1p
Jövőre jelentősen mérsékelheti a fogyasztói árindexet a lakossági gáz és villamos energia árának januártól tervezett 10 százalékos csökkentése a megkérdezett elemzők szerint, akik 4,1, illetve 4,4 százalékos éves átlagos inflációval számolnak 2013-ban az idei 5,7 százalékra várt árindex után.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint a novemberi csökkenést részben az élelmiszerárak emelkedésének vártnál kisebb gyorsulása és részben az üzemanyagárak vártnál nagyobb zuhanása okozta, ami a decemberben is folytatódni látszik.

Suppan Gergely szerint decemberben stagnál az infláció szintje

A KSH kedden közölt adatai szerint novemberben 5,2 százalékra lassult az éves szintű infláció az októberi 6,0 és a szeptemberi 6,6 százalék után. Az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal mérséklődtek a fogyasztói árak novemberben. Az idén az első tizenegy hónapban átlagosan 5,7 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.

Az elemző értékelése szerint a belső kereslet hiányát tükrözi az élelmiszerárak várttól elmaradó növekedése, mivel a termelők és a feldolgozók nem tudták áthárítani a takarmányköltségek meredek emelkedését. Az élelmiszerárak azonban továbbra is felfelé mutató kockázatokat jelenthetnek, amit a mezőgazdasági termelői árak szeptemberi 20,7 százalékra ugrása is jelez.

A TakarékBank elemzője arra számít, hogy decemberben az infláció hasonló szinten, 5,2-5,3 százalékon marad, így az idei átlagos infláció 5,7 százalékot mutathat. Decembertől tovább emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója, ami az azt követő hónapokban jelenhet meg az árakban. Januárban és februárban ugyanakkor kiesik az idei áfaemelés hatása, továbbá 10 százalékkal csökken a gáz- és áram ára, így az infláció az év első felében 4-4,5 százalék közé mérséklődhet - fejtette ki.

Suppan Gergely szerint csökkenhet az infláció az alapkamattal egyszerre

Suppan Gergely,
a TakarékBank
elemzője

Hozzáfűzte, hogy a bázishatásokat ugyanakkor ellensúlyozzák a kormány egyes intézkedései, valamint egyes tömegközlekedési tarifák emelése. Mivel a belső kereslet hiánya továbbra is az infláció csökkenése irányába hat, valamint a jövő év második felében feltehetően az idei élelmiszerár-robbanás hatása is kiesik a bázisból, az infláció további enyhülése várható, amit a jövő év közepétől bevezetésre kerülő elektronikus útdíj sem fékez érdemben. Jövő év decemberig így 3,7 százalékra csökkenhet az infláció.

Suppan Gergely előrejelzése szerint az éves átlagos infláció az idei 5,7 százalék után jövőre 4,1 százalék lehet. Az elemző úgy véli, hogy folytatódhat a kamatcsökkentési sorozat, decemberben 5,75 százalékra, majd a jövő év közepéig 5 százalékra csökken az alapkamat.

Árokszállási Zoltán enyhe infláció gyorsulásra számít decemberben

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank Hungary Zrt. elemzője szintén úgy vélekedett, hogy az üzemanyagárak

radikális csökkenése áll a novemberi infláció lassulása mögött, illetve megemlítette a szolgáltatások árának vártnál kisebb növekedését is. Emellett a bázishatásokat emelte ki, nevezetesen azt, hogy tavaly novemberben jelentős jövedéki adóemelések voltak, és mivel ezek most kikerültek az éves árindexből, ez is hozzájárult az árindex csökkenéséhez.

Árokszállási Zoltán,
az Erste Bank Hungary Zrt.
elemzője

Az elemző szerint az élelmiszerek a vártnak megfelelően drágultak, amit a gyenge mezőgazdasági idény magyaráz. Az Erste elemzője arra számít, hogy decemberben 5,3-5,4 százalékra gyorsul az infláció a novemberi 5,2 százalékról, az éves átlagos index pedig 5,7 százalék lesz 2012-ben.

Jövőre azonban lassul az infláció

Jövőre viszont az éves átlagos inflációra vonatkozó 5 százalékos korábbi előrejelzését 4,4 százalékra csökkentette Árokszállási Zoltán, miután a kormány a múlt héten bejelentette a rezsiköltségek 10 százalékos csökkentését januártól. Az elemző szerint a gáz, a villany és a távhő árának 10 százalékos csökkentésével kalkulálva ez akár fél százalékponttal nagyobb fogyasztói árindex csökkenést is eredményezhet jövőre. Megjegyezte, hogy a 4,4 százalékos jövő évi átlagos árindex-előrejelzés érdemben alacsonyabb a kormány által várt 5,2 százaléknál.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A nap képe: nem egyedül vonatozott Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 15:49
A miniszterelnök Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszterrel közösen szállt fel egy menetrendszerinti vonatra.
Makro / Külgazdaság Sokkoló adatot közölt a Pénzügyminisztérium a hiányról
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 12:52
Június végén a hiánycél 80,2 százalékát érte el a központi alrendszer deficitje.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor: a jogállam helyreállítását ígérte
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 11:37
A volt kormányfő szerint Sulyok Tamás volt Magyarország utolsó legitim köztársasági elnöke.
Makro / Külgazdaság Megint drasztikusan drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 11:11
A kiskereskedelemi átlagárakban nem biztos, hogy megjelenik.
Makro / Külgazdaság K&H: több mint kétszeresére nőtt az új terméket tervező vállalatok aránya
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 09:13
A vállalatok 57 százaléka számolt be jelentősebb digitális fejlesztésről, ami a kutatás történetének legmagasabb értéke.
Makro / Külgazdaság Nem tágít a jegybank: újabb kamatcsökkentésre utalt Varga Mihály
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 16:45
Varga Mihály két fő okkal indokolta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának júliusi, 25 bázispontos kamatcsökkentését, amivel az irányadó ráta több mint 4 éves mélypontra, 5,75 százalékra süllyedt. A döntés egyhangú volt, a közel-keleti háború kiéleződése ellenére sem volt olyan tanácstag, aki kamattartásra szavazott volna.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Varga Mihályék, ismét változik az alapkamat
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 14:01
Ahogy azt Varga Mihály jegybankelnök az előző, június 23-i kamatdöntő ülésen is jelezte, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa júliusban is 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Kicsattannak a német gazdasági szereplők
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 12:59
Rég nem voltak ennyire optimisták a meghatározó német gazdasági szereplők.
Makro / Külgazdaság Elsőre lehetetlen küldetésnek tűnik, de van, ami reményt adhat Kármán Andráséknak
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 10:57
A költségvetési szabályok megsértése miatt már két éve van folyamatban túlzottdeficit-eljárás a magyar kormánnyal szemben, habár ennek a megszüntetése alapkövetelmény lenne az euró bevezetéséhez. A számok alapján egyelőre ez inkább csak vágyálomnak tűnik, de jó hír, hogy az Európai Bizottság inkább a tendenciára kíváncsi.
Makro / Külgazdaság Újabb gigászi hitelösszeg folyhat be Zelenszkijéknek
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 10:42
Már meg is született erről a döntés az érintett nemzetközi szervezetnél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG