1p
Írország vonzó befektetési célországként kíván megmutatkozni a kínai alelnök előtt, akit az Egyesült Államok után és Törökország előtt a hétvégén fogad. Dublinban várhatóan egy sor üzleti megállapodást írnak alá. Az írek nyilvánvalóan arra számítanak, hogy 2008 óta lábadozó gazdaságuk a kínai kapcsolattal új erőre kaphat. Ez a bővülő jelenlét reményét jelenti a kínai piacon és az írországi kínai befektetések lehetőségét "Európa kapujában". Azt, hogy az ország szuverén adósságának konkrét kezelésében a kínai részvétel, állampapírok vásárlása napirenden lesz-e, nem tudni, de aláírnak néhány kereskedelmi és befektetés-ösztönző megállapodást.

Írország gazdasága az ingatlanbuborék négy évvel ezelőtti kipukkadása következtében mintegy 165 százalékkal esett vissza. Elemzők szerint a gazdaság már lassan kezd magához térni, annak ellenére, hogy a növekedés 2012-es kilátásait - a belső fogyasztás és az export várható csökkenése miatt - 1,8 százalékról 0,5 százalékkal csökkentették. Az ír kormányfő, Enda Kenny ugyancsak korábban már emlékeztetett arra, hogy országának Ázsiában Kína a legnagyobb kereskedelmi partnere, összességében a nyolcadik. Az ír kormány 1999-ben fogadta el Ázsia-stratégiáját, amely a politikai és üzleti kapcsolatok fokozását határozta meg célként az ázsiai kontinensen, továbbá az ír befektetési lehetőségek, minőségi termékek és szolgáltatások "promócióját".

Ennek egyik eredménye, hogy a Kína és Írország közötti kereskedelmi forgalom a diplomáciai kapcsolatok felvételének időszakához, vagyis a 33 évvel ezelőttihez képest az ezerszeresére nőtt, 2011-ben elkérte a 4,5 milliárd eurót. A potenciált ugyanakkor jelzi: az ír áruexport értéke a tavalyi év első 11 hónapjában 2,35 milliárd euró volt, ami mindössze 2,6 százalékát jelentette a teljes kivitelnek. Kína azt hangoztatja, hogy ugyancsak érdekelt az együttműködés bővítésben, s a területek között az információs technológiát, a távközlést, a gyógyszeripart, a zöld iparágakat, az oktatást, a mezőgazdaságot és élelmiszeripart említi. A kínai alelnök útja mögött hatalmas pénzek mozognak.

Az 58 éves Hszi Csin-ping, kínai alelnök, aki várhatóan a jövő év tavaszán Kína elnöke lesz, 2003-ban tartományi szintű küldöttséggel már járt Írországban. Csakúgy mint egykor az amerikai Iowa államban, itt is felkeresett egy farmot, s mint ahogy a napokban Iowában tette, Délnyugat-Írországban is meglátogatja "régi ismerőseit". Írország a hírek szerint más szórakoztató program mellett kastély-bankettet is rendez vendége számára és felvonultatja nagyhírű Riverdance táncegyüttest is. Hszi a hétvégén minden bizonnyal a helyi kínaiakkal is fog találkozni, akik az ország legnépesebb etnikai kisebbségét alkotják. Becslések szerint mintegy 60 ezren vannak. 1986-ban ezer körül volt a számuk.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG