanra”, azaz az ügyfelek elérésének, kiszolgálásának gyorsaságára vonatkozik.
Vásárló Külföldön is vezessünk figyelmesen!
Márkázott tartalom | 2025. június 1. 10:32
Kifejezetten kellemetlen tud lenni, amikor egy külföldi utazásról hazaérünk, majd pár nap múlva kapjuk a levelet, hogy bizony a határon túl sikerült valamilyen közlekedési szabályt megszegni. Sajnos sokan gondolják úgy, hogy külföldről úgysem érik őket utol, de a szabályok hiányos ismerete gyakran okoz kellemetlenségeket.
Vásárló Itt vannak a számok: mi készül a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 15:22
Így alakulhatnak az árak a hónap utolsó napján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG