5p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A hiteltörlesztési moratórium pedig átnyúlhat 2021-re a kormány legfrissebb rendelete szerint. Új szabályok vonatkoznak a foglalkoztatásra, a munkaadót nem köti határidő a beosztások megváltoztatásakor, és szabad kezet kapnak az egészségügyi ellenőrzésekhez a munkavállalók körében.

Megjelent a kormányrendelet az Orbán Viktor miniszterelnök által már bejelentett első lépcsős gazdaságvédelmi akciócsomagról, melynek része a hiteltörlesztési moratórium, a fogyasztói hitelek kamatplafonja, valamint a kormány által privilegizált ágazatoknak biztosított adócsökkentés.

A rendeletből több fontos, eddig nem ismertetett részlet is kiderül. Így például az, hogy a hiteltörlesztési moratórium alapesetben 2020 végéig tart, de jogszabályban rögzítették, hogy annak időtartamát a kormány meghosszabbíthatja. Vagyis ha úgy ítéli meg a kormány, hogy indokolt, akkor átcsúszhat 2021-re az intézkedés hatálya.

Másik fontos döntése a kormánynak, hogy lehetőséget hagy az adósok számára, hogy változatlanul törlesszék a hiteleiket. Nyilván azokról az adósokról van szó, akik ezt megengedhetik maguknak. A hiteltörlesztési moratórium elrendelése általános érvényű, vagyis arról kell rendelkezniük a feleknek, ha fenn kívánják tartani a törlesztést.

Ez a netszámlák esetében közvetlen fizikai kapcsolat nélkül is megvalósulhat - ami a járványügyi helyzetben indokolt is - ám az internetes fiókkal nem rendelkező, jellemzően kistelepüléseken élők számára csak a bankfiók felkeresése marad. Nyilván körükben jóval kisebb lesz az igény a hiteltörlesztés fenntartására, mint a tehetősebb nagyvárosi polgárság körében, ami minimalizálja a kockázatokat, de aki mégis elszánná magát a törlesztés fenntartására, annak muszáj lesz bemennie a bankfiókba.

Az is kiderül a rendeletből, hogy a közteherfizetés alól a szerencsejáték ipart is mentesíti a kormány. Ez, kiegészítve a szintén előnyős helyzetbe hozott turizmussal, a NER legfontosabb vadászterületei közé tartozik, vagyis nem túl jó az optikája ezen ágazatok kiemelésének. A filmipar is élhet a márciustól júniusig esedékes közteherviselési kötelezettségek alóli mentességgel.

Jobb lesz a kicsengése viszont annak, hogy az előadóművészek és a rendezvényszervezők is bekerültek ebbe a körbe.

Nézzük akkor a rendelet legfontosabb elemeit:

  • A kormány általános hiteltörlesztési moratóriumot rendelt el, melynek hatálya 2020. december 31, de egy újabb rendelettel meghosszabbítható. A felek ettől eltérően rendelkezhetnek arról, hogy fenntartják a hiteltörlesztést. A moratórium egyaránt vonatkozik a tőke-, a kamat-, és a díjfizetési kötelezettségekre. A kormány továbbá arról is rendelkezett, hogy a szerződéses kötelezettségek teljesítésének határideje, illetve a kötelezettségvállalás időtartama a fizetési moratórium idejével meghosszabbodik. A veszélyhelyzet fennállása alatt lejáró szerződés 2020. december 31-éig meghosszabbodik. A rendeletet a tegnap éjfélkor már fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre kell alkalmazni (vagyis a már benyújtott, de még be nem fogadott kérelmekre nem vonatkozik a moratórium).
  • E rendelet hatálybalépését követően kötött szerződés alapján felvett, zálogjoggal nem biztosított fogyasztói hitelek esetén a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat öt százalékponttal növelt mértékét.
  • A  turisztikai, a  vendéglátóipari, a  szórakoztatóipari, a  szerencsejáték, a  filmipari, az  előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok tekintetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni. A  felmondási tilalom a Kormány rendeletével a veszélyhelyzet fennállásáig meghosszabbítható. A bérleti díj a veszélyhelyzet fennállása alatt nem emelhető, abban az esetben sem, ha azt a szerződés egyébként lehetővé teszi.
  • Az említett ágazatokban működő gazdasági egységekben 2020. március, április, május és június hónapokra a foglalkoztatott munkavállalók esetében a munkáltató mentesül a munkabér utáni közterhek megfizetése alól. A munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a  természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, a 7710 forintot.
  • A  turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezetteknek a  2020. március 1. napjától 2020. június 30. napjáig terjedő időszakra nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni, amely időszakra a turizmusfejlesztési hozzájárulás bevallására és megállapítására nem kerül sor.
  • A személyszállítási szolgáltatást végző kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó adózók a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a  kisvállalati adóról szóló törvény szerinti adófizetési kötelezettségük alól a 2020. március, április, május és június hónapokra mentesülnek.

Külön kell említést tenni arról, hogy a kormány - a veszélyhelyzet elrendelésével összefüggő felhatalmazás alapján - a Munka Törvénykönyve szabályainak alkalmazását is felülírja. Így a munkáltatónak nem kell a munkaidő kezdete előtt 96 órával korábban közölnie a munkavállalóval a munkaidő-beosztás módosítását.Továbbá a munkáltató egyoldalúan elrendelheti az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést. Valamint a munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának ellenőrzése érdekében a szükséges és indokolt intézkedéseket megteheti. (Vagyis már a portán hőmérőztetni fogják a dolgozókat.)

Az e szabályoktól eltérő kollektív szerződéseket nem lehet alkalmazni a rendelet hatályának tartama alatt. Azt is rögzíti a rendelet, hogy a munkavállaló és a munkáltató a Munka Törvénykönyve rendelkezéseitől külön megállapodásban eltérhetnek - ezzel is rugalmasabbá téve a foglalkoztatás feltételeit.

A munkaügyi szabályok a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napig maradnak hatályban. A rendelet pedig mától lépett hatályba. A részletkérdésekről további rendeleteket fog kibocsátani a kormány.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megvágja az üzemanyagok áfáját egy nagy uniós ország az iráni háború miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 17:01
A spanyol kormány 80 pontból álló, 5 milliárd euró értékű intézkedéscsomagot fogadott el a közel-keleti konfliktus gazdasági hatásainak ellensúlyozására rendkívüli ülésén pénteken Madridban.
Makro / Külgazdaság Rekordösszeget költ Csehország honvédelemre, de még ez is kevés lehet a NATO-nak – az államfő aláírta a költségvetést
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 15:01
Fenntartásokkal, de aláírta az idei költségvetést Petr Pavel cseh köztársasági elnök pénteken – közölte az elnöki hivatal.
Makro / Külgazdaság Bezárás, két literes plafon, tüntetés: a kisebb benzinkutasok egyre elkeseredettebb eszközökhöz fordulhatnak
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 12:41
Tanácstalanok a független benzinkutasok: a kormány azt ígérte, a magyar tartalékból felszabadított gázolajból kaphatnak a hatósági árnál alacsonyabban, de eddig ez nem jutott el hozzájuk. Így viszont egyre inkább veszteséges a kutak működése, és úgy érzik, egy figyelemfelhívó akciónak a következő három héten belül lenne értelme.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor tartós energiaválságra készül
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 12:13
De ha megnyeri a választásokat, jönni fog Ukrajnán keresztül az orosz olaj, ígéri. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Vágják a centit az áprilisi választásokig Brüsszelben – addig nem látnak esélyt Orbán Viktor megtörésére
Litván Dániel | 2026. március 20. 10:52
Zárt ajtók mögött hangzottak el az igazán kemény szavak az uniós csúcson. Nem akarják tovább erőltetni a dolgot az uniós vezetők, hogy ne játsszanak Orbán Viktor kezére.
Makro / Külgazdaság Egy vagyont hagyhat a benzinkúton, aki magyar rendszám nélkül tankol
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 10:35
A benzin és a gázolaj piaci ára 119, illetve 159 forinttal emelkedett az elmúlt másfél hónap során. A rögzített hatósági árak pedig csak a magyar rendszámú autókat tankolókra vonatkoznak.
Makro / Külgazdaság Olajfinomítót és raktárépületet is értek az iráni drónok péntek hajnalban
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 08:21
Kuvait mellett Jordánia, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és Bahrein vezetése is iráni támadásokról számolt be péntek reggel. A Perzsa-öböl környéke az olajpiac mellett a földgázpiacnak is fontos, utóbbi pedig megérezheti a Katar legfontosabb létesítménye elleni támadást.
Makro / Külgazdaság Még egy kastélyt sikerült eladnia a nemzeti vagyonkezelőnek
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 15:13
310 millió forintért talált gazdára a kékedi Melczer-kastély.
Makro / Külgazdaság Hozzányúltak a vésztartalékhoz: fogy az ország üzemanyagkészlete
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 14:12
 Megindult a stratégiai készletek felhasználása.
Makro / Külgazdaság Áttörték a plafont az üzemanyagárak: történelmi rekord a román kutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 13:57
Új csúcson a benzin és a dízel ára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG