4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Az amerikai hatóságok az elmúlt két hónapban gyakorlatilag semmit sem tettek egy esetleges szükséghelyzet előkészületeként. A Trump-kormányzat az elmúlt években folyamatosan és drasztikusan vágta vissza a közegészségügyi hivatal költségvetését. Káncz Csaba jegyzete.
Donald Trump amerikai elnök sajtóértekezletet tart a washingtoni Fehér Házban 2020. február 26-án. Trump szerint nincs ok a pánikra, az új, tüdőgyulladást okozó koronavírus-járvány elterjedése nem elkerülhetetlen. MTI/AP/Manuel Balce Ceneta

A világban jelenleg két válság emelkedik ki párhuzamosan, elképesztő dinamikával: egy közegészségügyi és egy, a pénzpiacok / beszállítói láncok részéről. Márpedig a világgazdaságban jelentkező kínálati sokkot nem lehet kompenzálni monetáris, illetve költségvetési politikával. Kínában a 300 millió belső migráns dolgozó kétharmada még nem tért vissza a munkahelyére a Holdújévet követően, a szénerőművek teljesítményük felén üzemelnek, az ingatlantranzakciók gyakorlatilag leálltak, február 3. hetében pedig év/év alapon az autóeladások 83 százalékkal álltak alacsonyabban.

A koronavírus egyedi jellegzetessége, hogy a lappangási idő alatt az ember hordozhatja anélkül, hogy láza lenne, vagy bármilyen szimptómája és mégis megfertőzhet másokat. Ezért irtózatos szakmai felelőtlenség és csúsztatás ilyen híradással nyugtatgatni a hazai olvasót: „Harminchárom utas érkezett a február 28-án, késő este a Debrecenben landoló milánói járattal. A megvizsgált utasok és a személyzet egyik tagját sem kellett egészségügyi biztonsági intézkedéssel kiemelni. Vagyis senki sem bizonyult lázasnak.” Márpedig az, hogy nem volt lázas senki a megérkezésekor, az nem zárja ki a koronavírusos személy jelenlétét!

Karba tett kézzel

Bár a kezdeti híradások már két hónapja megjelentek a kínai koronavírus járvány kitöréséről, az amerikai hatóságok szinte semmit sem tettek egy esetleges szükséghelyzet előkészületeként. A 327 millió lakosú országban csupán pár helyszínen készültek föl a koronavírus tesztelésére. Holott megfelelő teszteljárás nélkül nem lehet egyedre szóló karantént kezdeményezni – márpedig a terjedés megakadályozásának ez az egyetlen hatékony módja.

Az országban a tegnapi állás szerint egy hölgy már elhalálozott, 63 fertőzött volt, közülük 4 személy esetében a hatóságoknak elképzelésük sincs, hogy miként fertőződtek meg, mivel nem utaztak a közelmúltban külföldre.

Az elmúlt két hónapban Washington reakciója az alig leplezett kárörömmel volt jellemezhető. Wilbur Ross kereskedelmi miniszter januárban kijelentette, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában kitört járvány jót fog tenni az amerikai gazdaságnak. Hozzátette: „ez föl fogja gyorsítani a munkahelyek visszatérését az USA-ba”.

Ráolvasás és kézrátétel

Trump elnök még pénteken leszögezte a doktorok és kutatók egyre hangosabb figyelmeztetésére válaszul, hogy „a koronavírus el fog tűnni, egy napon, mint egy csoda, egyszerűen eltűnik”. Országos koordinációval eközben az evangéliumi keresztények emberét, Mike Pence alelnököt nevezte ki, aki nem hisz az evolúcióban. Pence még Indiana szövetségi állam kormányzójaként első számú felelős volt az állam eddigi legsúlyosabb HIV víruskitöréséért.

A Trump-kormányzat az elmúlt években folyamatosan vágta vissza a közegészségügyi hivatal (CDC) költségvetését, a 2018-as kurtítás olyan brutális volt, hogy a globális járványkitörés megelőzésére szolgáló kezdeményezéseik 80 százalékát abba kellett hagyniuk. Trump a 2021-es központi költségvetés tervezetében a CDC büdzséjének 16 százalékos megvágását javasolta.

A forráshiány is közrejátszhat abban, hogy bár a CDC két hete bejelentette a koronavírussal kapcsolatos felügyeleti teszt-programok elindítását New York, Chicago, Los Angeles, San Francisco és Seattle városaiban, ez mind a mai napig nem indult el.

Megtiszteltetés Budapestnek

A Trump környezetében uralkodó hangulatot jól jellemzi egy pénteki eset. Mick Mulvaney, a Fehér Ház ügyvezető kabinetfőnöke egy előadásában a médiát tette felelőssé a koronavírus körül kialakult feszültségért, mivel szerinte „ezek azt gondolják, hogy a járvány meg fogja buktatni az elnököt, erről szól az egész” – ezért, tette hozzá „ki kell kapcsolni a TV-t”.

Mulvaney elképesztő előadását az amerikai Konzervatív Politikai Akció Konferencia (Conservative Political Action Conference, CPAC) országos gyűlésén tartotta meg. Hazánk számára óriási megtiszteltetés, hogy májusban Magyarországon rendezik meg a CPAC első európai rendezvényét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A KSH szerint gyorsult a reálbérek növekedése, Ön is érzi a pénztárcáján?
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:47
2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,9, a nettő átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 6,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Ketyeg a demográfiai bomba, egyre kevesebben dolgoznak Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:30
2025 decemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 624 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 211 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.
Makro / Külgazdaság Tarolt a Volkswagen az európai autópiacon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:24
Megelőzte a Volkswagen a Teslát az európai elektromosautó-piacon: már ők adják el a legtöbb járművet ebben a kategóriában. A belső égésű motorral ellátott autókból visszaesett az eladási szám a német autógyártónál, de így is vezető szerepet tudtak betölteni.
Makro / Külgazdaság Megtorolhatják a hitelminősítők a választás előtti osztogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 06:47
A magyar államadósság jelenleg a befektetésre ajánlott kategória alsó határán található. A három nagy hitelminősítő közül az egyiknél (S&P) már csupán egy lépés választ el minket a befektetésre nem ajánlott besorolástól. A GKI számba veszi a lehetőségeket.
Makro / Külgazdaság Túl lehet a csúcson a forint, már a választások előtt kamatot csökkenthet a Magyar Nemzeti Bank
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 19:21
Nem várja meg április 12-ét a Magyar Nemzeti Bank a kamatcsökkentések elkezdésével – erre számítanak az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Az idei gazdasági növekedéssel kapcsolatban már inkább pesszimistán nyilatkoztak, hiszen 2 százalékos GDP-t várnak, ami jövőre 2,5 százalékra gyorsulhat. A forint is túl lehet a zenitjén, és a lassú leértékelődés végén 392 forintba kerülhet egy euró 2026 végére.
Makro / Külgazdaság Donald Trump ezt az adatot kitűzheti a kalapjára
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:59
Az amerikai GDP-növekedés a korábban becsültnél magasabb lett a tavalyi harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Keserű csalódás Dél-Koreában
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:40
Az elemzők növekedést vártak a dél-koreai gazdaságban az utolsó negyedévben, de a GDP negyedéves alapon csökkent.
Makro / Külgazdaság Túlköltekezett a kormány, a tervezett harmadával nagyobb lett a hiány
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 12:51
Az államháztartás központi alrendszere tavaly 5738,7 milliárd forintos hiánnyal zárt, 4123 milliárd volt az eredeti terv.
Makro / Külgazdaság Egyre lazább a munkaerőpiac, évente 35-40 ezer ember esik ki
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 09:54
Beszűkülő lehetőségek, növekvő álláskeresési idő, lassan javuló foglalkoztatási kedv – néhány fontos hívószó a Magyar Közgazdasági Társaság kerekasztal-beszélgetéséből, amelyen a meghívott szakértők a 2026-os munkaerőpiaci várakozásokat vették nagyító alá. Szó volt a harmadik országbeli munkavállalók behozataláról, a külföldön élő magyarok esetleges hazatéréséről és arról is, hogy mekkora terhet jelent a vállalatok számára a minimálbér és a garantált bérminimum megemelése.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: a januári rezsi mindenkinek ajándék
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 16:15
Közösségi oldalán már jópofa fotóval vezette fel bejelentenivalóját. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG